soitin hajalla ?

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
Jari79
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3179
Liittynyt: 07 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jari79 »

ELi mistä voisi olla syy... Soittimeen tulee virta suoraan akulta, mutta välillä rupee soitto pätkiimään kun ajaa.. Ja tänään kun kuunteli autossa virrat pois päältä niin soitin alkoi sammuilemaan ??? eikä lähtenyt enään päälle... ?? laitoin valot päälle autoon ja katosin niin olivat kirkkaat joten akku ei ole syynä ? laitoin auton käyntiin niin soitin lähti päälle ja virta tuntui taas jotenkin riittävän...

Pioneer 7400..
kadett2.0i
'Senator'
'Senator'
Viestit: 655
Liittynyt: 08 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja kadett2.0i »

Jos tekee tuota ainoastaan silloin kun se pyörittäää cd:tä, niin syynä saattaa olla kuumeneminen. Kaverilla on tuollainen ongelma.
manta b
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 125
Liittynyt: 25 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja manta b »

Elikkäs itte etenisin vian paikallistamisen suhteen joteskin näin.
Irrottaa mankan autosta ja koekäyttää mankkaa vaihkapa akkulaturilla ja parin kajarin kuormalla jos pelittää hyvin ja pätkimistä ei esiinny reilun koekuuntelun aikana,niin vika on tod.näk. johdoissa.Eli mittaa tuleeko virtajohtoon tosiaankin se 12v ja saako laite kunnon maadotuksen ota vaihka sekin vielä akun - navasta,myöskin kaiutin johdot ois hyvä tarkistaa ettei hitsaa runkoon esim.metalliseen hattuhyllyyn.Kyseinen vika aiheuttaa aikansa pätkimistä kunnes vahvistin piiri palaa näin kävi kaverin mesessä,vanha nuppihirviö ei ollu moksiskaan vaihka kajaripiuhat otti runkoon kiinni mutta uus mankka tsippas samantein.
Avatar
ipa
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 7869
Liittynyt: 12 Huhti 2003, 03:00
Paikkakunta: Savonlinna

Viesti Kirjoittaja ipa »

On 2004-05-26 23:30, manta b wrote:
koekäyttää mankkaa vaihkapa akkulaturilla ja parin kajarin kuormalla
ei voi suositella tuota halppis latureilla kun ne pukkaa 20-30 voltin jännitteen pienellä kuormalla. ja ovat yleensä melkoisia pörisijöitä johtuen kehnosta tasasuuntauksesta.

eli kun mankka sammuu ja auton laittaa käyntiin niin myös mankka herää henkiin, niin silloin vika ei voi mielestäni olla mankan ylikuumenemisessa.

toden näköisesti jännite laskee liikaa ja mankan jännitesuojaus sammuttaa laitteen.
yleismittarilla mittaamaan onko jännitehäviöitä virtajohdoissa. onko johtojen eristeet kuoriutunu, läpiviennit kunnossa, sulakkeet ja liitimet hapettuneet.
Vectra OPC vagon, Astra j ctdi paku, Astra h GTC, Vectra c sedan.
Jari79
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3179
Liittynyt: 07 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jari79 »

eikun biltemaan ja hakemaan kullitettua aknunkenkää ja uutta virtajohtoo ja tarkistaa maajohto... ni katsotaan... (ja biltemasta taitaa muuten olla toi mun akkulaturikin.. :smile: )
Rieskale
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 167
Liittynyt: 14 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Rieskale »

Mulle teki samat kun mankan maajohto oli huono/huonosti kiinni.
MB 300 CE
Ex. Calibra 16V
Jari79
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3179
Liittynyt: 07 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jari79 »

On 2004-05-27 16:07, Rieskale wrote:
Mulle teki samat kun mankan maajohto oli huono/huonosti kiinni.
Kiitos... Otin maajohhdon irti ja putsasin sen... TOIMII TAAS...
Vastaa Viestiin