Lisäpitkät G-Astraan

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
AstraKee
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 22
Liittynyt: 15 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Suomusjärvi

Viesti Kirjoittaja AstraKee »

Kun näyttää siltä, että ko. autossa on paljon sellaisia johdotuksia valmiina, joita tarvitaan eri zydeemien asennukseen. Sumuvalot on kuulemma helppo laittaa, koska kaikelle on paikka valmiina ja osa johdoistakin valmiina puskusrille asti. Sama koskee vakionopeuden säädintä.
Miten on lisäpitkien laita? Onko mitään valmiina?
Ja onko samaa vaaraa kuin kaverin Tigrassa: kaveri laittoi lisäpitkät, ihan normaaliin vanhanaikaiseen tapaan. Mutta kas; ajonesto ei antanutkaan käynnistää autoa, koskapa tulkitsi, että jonnekin päin autoa oli yritetty jotain ohituskytkentöjä. Opel-huollossa käskivät repiä piuhat pois, ja asentaa ne huollon kertomalla tavalla. Onko tällainen vaara Astrassa G:ssä todellinen tai todennäköinen?
Ja sen verran vielä...ei välttämättä kovin Opel-spesifistä: Onko joku nähnyt jossain myytävänä sellaisia (siistejä) eturekkarikilven reikiin kiinnitettäviä lisävalotelineitä, ettei tarttis porailla reikiä, ja valot olisi haluttaessa helppo poistaa siististi? Jos on näkynyt, mikä mahtaa olla hintaluokka suurinpiirtein?

Ja vielä jatkuu :wink:
Minkälaisia kokemuksia on eri lisävalomerkeistä? Onko joku selvästi suositeltavampi kuin muut merkit? Ja ei mitään miljoonien eurojen valoja ois tarkoitus ostaa, vaan ihan normaalin hintaiset, vanhaa rahaa muutaman satasen :wink:

Kiitti etukäteen vastauksista.
tommyt
'Senator'
'Senator'
Viestit: 767
Liittynyt: 04 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja tommyt »

Olen kuullut joskus että puskurin porailun kanssa pitää olla varovainen. Jossain autossa on kuulemma turvatyyny lauennut. Tosin en tiedä onko enään nykyautoissa antureita puskureissa. AD-autopaikka mainosti joskus rekkarin taakse kiinnitettävää lisävalopidikettä mutta luulisi että sellainen tärisee ajettaessa. Omakohtainen kokemus on ollut että Hella on ollut ihan hyvä merkki hinta/laatu suhteeltaan.
Eikö valojen asennus onnistu, jos ottaa virran suoraan akusta ja herätevirta releeseen suoraan auton omista pitkistä. Itsekin olen joskus suunnitellut lisäpitkien laittoa kun kypsyttää katsella kuusien latvoja Astran omilla pitkillä.
AstraKee
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 22
Liittynyt: 15 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Suomusjärvi

Viesti Kirjoittaja AstraKee »

No niin, Motonetistä löytyi sellaiset rekkarin alle laitettava lisävalokiinnikelevy. En ostanut.
Hinta huimat 198 vanhaa markkaa!!! Ja se oli vieläpä maalaamaton. Kyseessä oli malli, johon saa sekä lisäpitkät, että sumarit. Malli johon saa vain jommatkummat maksoi "vain" 120 mk vanhaa rahaa. Se oli sentään maalattu mustaksi.
On aikamoista kiskomista, ja jätin lisävalotkin ostamatta Motonetistä ihan sen takia kun tuon osan pöyristyttävä hinta suoraan sanoen ^*tutti raskaasti. Raaka-ainekulut tuossa ovat varmaan pennin verran, ja ihmistyövoimaa ei tarvita tuotantolinjalla juuri yhtään, kun ensin prässillä meistataan reiät, seuraava pätkii sopivan mittaisiksi ja viimeinen tekee 90 asteen kantit.
Teen tuollaisen kaverin luona kanttikoneella 10 minuutissa nyt kun tiedän tarkalleen millainen se on.

Tuli tässä vaiheessa vasta mieleen, että kun Astrassa palavat lähivalot samaan aikaan pitkien kanssa, niin referenssiluvut menevät yli niin että paukkuu. Mitenkähän tarkkoja poliisit ovat noista?
Katsastukseenhan tuollainen teline on helppo irrottaa, joten se ei ole ongelma.
Avatar
Enochian
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 6208
Liittynyt: 18 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Pöpilä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Enochian »

Ei niitä lisävaloja tarvitse edes irrottaa katsastukseen koska enää ei vaadita että valojen pitäisi toimia. Itselläni oli Kadett C:ssä 4x100w lisäpitkät ja katsastuksessa vain sulake pois niin ei niiden referenssilukua mitattu. :smile:
Rak
'Senator'
'Senator'
Viestit: 823
Liittynyt: 13 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Rak »

lähivaloilla ei tietääkseni ole referenssilukua.
Kuva
Vastaa Viestiin