E-kadetin takajarru jumittaa.

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Transmat
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 23
Liittynyt: 13 Syys 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Transmat »

Peruuttaessa oikea takapyörä lyö lukkoon. Ei meinaa lähteä millään pyörä pyörimään, mutta joskus se vapautuu ja toimii hetken, mutta peruuttaessa lyö taas pyörän lukkoon.

Kyseessä siis 1.3 E-kadetti -88.

Mitä kannattaisi tehdä?



<font size=-1>[ This Message was edited by: Transmat on 2004-02-18 19:19 ]</font>
Astra G-98
'Senator'
'Senator'
Viestit: 452
Liittynyt: 20 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Nummela

Viesti Kirjoittaja Astra G-98 »

Kannattais varmaan avata se jarrurumpu ja kattoo mitä se on syönyt.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Veikkaisin,että jarruhihna irronnut...
Transmat
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 23
Liittynyt: 13 Syys 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja Transmat »

Miten tuon jarrurummun saa irti? Irrotin renkaan+sen ruuvin rummusta, mutta ei meinaa millään lähteä irti.
veksu
in memoriam
in memoriam
Viestit: 2937
Liittynyt: 19 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Kuivaniemi/ Ii
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veksu »

kansii laittaa uudet hihnat ja asennus sarja suosiolla pääset vähimmällä työllä ja maksaa 30-35 euroo..ehkä..
Kuva
Niin no suoralla, mutta entäs mutkaan...
Kossu
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 66
Liittynyt: 05 Tammi 2004, 02:00
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Kossu »

On 2004-02-19 01:36, Transmat wrote:
Miten tuon jarrurummun saa irti? Irrotin renkaan+sen ruuvin rummusta, mutta ei meinaa millään lähteä irti.

No se voi olla tiukassakin jos sitä ei ole hetkeen irroteltu, kummipäävasaralla annat iskuja rummun ulkolaitaan sisältä ulospäin. Lisäksi on tyypillistä että automaattikiristin säätää kengät iholle, rumpuun kulunut kaulus jumittaa kenkiin kiinni. Kiristintä voi yrittää ronkkia löyhälle pultinreijästä tai vaihtoehtosesti repiä rumpu väkisin irti, yleensä silloin hajoaa vähintäänkin ne kenkiä paikalla pitävät rikat.
Tico
'Senator'
'Senator'
Viestit: 718
Liittynyt: 26 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Tico »

Löysytä kenkiä vähän pultin reijästä, sielä on semmonen kiristin jarrusylinterin alla. Talttapäinen meisseli käteen vain ja sitä ronklaamaan.
Samala kun otat rummun pois niin pyöritä pyörän napaaki hitaasti että tuntuuko laakerissa mitään pykälää jos kengissä ei ole mitään vikaa. Voi olla että laakerikin olisi menossa.
Q5 Quattro
Shade_z
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 76
Liittynyt: 14 Loka 2003, 03:00
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja Shade_z »

tällästä vikaa on tullu tietoon..jouset kuoleentuneet ja tehostaa väärinpäin/kengät väärinpäin..itselläni teki samaa ja vaihdoin jouset niin taas pelaa..
Ööppeli sen olla pitää :D
ittekans
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 61
Liittynyt: 25 Marras 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja ittekans »

Mulla laahaa kanssa kuskinpuoleinen. Vaihdettu rummut,hihnat, sylinterit ja jousisarja. Mikä nyt neuvoksi?
Vastaa Viestiin