2.0i 8v --> 2.0 16 turbo

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
A.A
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 14 Tammi 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja A.A »

Eli millainen homma olisi vaihtaa kasitappiseen calibraan turbo tekniikka? mitä muutoksia pitäisi tehdä ja onko kallis operaatio..?
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

Turbo-Calibrasta C20LET-moottori, F28/6-laatikko, nelivetohilppeet, jarrut, pyöräntuennat, eli käytännössä kaikki mitä siitä alakautta saa irti. Mitä maksaa, niin käytännössä pitää hommata 1 alkuperäinen esimerkiksi kolaroitu Turbo-Calibra ja siihen päälle työt, siitä voinee aloittaa laskelmat.
Lasse
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 11
Liittynyt: 25 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Lasse »

Tai 2.5 V6 170hv + 25% = 204hv

C20LET 204hv pitäs mennä PERIAATTEESSA läpi kunhan alusta vastaa V6 mallia..
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Ei pitäisi mennä periaatteessa eikä teoriassa. Jos autoon vaihdetaan mallisarjaan kuuluva kone, niin vertailumalli on se malli jossa kyseistä konetta esiintyy. Turbokonetta Calibraan laittaessa vertailumalli on täysin yksiselitteisesti Turbo.

Toinen asia on Vectra, jossa turbo on tehty erilaiselle pohjalevylle kuin useimmat etuvetomallit, joten Vectran tapauksessa voisi teoriassa tulkita että turbo on eri mallisarjaa, jolloin etuvetoon saisi turbon käyttäen vertailumallina V6:tta.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Asterix
'Senator'
'Senator'
Viestit: 558
Liittynyt: 05 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Hattula

Viesti Kirjoittaja Asterix »

No mitkäs etuvetomallit on tehty samalle pohjalevylle kuin nelivetoiset?Onko tietoa???Ihan vaan uteliaana kyselen...
Bimmer
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 148
Liittynyt: 10 Touko 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja Bimmer »

Eikös Vectra 2000 etuvetoset ole samalla pohjalevyllä kuin nelikko mallit? Eli erillisjousitus takapäässä.
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Vectra 2000:n pohjalevy on sama A-X kuin nelivetoisissakin, eli takapään tuentakin on sama.

On se normietuvetojenkin takapään tuenta muuten erillinen, tai "puoli-erillinen".
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
ixu
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 130
Liittynyt: 28 Syys 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja ixu »

Kuinkas jos etuveto vectra 2000seen pistääs LETin, niin sanooko jokin pykälä että takapyörätkin piitää silloin vetää? Onhan niitä vissiin suomessakin kilvissä etuvetoja LETillä ja nelipulttisilla navoilla, kuitenkin turbon jarruilla tai ainakin etu. Onko turbossa nuo takalevytkin isommat kuin 2000ses?
Avatar
Juheksi
in memoriam
in memoriam
Viestit: 4422
Liittynyt: 01 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Juheksi »

Jos pilkkua taas halotaan niin 2000 ja 4wd:n pohjalevyt on pikkusen erilaisia, mutta katsastusteknillisissä asioissa ne katsotaan samaksi. 4WD mallissa on kuskin penkin kohalla kardaanitunnelissa paise pakoputkea varten(kat). Rintapellin alaosassa oleva pistehitsillä kiinni oleva palkki/kotelo on erilainen.
Joku vetänee taas hernekeittopurkin nenään...
Vastaa Viestiin