Opel Astra G + subbarin vingunta

Kaikki autohifiin liityvät asiat.
Soittimet, kaiuttimet, vahvistimet, johtosarjat, jne...
kalavaras
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 14
Liittynyt: 28 Elo 2009, 11:02

Opel Astra G + subbarin vingunta

Viesti Kirjoittaja kalavaras »

Moro!

On tullu yritettyä asentaa omaan Astraan vahvistinta ja subbaria. Johdot on vedetty niin, että RCA-johto menee kuskinpuolelta ja virtakaapeli matkustajan puolelta. Kaikki menee hyvin ja subbari pauhaa vaivoitta, kunnes autoon laittaa käyntiin. Silloin alkaa vingunta/ulvonta, joka muistuttaa lähinnä poliisiauton sireeniä.

Mistä tämä voisi johtua? Subbaria ja vahvistinta on kokeiltu kaverin Toyotassa, toimi ongelmitta. Astrassahan on sähköinen ohjaustehostin, voisiko ottaa siitä häiriön? Virta- ja maakaapelit on paksuudeltaan 50mm.
Astra G -99 2.0 16v Sport
|vectraman|
OCF Member 2021
Viestit: 6021
Liittynyt: 24 Tammi 2007, 16:09
Paikkakunta: Liminka

Re: Opel Astra G + subbarin vingunta

Viesti Kirjoittaja |vectraman| »

Eihän RCA ja virtajohto mene ennen vahvistinta missään kohtaa ristiin? Mulla riitti vinguntaan se, että rca ja virtajohto ristesi kontissa..
Avatar
DEAD
OCF Member
OCF Member
Viestit: 4233
Liittynyt: 26 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Kuuslahti

Re: Opel Astra G + subbarin vingunta

Viesti Kirjoittaja DEAD »

kokeile maadoittaa mankka samaan pisteeseen kuin vahvari. Edellisessä autossani tämä auttoi ja nykyisessä riitti kun veti akulta suoraan johdot mankalle. Tuo vingunta johtuu todennäköisesti siitä kun vahvistin koittaa tasoitella potentiaalieroja rca johtoa pitkin.
Avatar
Mrop
'Senator'
'Senator'
Viestit: 322
Liittynyt: 11 Elo 2008, 21:28
Paikkakunta: Pori

Re: Opel Astra G + subbarin vingunta

Viesti Kirjoittaja Mrop »

maafolio poikki soittimessa?

kokeile RCA:n ulkokuoresta johdolla mankan runkoon häipyykö sireeni.

Vastaa Viestiin