Vectra B -99 jarrujen ilmaus?
-
OpelAtsa
- 'Kapitän'

- Viestit: 94
- Liittynyt: 15 Maalis 2004, 02:00
- Paikkakunta: Kiuruvesi
Vectra B -99 jarrujen ilmaus?
Eli jarruremontin yhteydessä vaihdettiin eteen levyt, palat ja satulat kiinni jämähtäneiden tilalle. Jarrunestesäiliö pääsi tyhjentymään operaation aikana ja nyt on poljintuntuma pehmeä vaikka ilmausta on harrastettu. Jos tuonne abs-yksikköön on päässyt ilmaa, onko kotikonstein tehtävissä mitään vai pitääkö käyttää pajalla?
-
seero
- 'Senator'

- Viestit: 834
- Liittynyt: 08 Huhti 2010, 20:05
- Paikkakunta: oulu
Re: Vectra B -99 jarrujen ilmaus?
En ainakaan itse löytänyt mitään edes op-comilla,jolla olisi saanut jotenkin käyteltyä tuota abs-yksikköä. Kävi juuri samallailla, jarrurempan jälkeen ei meinannu millään saada jarruja yhtä herkäksi kuin ennen. Annoin sitte asian olla, joko se ilma sieltä hävisi ajan myötä tai jalka alko tottua uuteen tuntumaan 
Vectra B Sport 2.2 Y22DTR 2002, Vectra B 2.0 X20DTH 1998, Vectra B 2.0 X20DTL 1997, Astra F 1.7 TD 1997
Jos tämä ei nyt lopu niin se saa luvan jatkua.
Jos tämä ei nyt lopu niin se saa luvan jatkua.
-
OpelAtsa
- 'Kapitän'

- Viestit: 94
- Liittynyt: 15 Maalis 2004, 02:00
- Paikkakunta: Kiuruvesi
Re: Vectra B -99 jarrujen ilmaus?
Nestettä pumpattiin reiluhkosti läpi ja tuntuma parani hieman mutta on edelleen ehkä pehmeä. Astrassa on paljon napakampi tuntuma jarruissa. No kait nuo asettuu ajan oloon tai sitten tottuu. Tehoja kyllä on jarrutuksessa, siitä ei jää kiinni.
-
opeliss
- 'Admiral'

- Viestit: 138
- Liittynyt: 31 Loka 2010, 20:49
Re: Vectra B -99 jarrujen ilmaus?
Ajele vähänaikaa ja lasketa omalla painolla nestettä pois alkaen oikealta takaa.