Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Joo elikkä kyseessä on omega b 2,5 v6 bensakoneella. Tässä on sellainen ongelma, että öljyntäyttökorkissa on paksu kerros vaaleanruskeaa "töhnää" eli öljyä. Ei normaalin väristä. En usko että menisi jäähdytysjärjestelmästä nestettä sisään. Käytin nimittäin liikkeessä ja sanoivat että nestettä vuotaa kiertovesipumpuista. Koska nestettä vajuu.. Öljytikusta katsottuna öljy on normaalin väristä ja siellä ei ole vesipisaroita. Jos kokemuksia tai tieto niin kertokaa viisaammat.
Tästä on ollut puhetta aikaisemminkin ja on normaali ilmiö näissä V6 koneissa pakkasilla varsinkin, kun ajetaan lyhyttä matkaa eikä moottori lämpiä tarpeeksi. Sitten kannatta alkaa huolestuun jos öljytikussakin alkaa näkyyn harmaata
Kaverin kans tultii siihen tulokseen, että sitä töhnää kertyy helposti korkkiin kun se on niin kaukana siitä venakopasta, sen täyttöputken päässä. Yleensähän se on venakopassa kiinni joten siihen ei pääse kertymään mömmöä niin helposti.
Joo, mullaki ompus tulee sitä möhnää sinne. Sano huollos et kondensaatiovesi menee sinne ja siitä tulee tuo ja just sen takia kuten tuossa ylempänä kun se on niin kaukana. Muutenkin tehtiin öljyntäyttökorkkiin poralla pieni reikä niin pääsee kovilla pakkasilla pahimmat paineet siitä ulos kun on tullu kahdesti jo öljyt venttiilikopasta mulla tänä talvena...ja vielä viikon sisällä.