Hartsa__90 kirjoitti:Kiitos kuvista selvensi asiaa. Pitää vaa koitaa hommata vielä jostain sopiva putki tohon laippaan
Huomio tun tekemisessä korkeus, ei nimittäin sitä tilaa liikaa ole.
Joo tosiaan piti itselläkin sanoa että tuosta omastakin olisi pitänyt tehdä hieman matalemmalla profiililla mut tuollasena meni justiinsa vecun pellin alle..
Kannattaa olla hitsivehkeet samassa paikassa ku autoki ja tehä silleen et kohistelee siel pellin alla sen putken ja sit täppäilee ja testailee että kaikki menee hyvin.
Jees. Mihis toi pienempi putki ja letku menee, kun en nyt yhtäkkiä hoksaa . Ja toi letku mikä menee toho kaasuläppäkotelolle niin mitenkäs ku mulla on siinä reikä, just siinä "tapin" kohdalla mistä se menee kiinni, et kannattaa vissiin katkassa siitä ettei oo sitä reikää?
Powercapilta lähtevä letku menee tyhjäkäyntisäätimelle. En nyt oikein ymmärrä mitä meinaat tuolla reiällä joka on jonkun tapin kohdalla mutta se alumiiniviiste on kaasuläpässä kiinni eikä kotelossa, kun poistat sen niin siihen jää kaks pientä reikää jotka pitää saada umpeen, vaikka popniiteillä jos et muuta keksi tai jos osaat niin parempi tulee kun juotat vaikka techno-weldillä umpeen.
Kellään infoo tapahtuuko kuin paljo vaikuttaa ajossa jos tekee ison kunnollisen ram-air putken putsarille 2000 vectrassa? Vaikka sumarin kohdalta jos ottais umpion pois.
Tarkotan tuota letkua joka lähtee powercapin alapuolelta ja menee jarrunestesäiliön vasemmaltapuolelta johonkin, siis jos katsoo tän sivun ensimmäistä kuvaa.
Hartsa__90 kirjoitti:Tarkotan tuota letkua joka lähtee powercapin alapuolelta ja menee jarrunestesäiliön vasemmaltapuolelta johonkin, siis jos katsoo tän sivun ensimmäistä kuvaa.
Hartsa__90 kirjoitti:Tarkotan tuota letkua joka lähtee powercapin alapuolelta ja menee jarrunestesäiliön vasemmaltapuolelta johonkin, siis jos katsoo tän sivun ensimmäistä kuvaa.
Kaasuvaijeri?
Edit: Myöhästyin
Vectra C GTS Turbo
Ikuisuuden projektina Vectra -94 (ex-c20ne) nyk. c20xe White Song
Minkäslaisia moottorinohjaus yksiköitä ootte käyttäny vähän piristetyissä C20XE:ssä?, joku perus lastu, megasquirtti? tms?
Itellä rakenteilla C20XE joka kunnostetaan täysin eli laakerit, tiivisteet, venttiilit, männänrenkaat, kaikki hihnat jnejne ja samalla kansi työstetään ja tulee hitusen jyrkemmät nokat, jotka lupaa 180hp kunnollisella moottorinohjauksella.
kyllä se vakiopurkkikin sinne asti pelittää vallan mainiosti. mut mega on edullinen ja hyvä vaihtoehto. noi lastun vaihdot kun on vaparissa vähän niin ja näin, yleensä näin
Wasu kirjoitti:kyllä se vakiopurkkikin sinne asti pelittää vallan mainiosti. mut mega on edullinen ja hyvä vaihtoehto. noi lastun vaihdot kun on vaparissa vähän niin ja näin, yleensä näin
Niin ellei sitten teetä kyseiseen moottoriin sitä lastua, tosin taitaa hinta olla jo sitä luokkaa että jos taito riittää vain asentaa niin samalla hinnalla sinne sen sqruitin laittaa....
Vectra C GTS Turbo
Ikuisuuden projektina Vectra -94 (ex-c20ne) nyk. c20xe White Song