Automerkit.fi: Odotettu Opel Ampera sai yhden hinnan

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
Avatar
Jarno
OCF Member
OCF Member
Viestit: 8490
Liittynyt: 31 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Sipoo

Automerkit.fi: Odotettu Opel Ampera sai yhden hinnan

Viesti Kirjoittaja Jarno »

Odotettu Opel Ampera sai yhden hinnan
Kirjoitettu 23.02.2011 09:57
Automerkit.fi

Kuva

Opel esittelee tuontatomallisen Amperan Geneven autonäyttelyssä maaliskuun alussa. Ampera on sähköauto, jolla voi ajaa akkujen voimalla noin 80 kilometriä, mutta polttomoottorin avustamana sillä pääsee niin pitkälle kuin haluaa.

Opel Amperan akut voi ladata täyteen neljässä tunnissa tavallisella 230 voltin virralla lähes mistä tahansa kodin pistokkeesta, eikä siis tarvita mitään erikoislatureita. Opelilla uskotaankin, että suurimmalla osalla Amperoista ajetaan lähes aina sähköllä.

Puolueettomien tutkimusten mukaan noin 80 prosenttia eurooppalaisista ajaa päivittäin vähemmän kuin 60 kilometriä. Amperalla voi ajaa ensimmäiset 40 – 80 kilometriä kokonaan kapasiteetiltaan 16 kWh litiumioniakkujen voimalla. Ajomatkan pituus vaihtelee maaston, ajotyylin ja lämpötilan mukaan.

Mikäli on tarpeen ajaa pidemmälle, bensiinikäyttöinen moottori jatkaa auton toimintamatkaa lähes huomaamattomasti aina viiteensataan kilometriin saakka. Sen jälkeen voi tankata polttoainetankin täyteen ja jatkaa välittömästi matkaa. Jos on mahdollisuus pysähtyä pidemmäksi aikaa, ladataan akut ja lähdetään uudelleen liikkeelle sähkön voimalla.

Neljä ajotyyliä

Opel Amperan sähkömoottori kehittää 111 kW (150 hv) ja 370 Nm väännön. Voimaa on riittävästi kiihdyttämään Ampera paikaltaan sadan kilometrin nopeuteen 9 sekunnissa ja huippunopeutta löytyy tarvittaessa 161 km/h.

Kuljettaja voi valita ajotilanteen mukaan parhaimman ohjelman neljästä vaihtoehdosta, jotka ovat Normal, Sport, Mountain ja City.

Normal-ohjelma sopii kaikkeen liikkumiseen ja sitä käytetään varmasti eniten. Kun akkujen lataustila vähenee määritellyn tason alapuolelle, järjestelmä käynnistää pidennetyn matkan järjestelmän, jolloin bensiinimoottori lataa akkuja ja mahdollistaa ajon jatkumisen. Elektroniikka kerää samalla jarrutuksissa syntyvää energiaa ja antaa laturina toimivan bensiinimoottorin levätä esimerkiksi pitkissä alamäissä.

Sport-ohjelma lisää ajamiseen urheilullisuutta ja muuttaa sähkömoottorin reagointia kaasupolkimen liikkeisiin. Sport-ohjelma ei sinällään lisää moottorin tehoa, mutta se tekee ajosta tavallista dynaamisempaa auton reagoidessa nopeammin kuljettajan toiveisiin.

Mountain-ohjelma on tarpeellinen vuoristossa, missä tarvitaan jyrkissä ylämäissä kaikki mahdollinen suorituskyky. Sitä käytettäessä laturina normaalisti toimiva bensiinimoottori on sähkömoottorin apuna.

City-ohjelmaa voi käyttää kaupungeissa, mikäli haluaa säästää akkujen kapasiteettia, sillä se käynnistää laturina toimivan bensiinimoottorin. Kun City-ohjelma kytketään pois päältä, bensiinimoottori sammuu ja matka jatkuu täysin ilman pakokaasupäästöjä. Tämä on erittäin tärkeä mahdollisuus muun muassa sellaisilla alueilla, missä liikkuminen on kielletty muilta kuin sähköautoilta.

Yksi hinta

Jotkut kilpailijat ovat päättäneet myydä erikseen auton ja vuokrata akut. Opel Amperalla on yksi hinta, joka sisältää täydellisen auton, eikä ylimääräisiä lisäkustannuksia ole.

Runsaasti tekniikkaa sisältävän Opel Amperan saa Euroopassa omakseen 42 900 eurolla. Ainoa hintaan vaikuttava tekijä on auton varustelu, joka vaihtelee maakohtaisesti

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

http://www.automerkit.fi/uutiset-trendi ... .html?SC=1
Vastaa Viestiin