Opel vectran kolina????

Keskustelua Opeleista
impossible
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 21 Loka 2003, 03:00

Opel vectran kolina????

Viesti Kirjoittaja impossible »

Eli auto on 1998 vuosmallin vectra 2.0 16V. Niin takaa kuuluu kolinaa kun ajaa hyvin pienistä montuista. Olen vaihtanut kaikki puslat taakse ja kolina jatkuu siltikin. Auto oli opelin liikkeessäkin kolinan takia mutta eivät saaneet sitä selville.????? Voisko tankki olla irti tai jotain kun tuntuisi siltä että kun tankki on tyhjempi niin kolina kuuluisi herkemmin????
Nipe
OCF Member 2015
Viestit: 7364
Liittynyt: 22 Kesä 2005, 13:25
Paikkakunta: Oulunsalo

Viesti Kirjoittaja Nipe »

Minkälainen se kolina on?Hakkaako metalli metallia vasten?Onko peräluukussa välystä,se saataa kolista jos on?Pakoputki irti mistään?...
impossible
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 21 Loka 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja impossible »

Se on metalli metallia vasten kolina...aika sellainen raskas ääni. Takaluukku on tarkistettu.
Nipe
OCF Member 2015
Viestit: 7364
Liittynyt: 22 Kesä 2005, 13:25
Paikkakunta: Oulunsalo

Viesti Kirjoittaja Nipe »

Mulla piti kolinaa takajarrupala,siitä oli pinta irronnu ja se hakkas jarrulevyyn...oli aika hankala paikallistaa.Annoin kolista ja kun vaihdoin palat taakse,huomasin pinnan olevan irti ja sen jälkeen ei ole se ainakaan kolissu.Puslat täytys mun kans vaihtaa taitaa ne olla nyt kun pitää ääntä? :evil:
waldos
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 171
Liittynyt: 01 Huhti 2005, 18:04
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja waldos »

onko takaiskarin yläpäät varmasti kireellä ???
_________________________________
kerran corsa,niin aina corsa
Avatar
jfalt
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 80
Liittynyt: 09 Joulu 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja jfalt »

Onko vakaajatangon kumit tarkistettu? Itse jouduin vaihtamaan ne vielä puslien jälkeen, kun kolina jatkui.
impossible
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 21 Loka 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja impossible »

ääni kuuluu enemmänkin oikealta takaa. Katsoin iskarin pään, aukaisin ja kiristin uudestaan. Vakaajatangon kumeja en oo vaihtanu kun näytti ainakin hyviltä. Olen ajatellut sitä että onko tankki irti tai sit tankin täyttöputki..ei tiedä...ö
Janne M
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6015
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne M »

Jos vanne ei ole löysällä, niin vaikkaisin (tai tietäisin :roll: ) kolinan aiheuttajan olevan tukivarsien, joko alemman tai ylemmän, ulompi/ulommat helat.
__________________________
impossible
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 21 Loka 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja impossible »

Ei ole tukivarsien kummatkaan puslat kun oon vaihtanu kaikki muut paitsi koripuslat ja ne ei oo menny ku testasivat opelilla.
c-cona 2.0i
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 157
Liittynyt: 25 Tammi 2004, 02:00
Paikkakunta: oulu

Viesti Kirjoittaja c-cona 2.0i »

poista rengas avain varapyörän sisästä :lol:
eli tyhjää koko kontti ja koita käydä ajaa et kuuluuko
Janne T
'Senator'
'Senator'
Viestit: 507
Liittynyt: 03 Marras 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne T »

eihän navoissa ole välystä?

Itellä oli nuo vakaajatangon kumihelat loppu. En milloään meinannut keksiä, että missä vika, kun auto oli aina nosturilla kun kokeilin heilutella paikkoja. Kerran sitten väännyin auton alle, kun se oli ihan omilla renkaillaan maassa, ja silloin huomas, että vakaaja vatkas ihan miten sattuu. Silloin kun oli renkaat ilmassa, niin se oli sen verta väännyksissä, että helat tuntu tiukoilta.

No nyt on edessä kaikkien puslien vaihto (huh huh), ja pitäis kait navatkin alkaa vaihtaan kun toisella puolella on väljää. hinta vaan hirvittää (yli 100e) eikä sinne vissiin pelkkiä laakereita saa vaihdettua?
Kashmir
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 43
Liittynyt: 12 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Kylmäkoski

Viesti Kirjoittaja Kashmir »

Ennen kuin ryhdyt napoja vaihtamaan, koita tuntuuko renkaassa klappia vaakasuunnassa. Väljät poikittaisten tukivarsien ulommat puslat antavat vaikutelman että napa, siis laakeri on väljä.

Eli rengas lonksuu ylä ja alareunasta heilutellessa, mutta ei oikeasta ja vasemmasta reunasta heilutellessa, jos laakeri väljä klappia tuntuu myös tässä suunnassa.
top69
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 24
Liittynyt: 22 Elo 2005, 20:27
Paikkakunta: Kokkola

Kolina / räminä...

Viesti Kirjoittaja top69 »

Itselläni on Vectra 1,8 16V -98 (tosin ei kauaa kun kohta joku sen ostaa..) ja siinä oli outo "räminä" joka oli selvästi ääni joka kuulosti kuin metalli hakkais metallia vasten. Sitä kerroin monelle "asiantuntijalle" ja vikaehdotuksia tuli jos jonkinlaisia.. Ja sitä äänen tarkkaa sijaintia oli todella hankala paikallistaa tarkasti!! Viimein merkkihuollon setä löysi vian. Syynä oli katossa sisäverhoilun alla sijaitseva tukirauta oli irronnut liimauksista. Ei kuulemma ollut ihan eka auto jossa näin on käynyt.

Kokeileppa taputtaa ulkopuolelta kattoon, jos se on irti kuuluu kyllä "helinä" kohtuullisen selvästi. Ja toinen konsti testata tämä on kun ajat niistä montuista ja painat samalla sisäkattoa kohtuullisen voimakkaasti niin ei pitäisi kuulua ääntä. Minulla tämä räminä kuului VAIN n.35 km/h nopeudessa!

Voi olla että tämä on ihan väärä ehdotus, mutta itsellänikin kuulosti kyllä enemmän siltä että ääni olisi tullut auton alta.
Avatar
Kutonen
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 138
Liittynyt: 23 Kesä 2005, 16:09
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kutonen »

Itselläni oli tankin täyttöputken kohdalta joku kiinnike pettänyt ja se kolisi kun pääsi liikkumaan. Kannattaa tarkistaa.
Janne T
'Senator'
'Senator'
Viestit: 507
Liittynyt: 03 Marras 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Janne T »

Kashmir kirjoitti:Ennen kuin ryhdyt napoja vaihtamaan, koita tuntuuko renkaassa klappia vaakasuunnassa. Väljät poikittaisten tukivarsien ulommat puslat antavat vaikutelman että napa, siis laakeri on väljä.

Eli rengas lonksuu ylä ja alareunasta heilutellessa, mutta ei oikeasta ja vasemmasta reunasta heilutellessa, jos laakeri väljä klappia tuntuu myös tässä suunnassa.
Pitääpä koittaa, mutta kyllä ne navat siihen malliin suhiseekin, että vaikuttaa aika vahvasti laakerivialta. Onko nyt sitten tosi juttu, että koko napa pitää vaihtaa? Eli pelkkää laakeria ei saa vaihdettua?
Vastaa Viestiin