tuulilasin alapuolella olevan pellin irrotus

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
jmk
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 265
Liittynyt: 09 Kesä 2005, 19:43

tuulilasin alapuolella olevan pellin irrotus

Viesti Kirjoittaja jmk »

Millainen operaatio on irrottaa se konepellin ja tuulilasin välinen pelti? Pitäs kytkimen pääsylinteriä operoida, eikä siihen muuten pääse käsiksi
-jmk

niin ja potilas on B Omega
hote
OCF Member 2015
Viestit: 2166
Liittynyt: 13 Heinä 2008, 22:15

Viesti Kirjoittaja hote »

onko sitä peltiä pakko irroitaa?? minun mielestä purkaminen tapahtuu sisäkautta.. siellä on mutterit, elikkäpäs siellä mittariston alapuolella..

korjatkaa jos olen väärässä...




Eihän kukaan ole seppä syntyessään
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9606
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Ei se mikään pelti ole, vaan muovi. Jos nyt puhutaan samasta asiasta?

Pyyhkijän varret pois, ja tuulilasin kumilistaa raottamalla kiinnitysruuvit pois. Konepelti auki, ja kaikki näkösällä olevat muovipeitteen ruuvit pois. Iskaritolppien päällä oli myös pari ruuvia. Pitäisi sitten irrota. Ei ole paha homma.

Hitsi kun en nyt muista, että olikohan se juuri tuulilasin suojalista minkä alla ne ruuvit oli. No, kumilista kuitenkin mikä vastaa siihen muoviin. Ja on muuten muoviruuvit(!) millä on kiinni. 90 astetta pyöräyttämällä irtoaa.

Tuo muuten huomattavasti lisätilaa kun irroittaa tuon muovin. Ihan pakollinen operaatio esim. V6 -mallin venttiilikoppien, tai tulpanjohtojen vaihtoon.
Vastaa Viestiin