artisti kirjoitti:GTS turbo kirjoitti:Tuo suomeen vaan, romun näköisiä autoja täällä suomessa on mielestäni jo tarpeeksi. Eiköhän muutaman vuoden päästä noi viimeiset numeroidut (1000kpl) erotu hinnaltaan tavallisista. Halvalla ei aina saa parasta!
Mitäs eroa tuolla numeroidulla mallilla on "tavalliseen" verrattuna ?
Siinä on metallilaatta tuhkakupin kannessa jossa lukee special editionin nimi (kuten tuossa Cliff edition) sekä yksilöllinen numero. Muut erot ovat lähinnä sellaisia kuten lisämittarit keskikonsolissa, valkoiset mittarinpohjat sekä BBS-aluvanteet ja alustasarja vakiona. Cliff-editionia ei ole myyty uutena Suomessa lainkaan, mutta täällä myyty DTM-malli on lähinnä vastaava, tosin siinä ei tainnut olla BBS-vanteita, mutta samat lisämittarit ja valkoiset mittarinpohjat ja alustasarja taisivat olla.
Erikoisin osa varmaankin tuossa autossa on tuo facelift-etupuskuri jollaisia on vain viimeisimmissä Calibroissa.
Erilaisia "edition"-mallejahan oli muutamia, kuten Classic edition, Cliff edition, Color edition, DTM edition, Keke Rosberg edition, Last edition sekä vielä mallit Special sekä Young. Englannissa Vauxhallina SE- eli Special Edition-mallit SE1:stä SE9:iin. Nuo edition-mallit poikkeavat joillain pienillä eroilla "tavallisista" ja ovat yleensä halutumpia malleja.