Jarrunesteiden vaihto ABS:lla varustettuun autoon

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
bone
'Senator'
'Senator'
Viestit: 803
Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Tammela

Jarrunesteiden vaihto ABS:lla varustettuun autoon

Viesti Kirjoittaja bone »

Perhana, meni ensin väärälle alueelle...

Ehkä hieman hölmö kysymys, mutta ei ole aiemmin ollut autoa jossa on abs:t :oops: Eli onko tuossa mitään erityistä huomioitavaa, kun vaihtaa jarrunesteet? Lukuunottamatta nesteiden laattua ja tyyppiä? Auto on -94 Calibra.
-respect to the man in the ice cream van-
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9606
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Ihan samalla tavalla onnistuu jarrunesteiden vaihto, kuin mitä absittomissakin jarruissa.

Ja nesteeksi DOT 4 tai 5.
Avatar
kurttu
'Senator'
'Senator'
Viestit: 753
Liittynyt: 20 Helmi 2006, 10:18
Paikkakunta: Jollimäki

Viesti Kirjoittaja kurttu »

Tarkennetaanpa vähän, koska muuten aiheuttaa takuuvarmasti päänvaivaa. DOT 5 on silikonipohjaista (kallista) erikoislitkua, minkä voi unohtaa. DOT 3, DOT 4 ja DOT 5.1 on glykolipohjasia ja niitä voi periaatteessa sekoittaa keskenään. DOT 5.1 on tarkotettu ABS-jarrullisiin, se on notkeampaa ja sillä on korkeampi kiehumispiste.

Tämä tarina siksi, että jos onnistuu sekoittamaan DOT 5 muiden kanssa, edessä koko järjestelmän putsaus ja ehkä tiivisteiden vaihto. Menee litkut toffoksi, kun reagoivat keskenään.

ABS:n kanssa saattaa se ilmaaminen olla vähän hankalampaa, jos koko järjestelmä pääsee tyhjenemään nesteestä. Kato käyttöoppaasta tai korjausoppaasta mitä litkua se syö. Eiköhän se ole DOT 5.1.

Tuossa kun vaihdoin ABS-almeraan nesteitä, huomasin että jarrutehostimessa lukee "Use DOT 3 or 4 only". Kumma juttu, DOT 5.1 sinne ehdin kuitenkin laittaa ja hyvin tuntuis toimineen.
kurttu
Avatar
Speitan
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1659
Liittynyt: 27 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Vaasa, Finland
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Speitan »

Omassa Omegassa kyllä lukee ihan käyttöoppaassa että pitää käyttää jotain tiettyä "Opel-jarrunestettä" ja Dot 4. Itse kävin tätä tietoa varmistamassa Opelilta ja kuulemma ainakin täällä Opelilla käyttävät tuota 4:sta ihan kaikissa autoissa jotka huolletaan. Itsekin mainitsin tästä 5.1 litkusta mutta sanoivat kuten edellä. Setää uskonminen ja tsillai vaan kaatelin vähä lisää nestettä. Hyvin on pelannu eikä ees jarrut feidannu viime kesänä ku radalla päästelin.
Avatar
Lonnqvist
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 262
Liittynyt: 01 Maalis 2005, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Lonnqvist »

Meillä ei töissä muuta kuin 5,1 jarrunestettä eikä oo yhtään autoa tullu takas sen takia että 5,1 neste olis tuhonu jotain. ja ei toi 5,1 mitään kallista oo jos se maksaa meillä merkkikorjaamolla noin 10e 0,5 litraa.
Vastaa Viestiin