Ascona C 2.0i / 88 Ajo-ominaisuudet. saatu kuntoon!

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
ekomies
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1275
Liittynyt: 29 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: suomi

Viesti Kirjoittaja ekomies »

Laitettiinpa tuossa Weitec -40 mm madallus srj Ascona C 2.0i / 88 ja kylläpä tuli hyvä.
Kärrystä etsitty syytä huonoihin ajo-ominaisuuksiin viimeiset puoli vuotta.On vaihdettu iskareita, säädetty ohjaus- kulmia,epäilty ohjausiskarin toimintaa ym,ym...Saattaapi olla,että olivat nuo
jouset loppu?( kärryllä ajettu 165tkm )
Nyt kärryssä on hyvä ohjaustuntuma,ei huoju
eikä heilu vaikka olis vähän enemmän vauhtiakin...Tukevan tuntuinen.
Madallus sarjan asentamisen yhteydessä
säädettiin ohjauskulmat jälleen kerran.
Ps Onko kellään tietoa mitä iskaria Weitec
sarjoissaan käyttää,,,kun tuntuvat toimivan
niinkuin pitääkin.

Näin meillä.
ascocd
'Senator'
'Senator'
Viestit: 323
Liittynyt: 10 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Viesti Kirjoittaja ascocd »

Tuohan on hyvä kuulla. :smile:
Itellä kanssa -88 mallinen C-ascona ja siihen meinasin kanssa jonkunlaista madallus-satsia laitella tossa keväämmällä ja juuri tuota Weitecin sarjaa olen vakavasti harkinnut juuri tuon hinta/laatu suhteen vuoksi.
Eli pistit siis koko sarjan eli jouset sekä iskarit ?? Oliko sarja kuinkakin kallis (~noin) ??

Mites sit ton madalluksen muutoskatsastus ??
Kuinka homma käy jne. ??
Auto kuin auto kunhan se on saksalainen... :roll:
ekomies
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1275
Liittynyt: 29 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: suomi

Viesti Kirjoittaja ekomies »

Totta ihmeessä sarjaan kuului sekä jouset,
että iskarit.
Hankintahinta oli noin 400€ + rahtikulut
Asennus ammattiliikkeessä 120-170€(takuutyö)
Meidän tapauksessa ei haettu niinkään korin
madallusta vaan siedettäviä ajo-ominaisuuksia ja kun ei muuta enää keksitty niin kokeiltiinpa tämäkin ja osoittautuipa
oikeaksi kokeiluksi.

Ps. Muutoskatsastus voidaan hoitaa
seuraavan vuosikatsastuksen yhteydessä
ja jos tuo katsastaja ei puutu tuohon
madallukseen niin on omantunnon kysymkys
maksetaanko muutoskatsastuksesta vai ei.
ascocd
'Senator'
'Senator'
Viestit: 323
Liittynyt: 10 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Viesti Kirjoittaja ascocd »

OK.

Mites muuten kummosen takuun ne liikkeessä tolle asennukselle sitten muka antavat ??

Itse jos ja kun hankin alustasarjan niin ite meinasin paikalleen ne ihan laittaa. :smile: On sen verta tullu erilaisten "romujen" kanssa tapeltua, että kyllä tommonen homma onnistuu.

Niin ja eikös tommosen sarjan asennuksen jälkeen pitäis jonkunlaisia pyörän suuntauksia tjsp. käydä tekemässä ?
Eikös ne katsastuksessakin jotain lappuja noista suuntauksista vaadi vai koskeeko tämä nyt vain uudempia autoja ??
_________________
[Opel Ascona CD 1.8i]

<font size=-1>[ This Message was edited by: ascocd on 2004-01-02 23:44 ]</font>
Chewie
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 164
Liittynyt: 17 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Askola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Chewie »

On 2004-01-02 23:41, ascocd wrote:
Niin ja eikös tommosen sarjan asennuksen jälkeen pitäis jonkunlaisia pyörän suuntauksia tjsp. käydä tekemässä ?
Eikös ne katsastuksessakin jotain lappuja noista suuntauksista vaadi vai koskeeko tämä nyt vain uudempia autoja ??
Eipä ainakaan minulta mitään kyselleet ('86). Riitti kun näytti sarjan mukana tullutta TÜV todistusta.. tosin sitäkään ei näin vanhoissa tarvi näyttää.
Team Grave Digger
Vectra '90 20NE
Avatar
Timotee
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1233
Liittynyt: 18 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Timotee »

Mulla oli Vectrassa -35mm sarja ja muutoskatsastettiin normaalin vuosikatsastuksen yhteydessä. Olipa mukava kun seuraavan vuonna suikka rupes niuhottamaan että oliko jouset jo edellisenä vuonna... Pääsinpäs sanomaan että oli kyllä ja merkintä löytyy siitä kädessäsi olevasta paperista (rek.ote).
Avatar
R.Lehtinen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2368
Liittynyt: 21 Syys 2003, 03:00
Paikkakunta: Lahti Finland

Viesti Kirjoittaja R.Lehtinen »

tarvinkohan minä niitä suuntaus lappuja ja tuv-todistusta, kun menen leimalle. Auto on otettu käyttöön 060396...auto on siis astra f? Alusta on edestä -50mm, ja takaa -30mm matalampi kuin normaalisti...tuv-todistus kyllä löytyy, mutta tuskimpa se katsastusmies hirveen paljon saksan kielestä ymmärtää, mene ja tiedä??? Kun eikös se mee jotenkin niin että ne laput tarvii 1.1.96-> ensirekisteröidyt uudet mallit, ja -98-> rekisteröidyt kaikki mallit...ei kai astra nyt sentään ole -96 mallisena mikään uusi malli, kun f-mallia vielä on??? Kertokaa viisaammat...
veksu
in memoriam
in memoriam
Viestit: 2937
Liittynyt: 19 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Kuivaniemi/ Ii
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veksu »

tuurilla kokeilee ja esittää tyhmää jos joku kysyy....

sitä mä aattelin kokeilla.
Prkl alle kk aikaa...
Kuva
Niin no suoralla, mutta entäs mutkaan...
ekto+
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 22
Liittynyt: 06 Marras 2003, 02:00

Viesti Kirjoittaja ekto+ »

jos auto on vanhempi kuim -92 tai (jotain sinnepäin, löytyy tieliikennelaista)! Autoa ei tarvi muutoskatsastaa. Kävin kysyyn asemalta ja se sano et jos ne on asennettu siis ennen -92 vuotta niin hyvä. Ja sit se kysy että onko dokumennteja et on silloin laitettu niin vastasin et eipä ole sullakaan ettei olisi ja leiman sain!!! :grin::D
Vastaa Viestiin