G Astra ensimmäiseksi autoksi?

Keskustelua Opeleista
MrHL
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 55
Liittynyt: 18 Syys 2012, 11:49
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: G Astra ensimmäiseksi autoksi?

Viesti Kirjoittaja MrHL »

Vieterit ei oikein kestä Suomen talvea(?) ja takapönttö piti vaihtaa viime kesänä 125 tkm jälkeen (-02 vm.) Pohjaan kannatta kurkkia ruosteen varalta perän puolelta. Muuten pelaa kuin Buickki.

Ei se 1.6 8V mikään raketti ole, mutta pääseehän silläkin. Venttiilit ei mene solmuun vaikka jakopään saisikin poikki.

Kokemuksen mukaan ihan noheva ensiauto. :peukku:
Avatar
mikaz
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 206
Liittynyt: 14 Tammi 2005, 02:00
Paikkakunta: Turku

Re: G Astra ensimmäiseksi autoksi?

Viesti Kirjoittaja mikaz »

Ehdottomasti voi suositella. Kohtuu hintainen korjattava silloin kun kuluvia osia joutuu uusimaan.
Niitä peltejä kannattaa vilkuilla ja mikäli päätyy 16v versioon kannattaa seurailla sitä öljyn kulutusta. Mikäli öljyä menee syy saattaa olla nissä venttiilinvarren kumeissa. Niiden kuntoon laittaminen ei sekään käsittääkseni ole pahan hintainen projekti. Itselläni ei tätä ongelmaa ollut kummassakaan 16v gastrassa.
Nykyinen Opel Insignia 1,4t -12
EX -04 BMW 520i, EX -07 Vectra C2 wagon 1,8 OPC line, -04 Vectra C 1,8 ,EX -00 Astra G wagon 1,8 ,EX -99 Astra G sedan 1,6
Avatar
otj
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1523
Liittynyt: 24 Tammi 2006, 12:24

Re: G Astra ensimmäiseksi autoksi?

Viesti Kirjoittaja otj »

G Astra on mielestäni hinta-laatusuhteeltaan parhaita käyttöautoja. Appiukolla on 1.6 8v "Eco-moottori", eli ihan niitä viimeisen mallin Astra G:n 8-venttiilisiä voimanlähteitä. On käyttöominaisuuksiltaan loistava moottori. Tehoa paperilla on vain 85 heppaa, mutta on riittävän tehokas, sitkeä ja tosi taloudellinen. Hihnan vaihtoväli taitaa olla pidempi kuin 16-venttiilisissä. Ainoa jännä piirre on moottorin vähän vanhahtava käyntiääni, jotenkin samalla tavalla nakuttaa kuin vanhat Kadetit. Tästä koeajoraporttia: http://www.hs.fi/autot/artikkeli/-/HL20 ... xt=oikotie
Vastaa Viestiin