Eli auto menossa katsastukseen ja kyssäri olisikin tarviiko ovissa olla ikkunaveivit paikoillaan? Itse en keksi miksi tarvisi mutta pakko kysyä kun on niitä jotain ihme lakeja olemassa ettei tule hukkareissu tuon takia.
Edit: tarvitaanko muuta kuin hallintalaitteet+penkki+turvavyö sisälle?
Vaaditaanko katsastuksessa ikkunaveivit?
-
Sage
- 'Admiral'

- Viestit: 163
- Liittynyt: 12 Touko 2004, 03:00
- Paikkakunta: Tampere
-
mcloidi
- 'Kadett'

- Viestit: 28
- Liittynyt: 20 Heinä 2004, 03:00
-
ata
- OCF Yhteyshenkilö

- Viestit: 15937
- Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Helsinki
Muistaakseni pitää olla myös joku nopeuden määrittelyyn tarvittava mittalaite, eli nopeusmittari tai jos sitä ei ole niin kierroslukumittari. En nyt vannomaan mene mutta jotain tuollaista muistelen ja itse kun aikoinaan ajelin ilman mittaristoa (oli modifikaatioprojekti kesken) niin minulla oli pelkkä elektroninen kierroslukumittari ripustettuna kojelautaan.
-
ipa
- 'Diplomat'

- Viestit: 7869
- Liittynyt: 12 Huhti 2003, 03:00
- Paikkakunta: Savonlinna
-
ascona_c
- OCF Member 2020
- Viestit: 9627
- Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00
Nopeusmittarihan on pakollinen vasta v.1984 jälkeen rekisteröidyissä autoissa.ata kirjoitti:Muistaakseni pitää olla myös joku nopeuden määrittelyyn tarvittava mittalaite, eli nopeusmittari tai jos sitä ei ole niin kierroslukumittari. En nyt vannomaan mene mutta jotain tuollaista muistelen ja itse kun aikoinaan ajelin ilman mittaristoa (oli modifikaatioprojekti kesken) niin minulla oli pelkkä elektroninen kierroslukumittari ripustettuna kojelautaan.
-
jalu78
- 'Diplomat'

- Viestit: 1362
- Liittynyt: 19 Heinä 2004, 03:00
- Paikkakunta: Oulu
-
jalu78
- 'Diplomat'

- Viestit: 1362
- Liittynyt: 19 Heinä 2004, 03:00
- Paikkakunta: Oulu
-
ata
- OCF Yhteyshenkilö

- Viestit: 15937
- Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
- Paikkakunta: Helsinki
Jaa no sitten laitoin "turhaan" sen kierroslukumittarinkin kun se auto oli rekisteröity 1980... no olihan se hyvä itse pystyä arvioimaan nopeus muustakin kuin moottorin äänestä.ascona_c kirjoitti:Nopeusmittarihan on pakollinen vasta v.1984 jälkeen rekisteröidyissä autoissa.ata kirjoitti:Muistaakseni pitää olla myös joku nopeuden määrittelyyn tarvittava mittalaite, eli nopeusmittari tai jos sitä ei ole niin kierroslukumittari. En nyt vannomaan mene mutta jotain tuollaista muistelen ja itse kun aikoinaan ajelin ilman mittaristoa (oli modifikaatioprojekti kesken) niin minulla oli pelkkä elektroninen kierroslukumittari ripustettuna kojelautaan.