Sivu 1/4

Lähetetty: 25 Helmi 2004, 22:55
Kirjoittaja MAX
Opel Club Finland OCF ry:n hallitus on 25.2 pidetyssä kokouksessa päättänyt yksimielisesti liittyä useamman autokerhon muodostamaan rintamaan, jonka tarkoituksena on paheksua syvästi FHRA:n/FTCA:n uutta kerhoihin kohdistuvaa rahastuspolitiikkaa ja tästä syystä boikotoida tämän vuotista ACS2004/TCS2004-näyttelyä.

Katsomme, että kerhot ovat kyseisen näyttelyn kantavia voimia, jotka lisäävät suuren yleisön kiinnostusta näyttelyä kohtaan. Lisäksi on myös huomioitava kerhojen mukanaan tuoma positiivinen julkisuus autoharrastukselle yleisellä tasolla. Tämä tulisi ehdottomasti huomioida näyttelyn järjestelyistä vastaavissa organisaatioissa (FHRA/FTCA) kerhojen rokottamisen sijaan.

Pidämme kohtuuttomana FHRA/FTCA:n kerhoilta vaatimaa kustannusta ja samalla paheksumme FTCA:n tapaa yhdistää jäsenhankintansa asian yhteyteen. Emme näistä syistä johtuen tule osallistumaan tänä vuonna järjestettävään American Car Show:n yhteydessä järjestettävään Tuning Car Show:hun.

Näyttelyä boikotoivaan yhteenliittymään kuuluu OCF:n lisäksi seuraavat autokerhot/yhdistykset (lista täydentyy muutamien kerhojen ja yhdistysten osalta kun täysi varmuus asiaan saadaan):
- FFp ry
- Variantuning
- Alien Motorsport ry
- Sportpug ry
- Mental Machines
- Rollover-tuning
- UltimateVW
- West Coast Design ry
- Seat Club Finland
- Fin-Tuning ry
- DNSF ry
- Car Tuning Concept ry

Myös autohifi-ihmiset ovat joutuneet FHRA:n/FTCA:n hampaisiin ja osa heistä onkin todennut kustannuksista seuraavaa:
"Koska hintojen nousu oli varsin kova, suuri osa autohifialan maahantuojista jätti parhaaksi olla osallistumatta tämän vuoden American Car Showhun. Nämä autohifiosastot ovat aina olleet näyttelyn ja mainosarvon vuoksi paikalla, suoraa myyntituloa ei messuista juuri tule. Pienten ja keskisuurten yritysten on lähes järjetöntä viedä oma osasto messuille, koska osaston kovan hinnan päälle jo pelkän ständin pystyttäminen ja rahtaaminen ei ole ilmaista. Tähän vielä päälle henkilöstön kulut ja osastojen autot. On järjetöntä vetää firman talous moneksi kuukaudeksi kuralle pelkän mainosarvon ja hauskanpidon vuoksi. Autohifipuoli on aina ollut yksi näyttävimmistä osista ACS historiassa ja osa yleisöstä tulee vartavasten katsomaan näyttäviä poppisautoja"

Kerhon hallitus esittää jäsenilleen toivomuksen, että nämä jättäisivät, kannanottona kaikkien autoharrastekerhojen puolesta, käymättä kyseisessä näyttelyssä.

Hallitus



<font size=-1>[ This Message was edited by: MAX on 2004-02-26 14:37 ]</font>

Lähetetty: 25 Helmi 2004, 23:01
Kirjoittaja MAX
Kerhomme jäsenet voivat kuitenkin halutessaan käyttää FTCA:n jäsenyyden tuomaa 2 euron alennusta pääsymaksusta.

Lähetetty: 25 Helmi 2004, 23:08
Kirjoittaja Lazi
No eipä sitten tuonnekaan lähtö kyllä nyt innosta niin paljoa, jollei OCF:älläkään osastoa ole.. Jenkkipuoli on sen verta olematon kuitenkin taas ettei siinä mitään nähtävää ole ja tuningpuolen autot on tullu nähtyä moneen kertaan aikaisemminkin.. No saas ny kattoa.

<font size=-1>[ This Message was edited by: Lazi on 2004-02-25 23:18 ]</font>

Lähetetty: 25 Helmi 2004, 23:22
Kirjoittaja Speitan
Justjust. Uskon myös että käynti taitaa jäädä väliin. On ollu vaan muutaman vuonna jo perinteenä käydä siellä joka kevät. Taitaapa tulla poikkeus. Eipä siellä kyllä viime vuonna häävisti jenkkiautoja ollut. Noh...katsotaan nyt mitä tuleman pitää.

Lähetetty: 25 Helmi 2004, 23:26
Kirjoittaja Veeksi
no tää on kyl jo aika surullista...about ainut kunnon (niin merkittävä että repii perseestä rahat 800km:n bensoihin ja muihin kuluihin) autotapahtuma mitä suomessa on...

enpä tiedä onko tämä päätös nyt kerhonkaan edun mukainen loppujen lopuksi...

Lähetetty: 25 Helmi 2004, 23:32
Kirjoittaja Enochian
Aika lapselliselta vaikuttaa koko boikotti. Taitaa olla enemmän haittaa kerhoille kuin hyötyä.

Lähetetty: 25 Helmi 2004, 23:43
Kirjoittaja MAX
On 2004-02-25 23:26, Veeksi wrote:
enpä tiedä onko tämä päätös nyt kerhonkaan edun mukainen loppujen lopuksi...
Asia on kypsynyt jo pitkään ja ei tuota päätöstä tehty aivan kevyinkään perustein. Omasta mielestäni ei tämän välttämättä tarvitse olla pelkästään kerhomme edun mukaista, asialla on nimittäin kauaskantoiset vaikutukset ja uskomme, että tämä edistää koko autoharrastusta Suomessa.

Messut josta jäämme pois ovat tietysti olleet Suomen harrasteautoilun suola jo pitkään, mutta jos järjestävä taho pyrkii rahastamaan kerhojen kustannuksella krediittejä omaan kassaansa ja toiminnan kaupalliseen pyörittämiseen on se väärin.

Ennemmin näkisin ilmassa olevan muutoksen tuulia. Suomessa on jo mielestäni ollut jonkun aikaa tilausta kerhojen omaan tapahtumaan, esimerkiksi Shal:n ( Suomen harrasteajoneuvoliitto, perustettu 1990 ) organisoimana, joka keräisi kaikki niin uusien kuin vanhojenkin autojen harrastekerhot yhteisille messuille. Messujen nimi voisi olla esimerkiksi Suomen harrasteajoneuvonäyttely ja se voitaisiin järjestää niinsanotusti nollalinjalla, eli kukaan ei keräisi voittoa tapahtumasta ja pääsymaksu suhteutettaisiin tilavuokraan. Uskon ettei lipun hinta ainakaan nouse yli tuon 14€ :smile:
T: Max

<font size=-1>[ This Message was edited by: MAX on 2004-02-25 23:46 ]</font>

Lähetetty: 25 Helmi 2004, 23:45
Kirjoittaja J Turunen
OCF:n osaston tekemistä jonkin muun näyttelyn yhteyteen kartoitetaan parhaillaan.

Lähetetty: 26 Helmi 2004, 00:28
Kirjoittaja MAX
Tässä vielä aiheeseen liittyviä topicceja ympäri Web:n. Nuo kannattaa lukea läpi ennen kuin tähän perään kommentoi tai ottaa kantaa.

http://ffp-motorsport.com/bb/viewtopic.php?t=10690

http://www.wcoastdesign.com/phpBB2/viewtopic.php?t=153
http://www.ultimatevw.com/etusivu/?cmd=sahke&id=52
http://www.seatclubfinland.com/modules. ... =0&thold=0 ja http://www.seatclubfinland.com/modules. ... pic&t=2813
http://www.rollover-tuning.com/yabbse/i ... eadid=1065
http://www.fhra.fi/fin/index.php?cmd=87,xxxx Topicista " FTCA kiristää..." ja Boikotointia



<font size=-1>[ This Message was edited by: MAX on 2004-02-26 00:30 ]</font>

Lähetetty: 26 Helmi 2004, 00:39
Kirjoittaja shishkebab
Hyvällä asialla ollaan liikeellä!!!
Jään mielelläni pois kyseisistä näyttelyistä yhteisen hyvän takia!!! Eikä siellä luulis edes paljoa nähtävää olevan... :smile:

Lähetetty: 26 Helmi 2004, 00:49
Kirjoittaja Markus_J
On 2004-02-25 23:32, Enochian wrote:
Aika lapselliselta vaikuttaa koko boikotti. Taitaa olla enemmän haittaa kerhoille kuin hyötyä.
En kyllä sanoisi että se lapsellinen on. Kumminkin autokerhot ovat harrastemielellä liikenteessä ja eikä tuollaista 1000 euroa ihan tuosta vain revitä kasaan. Kysymys on kumminkin koko tapahtuman tulevaisuudesta ja jos tähän nyt suostutaan niin jatkossa voi olla vielä korkeammat hinnat!

Lähetetty: 26 Helmi 2004, 01:33
Kirjoittaja Astrax
En kyllä sanoisi että se lapsellinen on. Kumminkin autokerhot ovat harrastemielellä liikenteessä ja eikä tuollaista 1000 euroa ihan tuosta vain revitä kasaan. Kysymys on kumminkin koko tapahtuman tulevaisuudesta ja jos tähän nyt suostutaan niin jatkossa voi olla vielä korkeammat hinnat!

[/quote]

Juurikin näin! Veit lähes sanat suustani. Suomalainen on vaan yleensä sellainen, että se maksaa mielellään ja yhtäkkiä huomataan et hei tämähän maksaa aivan perkeleesti. Kunnon boikottia kehiin vaan!

<font size=-1>[ This Message was edited by: Astrax on 2004-02-26 01:34 ]</font>

Lähetetty: 26 Helmi 2004, 08:00
Kirjoittaja Olbe
http://www.usacarclub.net/keskustelu/vi ... =1&start=0

tuolla on kanssa aika moista väittelyä...

Lähetetty: 26 Helmi 2004, 08:18
Kirjoittaja L@te
Ehkä olisikin parasta erottaa nämä ACS ja TCS toisistaan. Eikös Eurocarshow voisi olla sellainen vaihtoehto? Henkilökohtaisesti otan boikotin mielelläni vastaan, sattuukin tuo ACS aina niin huonoon aikaan :lol: Mielestäni olen ollut näkevinäni menneinä vuosina hieman yleisökatoa tuolla ACS:n puolella ja jengi on pääasiassa ollut siellä thyyninkihifipuolella.

Lähetetty: 26 Helmi 2004, 08:44
Kirjoittaja J Turunen
Oma kantani on se, että Tuning Car Show -näyttelyyn eli nykyään spoilerihirviöt+Tommis Billet tai joku muu hirveä takaspoikka+jumputusmusiikkinäyttelyyn ei merkkikerhon tarvitse osallistua. Jos tuning käsittäisi tässä näyttelyssä vähän muutakin voisi asenteeni muuttua, mutta viime vuosi oli jo aivan hirveä kokemus, kun jouduin osastolla olemaan ja seuraamaan yleistä meininkiä. Ei ollut montaa omaa silmääni miellyttävää autoa paikan päällä. Onneksi OCF:n osastolla ei jumputus soinut ja oli sentään jotakin katteltavaa, nimittäin OCF-tytöt, niin kesti edes joten kuten. :smile:

Eipä siellä muutenkaan hirveästi ole näkynyt vuosien varrella merkkikerhoja olevan, lähinnä näitä kaveriporukan tuning-kerhoja. Jos nimi muutetaan vaikka harrasteajoneuvonäyttelyksi tms., voisi tapahtuma kerätä useamman merkkikerhon mukana myös muitakin tyylisuuntia edustavia autoja esim. vanhempia, tekniikaltaan tehokkaiksi rakennettuja autoja, alkuperäisiä autoja ja erikoismalleja tuning-autojen lisäksi.