b ascona talvella kylmä

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
temppa83
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 58
Liittynyt: 17 Elo 2005, 16:46

b ascona talvella kylmä

Viesti Kirjoittaja temppa83 »

mistä autost kannattas laittaa asconaa lämppärin moottori ko alkuperäinen moottori on ihan susi??? :roll:
Opel Omega 3.0
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 01 Tammi 2005, 02:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Opel Omega 3.0 »

En tiedä moottorista, mutta itse tilasin aikoinaan Torniosta kuparisen lämmityslaitten kennon. Siellä oli joku ukko, (en muista enää nimeä), joka teki näitä kennoja. Tämän jälkeen Asconasta tuli todella lämmin ja pakkasellakin ikkunat olivat kutakuinkin sulana.
Jos joku tietää/muistaa tämän pikku firman Torniosta niin kertokooon muillekin.
ascona77
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1174
Liittynyt: 04 Kesä 2004, 03:00
Paikkakunta: Suomi Finland

Viesti Kirjoittaja ascona77 »

Selittäkääpä miks mun ascona puhaltaa kuskinpuolelle viileää ilmaa. Vänkärille taas puhaltaa lämmintä
Kyl määki niin kauhiast huonoist autois kärssii sain.
kumimuumi
OCF Member
OCF Member
Viestit: 3519
Liittynyt: 01 Maalis 2002, 02:00
Paikkakunta: Keskellä Uuttamaata

Viesti Kirjoittaja kumimuumi »

Itse kanssa mietin josko jostain kiinalaisesta saisi sovellettua lämppärin moottorin asconaan. Asconan moottorit kun ei tunnu puhaltavan paljoa paskaakaan, kun taas mimmin hassanissa tukka hulmuaa ja silmät vuotaa kun panee puhaltimen täysille :)

Katotaan kunhan pakkaset tulee mitenkä kennon päädystä puuttuva "koppa" vaikuttaa, eli kylmää ilmaa ei pääsisi enää kennon vierestä sisään. Jos en löydä mistään sitä puuttuvaa käikälettä, yritän taiteilla lasikuidusta jonkin laisen patentin.....
ruma ascona | mätä volvo | luotettava susuki
00:43 < ShaquaR_> CIH nostaa aina kankea
19:42 <@Keme> nähdä CIH ja kuolla
Avatar
Krynx
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1883
Liittynyt: 23 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Ala-Temmes

Viesti Kirjoittaja Krynx »

Onko kukaan muu kuin minä huomannut että, jalkatilaan puhaltaa oikein mukavan lämpöstä mut ikkuna ja muista suuttimista huomattavasti viileämpää. Vaikka jaloille ei puhallettas. :o
Avatar
irmcher
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1003
Liittynyt: 05 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Tampere / Kainuu

Viesti Kirjoittaja irmcher »

Kyllä pitäis ascossa tareta ja puhallin voima riittää jos kenno on puhdas sisältä ja päältä ja puhallin ei puhalla hukkaan (kotelot halki) ja suulakkeet/putket on ehjät.
Opel Ascona R6 Mantzel | M5
temppa83
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 58
Liittynyt: 17 Elo 2005, 16:46

Viesti Kirjoittaja temppa83 »

joku joskus väitti et ladan lämppärinkennon sais asennettuu mut en sit tiiä et kuin paljo joutus muuttamaa.. ois se ihan kiva ko opelill ajelee talvell et ois lämmin ko yleens ikkunat jäässä ja varpaat jässä ko ajelee nii ei tu mitää
Avatar
irmcher
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1003
Liittynyt: 05 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Tampere / Kainuu

Viesti Kirjoittaja irmcher »

temppa83 kirjoitti:joku joskus väitti et ladan lämppärinkennon sais asennettuu mut en sit tiiä et kuin paljo joutus muuttamaa.. ois se ihan kiva ko opelill ajelee talvell et ois lämmin ko yleens ikkunat jäässä ja varpaat jässä ko ajelee nii ei tu mitää
Eli joku sulla siinä mättää. Et tarvii mitää ihme viritelmiä kun käyt sen lämppäri järjestelmän ensin läpi.

Kenno-> putsaus sitruunahappo liuoksella sisältä
Lämppärin kotelo-> tarkistus onko ehjä, ettei puhalla mistään läpi
Putket/suulakkeet-> ovat kiinni tiiviisti
Säätövivut-> toimii eikä vaijerit takertele

Jos nämä on kunnossa niin takuulla tarkenee.
Opel Ascona R6 Mantzel | M5
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9608
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Muhh kirjoitti:Onko kukaan muu kuin minä huomannut että, jalkatilaan puhaltaa oikein mukavan lämpöstä mut ikkuna ja muista suuttimista huomattavasti viileämpää. Vaikka jaloille ei puhallettas. :o
Ihan tarkoituksellinen juttu. Jalathan ne herkemmin palelevat, joten Opelin insinöörit ovat suunnitelleet asian juuri näin.
Jalkoihin tulee siis mukavasti lämmintä, ja yläsuuttimista on tarkoitus tullakin hieman viileämpää ilmaa, ilmeisesti juuri sen takia että raitista ilmaa on helpompi hengittää.

C-Asconan käyttöohjekirjassa oli muistaakseni oikein maininta em. asiasta. Joten mistään viasta ei voi puhua.
Monzarella
OCF Member
OCF Member
Viestit: 60
Liittynyt: 31 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Nurmo
Viesti:

Re: b ascona talvella kylmä

Viesti Kirjoittaja Monzarella »

temppa83 kirjoitti:mistä autost kannattas laittaa asconaa lämppärin moottori ko alkuperäinen moottori on ihan susi??? :roll:
Nimimerkillä kokemusta on,niin suurin syy Ascon/Mantan(B)kylmyyteen on lämppäri kotelon sisällä oleva ilmansekoitussäätöläppä,josta vanhemmuuttaan on reunoilta karissut tiivistämiseen tarkoitettu superloni reunus mailman turuille,ja siksi ei täysin lämmintä ilmaa ole vuosikausiin enään voinut auton sisälle saadakkaan(koska läpän ohi pääsee kylmää ilmaa lämmitetyn sekaan).
Puhalluksen lisääminen ei tuo toivottua ratkaisua auton lämpimämmäksi saamiseen muuta kuin osaksi,eikä paraskaan kennomalli auta siihen että auto olisi "sauna" enään parinkymmenen asteen pakkasella ilman että säätöläppään rakentaa uudet tiivisteet. :roll:

Ps sitten kun kaikki on kunnossa lämppärissä,eli tiivistys,kenno,moottorin termostaatti,Niin alkuperäisellä puhaltimella tarkenee vielä jopa 35` pakkasessakin kohtuu hyvin,vaikkei lasit (sivu)enään huurteettomaksi saakkaan. :D
Kauko
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 224
Liittynyt: 06 Marras 2004, 02:00
Paikkakunta: E-Häme

Viesti Kirjoittaja Kauko »

Kyllähän Ascona B on ihan lämmin kiesi talvellakin (kokeiltu on). Itse ajoin 90-luvun alussa ´69 B Kadetilla, tosin isolohko sellaisella. Sielläkin tarkeni -25 asteen pakkasella. Lämmintä riitti ihan tarpeeksi, vaikka sivulasit oli huurteessa ja vain tuulilasi oli huurteeton! :D
Asenne- ja pukeutumiskysymys. :wink:
temppa83
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 58
Liittynyt: 17 Elo 2005, 16:46

Viesti Kirjoittaja temppa83 »

no pitääpä sitten huomena purkaa koko sydeemi ja katso mitä se sisältäää... niin katsotaan sitten uudestaan
Incarnated
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 16
Liittynyt: 18 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Incarnated »

Viisas Nurmon autopurkaamon mies meinasi samaa että ne tiivisteet sieltä on haperona, itselläkin edessä tuo korjausurakka. Eihän siihen vasta ookkaan vaihdettu ku kiinni hirttäny moottori ja tukossa ollut kenno =)
temppa83
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 58
Liittynyt: 17 Elo 2005, 16:46

Viesti Kirjoittaja temppa83 »

nyt katsoin autostani kaikki luukut avautuvat kunnolla mikään ei kanita mutta kennon ympärillä olleet tiivisteet ovat kulahtanee vaikutaako paljonkin? mutta parempihan se ois jos sais jostain kunnon kennon mikä olisi kuparia vai? :roll: joo ku äsken et muistan katsoa sitä hommaa niin ei sielä ollut kuin pieni pätkä sitä superloonia tei uuden palasen noin 2 centtii paksun ja suurinpiirtein saman levysen luulis nyt sit puhaltavan pakkasella vähän läpösempää kuin ennen :roll:
Vastaa Viestiin