Vaihdoin sen pois täällä Tuusulassa muutama vuosi sitten valkoiseen -01 Corsaan jota ei kylläkään minulla enään ole. Nykyään kun "pitää" olla koirien takia alla farkku Astra
Lykkyä tyköön vaan sorsan kanssa.
ei sulla sattuis olemaan kaukosäätimiä hälyyn? tai tietoo muutenkaan että mikä vikana siinä kun on poistettu etuovista kerta keskuslukon moottoritkin?
tuli vaan heti mieleen että hälyssä hämminkiä nii otettu ohjaavat moottorit pois ettei räiski ovia lukkoon..
Ei ollu minun aikana autossa hälyjä. Liekkö seuraava omistaja laittanut. Eikä ollu kyllä keskuslukituksessakaan vikaa. Puhuit tuossa että autossa ruostetta myös jossain. Ei sitäkään ollu minun aikana ainuttakaan pilkkua. Pidin kyllä autoa ku kukkaa kämmenellä joten harmi jos siinä nyt noin paljon kaikkea ja ei siitä niin montaa vuotta kumminkaan ole.
Kati kirjoitti:Ei ollu minun aikana autossa hälyjä. Liekkö seuraava omistaja laittanut. Eikä ollu kyllä keskuslukituksessakaan vikaa. Puhuit tuossa että autossa ruostetta myös jossain. Ei sitäkään ollu minun aikana ainuttakaan pilkkua. Pidin kyllä autoa ku kukkaa kämmenellä joten harmi jos siinä nyt noin paljon kaikkea ja ei siitä niin montaa vuotta kumminkaan ole.
joo kyllä tuolla konepellin alla näkyy olevan joku hälyn boxi.. alfatekin papereita myös hanskalokerossa.. pitänee asennella uus häly ja siinä samassa laittaa sitte keskuslukkoki toimimaan..
konepellin etureuna on täynnä kiveniskuja mitkä on ruostunu, lasien ympärillä vähä paiseita myös ilmestyny ja sitte takapyyhkijän ympäriltä puuttuu sentti maalia..
molempiin kohtiin törsitty sitten jotai punasta maalia pensselillä.. onpahan syytä siloitella kontin luukkua ja muokkailla konepeltiä vähän ens kesänä
no nyt sain sitten purettua mittaristoo.. vaihdoin ostaessa paikallaan olleet valkoset "steinmetz" mittarinpohjat pois.. tai siis skannailin ja väsäilin paremmin ovipahveihin sopivat
-->klik<--
kuva on paska ku pimeessä otettu kamerapuhelimella salaman kanssa.. ehkäpä parempia otan joskus..
pitää laittaa nuo skannit johonkin mittarinpohja topickiin kunhan joudan..
korjaantupa toimimaton tripin nollauskin ku laitoin sen tapin oikeeseen asentoon samalla
Altti450 kirjoitti:Oisko laittaa tosta mittariprojektista (purusta) ja taustoista kuvia? Itellä mielessä mittariston ja konsolin leditys kun niin pimiä että.
ei tullu otettua kuvia mut yksinkertainen on nuo purkaa.. ratin ympärysmuovit vaan irti ekaks(5ruuvia kaks niistä löytyy kun kääntää rattia 45astetta suuntaan ja toiseen ja loput siinä rattitangon alla muovissa ) ja sitten tuo mittariston ympärys irti(yks ruuvi ympäryksen yläreunassa mittariston upotuksessa ja kaks alareunassa.. sitten kun sen saat sopimaan ulos(meinaa olla vähän ahdas) niin mittaristo tulee suoraan pois.. taustat on metalliset joten niistä ei valoa läi tule vaan ainoa valo tulee niiden taustojen ympäriltä.. tietty jos uudet taustat tekee niin vois onnistua jostaki kirkkaasta muovista tehdä taustat ja sitte tulostaa pohjat ja niihi liimatuks nii paistais sitte välo läpikin..
mut varmana kirkastuu ledeillä se valaisu.. ite vaan en vois laittaa kuin enintään kirkkaat ledit ku sinisiä valoja nyt kaikilla on.. ja konsoliin pitäis joka tapauksessa vaihtaa itekin ku ei yhtään lamppua pala..
pohjista olis tarkoitus modata vielä jakoon ihan perus valkoiset taustat.. ja voishan sitä nuo edelliset "steinmetzitki" laittaa jos joku haluu sellasia..