Eli ajelin normaalisti kohteeseen, ja tunnin kuluttua piti jatkaa matkaa niin EI MITÄÄN.
Eli kun kääntä virrat päälle niin mittarivalot, radio kaikki skulaa normaalisti. Mutta kun kääntää starttiin, niin takalaatikon sulake-/relerasiasta kuuluu naks. Ei muuta. Ei edes yritä pyörittää.
Virtaa siis vaikuttaisi piisaavan (juuri tovi sitten oli akku tyhjä kun pyyhkijät jäivät sutimaan - tällöin tuli kokeiltua lähes tyhjällä akulla yrittäminen. Nyt ei mitään yritystäkään starttimoottorin puolelta.
Starttivika vai sähkövika vai yhdistelmä?? Kokemuksia ja kommentteja kaipaillaan:)
Eli jotain aiheesta haulla palstalta jo lueskellut, mutta ihan samanlaista probleemaa en löytänyt.
Eli startin käämit, hiilet, solenoidit tms jutut vilahdelleet silmissä noita juttuja lueskellessa. Tosiaan, ei inahdustakaan, ainoa ääni on se releen naksahtelu takalaatikossa. Jep, seuraava steppi on irroitella releet ja puhallella niitä. Sitten aamusta hinausauton kyytiin.
Missäs kannattaisi Suomen Turuus tarkistuttaa/korjauttaa, että pääsisi matka jatkumaan? Auto nyt anoppilan pihassa Liedossa (ymmärtänette kiireen:).
Onko mitään hyötyä yrittää työntää/hinata käyntiin??
Kiitti etukäteen!




