Calibra saksasta

Keskustelua Opeleista
gse70
OCF Member 2023
OCF Member 2023
Viestit: 633
Liittynyt: 22 Syys 2006, 19:08
Paikkakunta: Kankaanpää

Viesti Kirjoittaja gse70 »

hajama kirjoitti:Nyt on kuulemma saksanlaivat tyhjiä, ei ole enää autonhakijoita. Jatkossa haetaan pieniä dieseleitä ja kohdemaana todennäköisesti Italia, jossa noita on pilvin pimein.
No eipä ole mikään ihme. Hullut suomalaiset rahtaavat tänne kymmeniä tuhansia autoja ja sitten vielä tehdään kaikkien aikojen ennätyksiä automyynnin puolella...

En kyllä usko, että kukaan nyt tosissaan Italiasta jotain pientä ihmettä lähtee tänne roudaamaan. Johan matkakuluihin menee sama määrä dollareita mitä on auton arvo... (ellei se ole yhdistetty lomamatka...)
Pikkudieselithän on ihan sikahalpoja nykyään täälläkin.
Avatar
Veeksi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2163
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Veeksi »

Voisiko joku selittää miks ihmiset ei hakis enää Saksasta autoja? Kyllähän tuo autoveron alennus koskee kai ihan samalla tavalla tuontiautoja kuin SUOMIAUTO(tm)ja? Tosin voi olla, että nyt odotellaan veromuutoksen voimaantuloa, koska auton ostajien todellakin kannattaa odottaa (autoa vaihtaessahan tuolla ei niin väliä). Monet suosikkimallit (calibrat, e36:t jne.) on nyt uudistuksen jälkeen entistä edullisempia. Tietysti verouudistuksen jälkeen siinä tapahtuu muutoksia, milllaisia autoja haetaan. Sellaisia haetaan millaisia ostellaan muutenkin. Ehkä 2000-luvun alun diesel-bemareita yms. ei ole Suomessa edes niin paljon tarjolla, kuin mitä ostajia olis vuodenvaihteen jälkeen. Pakkohan niitä on hakea...ja se kannattaa. Ne on halvempia ja paremmin varusteltuja Saksassa. Ja kyse ei ole pelkästään mistään pikkudiiseleistä...myös isoista.
Avatar
vectraTBO
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 5508
Liittynyt: 15 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja vectraTBO »

hajama kirjoitti:
vectraTBO kirjoitti:
hajama kirjoitti:(saksassa ei saa tinkiä, myyjän ilmoittama hinta on se hinta jolla auto ostetaan tai sitten ei)
Kyllä aina kannattaa koittaa tingata, mulla lähti 500e hinnasta pois ihan kysymällä että "mitäs se oikein sitten maksaa".
Oliko tuo sitten tinkimistä kun kysyi että mitä maksaa?

Kertoi Saksalainen "agentti" että kun hommia aloitteli niin käänsi suoraan suomalaisten kysymykset ja joku siinä sitten sanoi parhaasta vaihtoehdosta tyyliin "maksan siitä x euroa, tehdäänkö kaupat" Myyjä oli nuppi punaisena käskenyt tyyppien häipyä. Ei auttanut enää vaikka trjosi täyttä hintaa. Kuulemma sen maan kulttuuriin ei kuulu tinkaaminen.
No mun mielestä se on tinkaamista kun auton pyyntihinnasta tippuu 500e yllä olevalla kysymyksellä, eikä myyjä ollut mitenkään pahoillaan vaan tarjosi vielä heiltä bensaa autoon halvemmalla kuin asemilta jotta pääsen satamaan tankkaamatta. Ja auto toimii vieläkin hyvin eli ei ollut vissiin mitään sokeria tankkiin laittanu :lol:

Onko sikäläinen tinkaus sitten hinnan korottamista? Meilläpäin se tarkoittaa hinnan alenemista.
Vectra A 2.0 16V Turbo FWD -89 10.735s/231.15kmh/402m & 308kmh/1609m
Calibra 4x4 Turbo -92
Astra G 2.0 16V Turbo Cabriolet -03
Corsa D OPC -08 Astra H OPC -07 Vectra C OPC -07 Insignia A OPC -10
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

automaattiraketti kirjoitti:Niin ja joku mainitsi calibran oleva vanha performance auto niin mitä tällä tarkoitetaan? kertokaa ihmeessä.
Tämä koskee siis etenkin turbomallia, mutta jossain määrin muitakin malleja.

Tarkoittaa sitä, että kyseessä on keskimääräistä suorituskykyisempi auto, vieläpä urheilullisen mallinen ja se tarkoittaa että monessa tapauksessa auto on voinut saada ns. "kenkää" enemmän kuin laki sallii ja että mm. moottorin viritysaste ja erikoisen tekniikan määrä (nämä etenkin turbossa siis) sisältävät paljon enemmän asioita jotka voivat mennä pieleen väärinkäytöllä ja puutteellisella huollolla ja ylläpidolla.

Moni tavallinen perheauto saa kokea siis "rauhallisempaa käyttöä" ja Calibra on potentiaalinen kokeekseen tuollaista rajumpaa käyttöä joltain entiseltä omistajalta. Ja koska kyseessä ei ole enää aivan uusi auto, tällaisia omistajia on hyvin voinut osua auton kohdalle ja auto on myös ehtinyt kulua käytössä.

Calibra on omasta mielestäni edelleenkin kaunis auto, mutta itse en tuota turbo 4x4 Calibraani uskalla pitää ainoana kulkuvälineenä, se on enemmänkin harrastusväline. Sen lisäksi on sitten käyttöauto (joka omassa tapauksessani tosin ei teknisesti ole kauhean kaukana Calibrasta... mutta ei olekaan turbo 4x4).

Luotettavimpia varmaankin ovat 8-venttiiliset mallit sekä mitä uudempi ja vähemmän ajettu niin toki se on vähemmän kululut, jos sellaisia ominaisuuksia hakee.

Valmistuspaikkakunnan näkee auton valmistenumerosta, kirjaimen jälkeinen merkki on 1 Saksan Rüsselsheimissä valmistetuissa ja 9 Suomen Uudessakaupungissa valmistetuissa Calibroissa.
Opel Calibra 2.0 16V Turbo 4x4 C20LET '92 - Pontiac GTO 5.7 V8 LS1 '04 (Holden) - Pontiac Tempest 2d HT Coupe V8 5.8 '70
Avatar
Fallen
'Senator'
'Senator'
Viestit: 904
Liittynyt: 24 Elo 2003, 03:00
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Fallen »

Itse olen kaksi 8v calia tuottanut saksanmaalta. Ensimmäinen -93 200tmk etelästä ja toinen -95 200tmk pohjoisempaa. Tuo pohjoisen auto paljastui jonnin verran huonompikuntoiseksi. Tosin tuo 93 oli kyllä melkoinen helmi kuntonsa puolesta.. Ainoana hommana siinä ketutti vain varusteiden vähäisyys.
95 mallissa oli sitten melkein kaikki... sitten ketutti se että kone ei ihan niin hyvässä jamassa ollut kuin tuossa 93 mallissa joten söi polttoa enemmän. Potkultaan tuo 95 mallinen oli melkeen 16v tasonen. Ilmanotto ja putkisto oli vapaastivirtaavia yms. pientä eli kyllä siitäkin potkua saa irti saman ku 16 koneesta jos jaksaa värkätä ja pistää hippasen rahaa...

Mutta sen neuvoisin että Jos calia hakee niin miettii ensin sen mitä tahtoo ja sitten lähtee ettimään sellasta ja miettii mistä varusteista ja ominaisuuksissta luopuupi ekana jos ei löydy.

Saksasta kannattaa hakea siinä vaiheessa jos esim tahtoo jotain harvinaista mitä suomesta ei löydy ja on valmis siitä maksamaan. (itsellä näin vectran ostossa). Suomen tarjontakin on nykyisellään calibroissa hyvä. Joten ekana täältä toljottelemaan. Jos itse hakisin nyt calibraa niin etsisin todellakin käsiini jonkun kauniin ja vähän ajetun last edition mallin kaikilla herkuilla tai vastaavasti todella hyväkuntoisen ja hyvin pidetyn mahd uuden turbon. Varusteiden määrässä puolestaan en tinkisi :) jää kuitenkin harmittamaan.
Kuvausta ja arttia: juhakarjalainen.com
Rx8 HighPower, Jeep Grandi WH,
EXÄT: -04 9-3 Aero Cabrio, -03 S60 2.5T AWD, -02 Vectra 2.2 dti Sport OPC, -01 Astra 2.0 T Bertone Coupe, -01 Peugeot 406 coupe v6, 2x Calibra (95 ja 93)
Avatar
Tunari-82
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3489
Liittynyt: 17 Joulu 2003, 02:00
Paikkakunta: Kauhava

Viesti Kirjoittaja Tunari-82 »

En suosittele kenellekkään 15v vanhaa turbo autoa mikäli itsellä ei ole tiloja,kiinnostusta,aikaa,taitoa ja kyseessä ainut auto jota tarvitset joka päivä.
Tai sitten täytyy olla kukkkaro kunnossa,jos meinaa vieraalla aina korjauttaa.
Turbo autojahan on vain kahden laisia,niitä jotka on rikki tai sitten ne on menossa rikki :lol:
Vastaa Viestiin