Astra K poljin- ja kytkinongelma

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
Reinari
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 28 Maalis 2018, 10:46

Astra K poljin- ja kytkinongelma

Viesti Kirjoittaja Reinari »

Moi,

Onko tietoa mikä mättää Opelin kytkimessä. Kytkinpoljin on jäänyt pohjaan muutaman kerran. Polkimen on saanut kiskottua takaisin "sproing" äänen saattelemana. Ääni on lähinnä sellainen, että joku jousi tms. liikkuu. No, tämä ei vielä mitään. Kytkin on alkanut tekemään sellaista, että alkutuntuma on poissa ja toimii vasta melko lopussa ja liikettä ei ole paljon. Pumppaamalla poljinta tuntuma tulee takaisin. Mökkireissulla meinasi auto jäädä sinne, kun poljin painui pohjaan ilman mitään vastetta(pakkasta ~-10c), koneen sai käyntiin ja poljin heräsi pumppailemalla. Ajoin mökin pihaan ja siinä vaiheessa, kun poljin ei liikkunut juurikaan, eikä vaihde ei mennyt enää sisään alkoi **ttamaan, että tähänkö tää nyt sitten jäi. Ei onneksi jäänyt, vaan polkimeen ja kytkimeen tuli eloa ja matka jatkui.

Onko tuttu ongelma ja jos on, niin mitä levinnyt ja mitä mahtaa korjaaminen kustantaa?

OPEL ASTRA K Sports Tourer 1.6 Turbo 2016

rk
Reinari
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 28 Maalis 2018, 10:46

Re: Astra K poljin- ja kytkinongelma

Viesti Kirjoittaja Reinari »

Auto kävi pajalla. Kytkimen korjaamisesta tuli 490e kustannuksia. Kytkimen poljinsylinteri oli vissii mennyttä kalua. Kytkin-/jarru-anturit vaihtoon, lienee liittyivät siihen, että vakionopeuden säädin lopetti toimintansa. Lisäksi vuosihuolto, eteen jarrulevyt/palat, taakse palat, vetoakselin stefa. Koko hoito 1480e. Nokkaketjun vaihdosta poika oli kysellyt, niin ukko oli sanonut, että sitten kun kipinä:) Jäi vähän arvoitukseksi koska toi remppa on edessä, kun oikein mistään ei löydy mitään infoa 6v autolla huhtikuussa ikää ja kilometrejä kasassa 115000.

rk
1,2sorsa
OCF Member 2024
OCF Member 2024
Viestit: 15008
Liittynyt: 12 Huhti 2014, 19:56
Paikkakunta: Keski-pohjanmaa

Re: Astra K poljin- ja kytkinongelma

Viesti Kirjoittaja 1,2sorsa »

Reinari kirjoitti: 09 Helmi 2022, 20:17 Auto kävi pajalla. Kytkimen korjaamisesta tuli 490e kustannuksia. Kytkimen poljinsylinteri oli vissii mennyttä kalua. Kytkin-/jarru-anturit vaihtoon, lienee liittyivät siihen, että vakionopeuden säädin lopetti toimintansa. Lisäksi vuosihuolto, eteen jarrulevyt/palat, taakse palat, vetoakselin stefa. Koko hoito 1480e. Nokkaketjun vaihdosta poika oli kysellyt, niin ukko oli sanonut, että sitten kun kipinä:) Jäi vähän arvoitukseksi koska toi remppa on edessä, kun oikein mistään ei löydy mitään infoa 6v autolla huhtikuussa ikää ja kilometrejä kasassa 115000.

rk
Kaikissa K astran moottoreissa on jakopää ketjulla eikä tietääkseni ole ollut uusimis tarvetta muutoin kuin 1,6cdti ketjukiristimen tiivisteelle.
EL-50448 ja op-com keskipohjanmaa
-frontera B, corsa B,E, Vectra C. Meriva OPC
LassiKoo
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 11
Liittynyt: 19 Marras 2021, 10:18

Re: Astra K poljin- ja kytkinongelma

Viesti Kirjoittaja LassiKoo »

Lainataan tätä keskustelua.

Eli oma Asta K, vm17 1,6CDTI 100kw teki saman. Kytkin poljin jäi alas. Ei irroittanut eli vaihdettakaan ei saanut päälle. Muuta kun en keksinyt, niin nykäisin polkimen ylös kädellä ja se nousi ylös samoilla äänillä kuin ketjun aloittajalla eli jousimaisella "sproing" äänellä. Matto tms ei varmasti ollut polkimen välissä. Nyt kuitenkin kytkin tuntuu ja toimii normaalisti. Tietysti mietityttää että eihän tuo normaalia ole eikä missään muussa autossa ole noin käynyt. Onko muilla sattunut vastaavaa? Onko tuolle kytkimen nesteelle jossain oma säiliö, josta näkisi onko siellä vielä nestettä tai onko tuossa polkimessa joku automaattisäätö, joka olisi hetkellisesti toiminut väärin?
Avatar
JJH
OCF Member
OCF Member
Viestit: 281
Liittynyt: 14 Helmi 2011, 22:17
Paikkakunta: Helsinki

Re: Astra K poljin- ja kytkinongelma

Viesti Kirjoittaja JJH »

Reinari kirjoitti: 09 Helmi 2022, 20:17 Lisäksi vuosihuolto, eteen jarrulevyt/palat, 6v autolla huhtikuussa ikää ja kilometrejä kasassa 115000.

rk
Mulla ajettu kohta 150 000km. Etulevyissä ja paloissa vielä paljon pintaa. Ja vielä automaatti.

- Jouni
Commodore GS V6 1974 ja Insignia CT 2.0T 4x4 2018
Vastaa Viestiin