Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
whathifi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1843
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 13:15
Paikkakunta: Saarijärvi

Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Viesti Kirjoittaja whathifi »

Pitäisi selvittää verotusarvio kyseiselle ajoneuvolle suurinpiirtein, eli minkäarvoisena tätä pidetään veroja laskiessa.

Esimerkkinä, voisi käyttää 100tkm ajettua -03, 2.0t OPC, 141kw, jos helpottaa arviointia.

Tulli.fi --> MAHTI-hintajärjestelmä --> ei apua tai sitten en vaan osannut käyttää, eri ikäisiä katselin mutta ei löytynyt.
tulli.fi --> Taulukoita sovelletuista verotusarvoista

http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/aut ... /taulukot/
löytyi tasan yksi vuodelta 2009 tähän mennessä.

Kesäkuussa:
OPEL ZAFIRA 2.0 5D TA 147KW, Verotusarvio: 13008.00€
aj. 50tkm -06 Autovero kokonaisuudessaan: 4201.58

Saisiko joku avattua tuon vuoden 2008 päätökset tullin sivuilta? ei suotu millään aukaisemaan kone tuota, luulisi suurinpiirtein vertailukelpoisia löyvän koko vuodelta.

EDIT: 11.2.2010 2008 vuoden taulukko tullista saatu, ei apua.

Automatchin kautta löytyi seuraavaa, 2005-2006 vuodelta useampi opc, uudempia tapauksia ei löytynyt tästä tietokannasta ja pyyntihinnatkin pitkästi yli 20000€ ja verot n. 6000-9000€ tuolloin. <-- joten ei siis hyötyä.

http://www.automatch.de/cgi-bin/verotil ... li,ensirek

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tuontiautolle muodostuu vero näin, lähde: dbcar.
Vastaavan auton hinta Suomessa vähennettynä perusvähennys (noin 1.500e) ja siitä päästöjen mukainen autovero (( g/km :10+4)+22% )
vuoden 2008 alusta lukien julkaisemat uudet autoveroveropäätökset, joten myös verotusarvot ovat ajankohtaisia.

Veroprosentti on riippuvainen ainoastaan auton CO2-päästöistä. Veron laskentaan tarvitaan siis sekä verotusarvo että CO2-päästöt. Ellei CO2-päästöt ole tiedossa, ne voidaan laskea auton kokonaispainon ja polttoaineen perusteella.
Vectra C Estate -07
Avatar
JS34
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1674
Liittynyt: 14 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Kempele

Re: Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Viesti Kirjoittaja JS34 »

2006 Maaliskuulta verotusarvo 24800€, 75tkm ajetusta 2002 mallista verot 7564.00€
2006 Huhtikuulta verotusarvo 24700€, 80tkm ajetusta 2002 mallista verot 7533.50€
2006 Syyskuulta verotusarvo 21400€, 123tkm ajetusta 2002 mallista verot 6527.00€
2007 Heinäkuulla verotusarvo 24463€, 32tkm ajetusta 2003 mallista verot 7852.05€

2007 syyskuun jälkeen ei ollut listattu ollenkaan 2007 loppuvuodelle autoja, jotenki mulla oli sellanen muistikuva että siellä ois joulukuulla ollu kans yks käyttöönotto...

Mut noistahan on verotusarvot muuttuneet ja vero on alhaisempi nykyään...
Antaako nää osviittaa asiaan.
Kuva
whathifi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1843
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 13:15
Paikkakunta: Saarijärvi

Re: Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Viesti Kirjoittaja whathifi »

kiitän vastauksesta, nuita vanhempia päätöksiä olenkin löytänyt jo jonninverran.. kuten ensimmäisessä viestissä mainitsinkin jo.

ainoa tällähetkellä oleva realistisin sinnepäin arvio on:

-09 kesäkuussa

OPEL ZAFIRA 2.0 5D TA 147KW, Verotusarvio: 13008.00€
aj. 50tkm -06 Autovero kokonaisuudessaan: 4201.58€

voi vain arvella suurinpiirtein mitä tulisi olemaan esim. -03 90tkm ajetulle vastaavalle.. kenties verotusarvio jtn. 10000€?? jatkettava selvittelyä..

tosiaan 2008 vuoden tietoja en ole saanut tullin sivuilta aukaistua ja tullista eivät ole ottaneet yhteyttä.

Ennakkoratkaisun hakeminen

Tullihallitus voi antaa ennakkoratkaisun siitä, kuinka autoverolakia sovelletaan hakijan ajoneuvon verotukseen. Ennakkoratkaisu annetaan konkreettisiin tilanteisiin hakijan esittämien tosiseikkojen nojalla. Ennakkoratkaisua ei anneta yleisellä tasolla esitettyihin, tiedustelun luonteisiin kysymyksiin. Se annetaan vain autoverolain soveltamisesta hakijan ajoneuvon verotukseen. Ennakkoratkaisua ei anneta ajoneuvon verotusarvosta eikä arviolaskelmia veron määrästä tehdä.

Ennakkoratkaisu annetaan määräajaksi ja lainvoimaista ennakkoratkaisua noudatetaan ennakkoratkaisun saajan vaatimuksesta sitovana siltä ajalta, jolle se on annettu, kuitenkin enintään sen antamista seuraavan kalenterivuoden loppuun. Ennakkoratkaisusta peritään vuonna 2009 yksityishenkilöiltä 130 euron maksu ja kaupalliseen toimintaan pyydetystä ennakkoratkaisusta 350 euron maksu.


____________________________________________________________________________________________________________________
tuollainenkin vaihtoehto olisi toki.. jospa sitä sitten tosissaan perehtyisi asiaan taas, kun tulee todellakin isomman auton tarve.
Vectra C Estate -07
Avatar
JS34
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1674
Liittynyt: 14 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Kempele

Re: Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Viesti Kirjoittaja JS34 »

En tiä tarkkaan tuosta verosta mitä se on mistäkin autosta, mut eiks ne autoverot laskeneet tämän tuontiautojen verouudistuksen myötä?
Viisaammat jatkakoot tästä lisää...

Ittellä kans ollu jo vuoden ajan tila-auton tai Zafiran hankinta edessä, kun en meille sopivaa löydä muista merkeistä käytettyinä autona.
Vuodenvaihteen jälkeen emäntä lähtee mammalomalta töihin, niin on se aika että Vectra on alkanu ettiä uutta kotia.
Corolla Verso on liian pieni, samoten Mazda 5, käytettyä VW Tourania ei saa 7-paikkaiseksi ellei sitä ole uutena tilattu 7-paikkaisena, Voyager ja Trans Sport on pois laskuista.
Oon katellu tuosta ruottista noita B koppasia Zafiroita, mut ne mitäkä ittele passais on ollu saman hintasia kun mitä suomessa, eli ei kannate lähtiä merta eemmäs kalaan.

OPC Zafirat on ruottissa pääsääntösesti ollu halavempia kun mitä suomessa...

A Zafira -04 ~12750€... http://www.blocket.se/gotland/Opel_Zafi ... ?ca=11&w=3
A Zafira -05 ~11500€... http://www.blocket.se/uppsala/Opel_Zafi ... ?ca=11&w=3
A Zafira -02 ~8000€... http://www.blocket.se/malmo/Opel_Zafira ... ?ca=11&w=3
B Zafira -07 ~14850€... http://www.blocket.se/malmo/Opel_Zafira ... ?ca=11&w=3
B Zafira -06 ~15400€... http://www.blocket.se/sodermanland/Akta ... ?ca=11&w=3

...emt veikkaanko kauas jos arvelis että tollasesta OPC Zafirasta joutus maksaan jotain max 3500-5000€ veroa, riippuen toki sen iästä ja kunnosta.
Oishan tuo varmasti mukava laite tuo B koppanen OPC Zafira, mut mulle pikkasen liian kallis vielä.
2.0 Turbo B Zafirat on verojen ja muitten kulujen jälkee Ruottissa yhtä kalliita kun suomessakin ja valikoimaa yhtä vähän kun suomessa.
Sit taas tuossa tuontiautossa on kuitenkin vain 35% max osienvaihto prosentti, kolaritilanteessa ne menee 50% suomiautoa helpommin lunastukseen, mut tää on tieten makuasia.
Kuva
whathifi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1843
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 13:15
Paikkakunta: Saarijärvi

Re: Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Viesti Kirjoittaja whathifi »

juu a koppaiseen opc:hen olisi tyytyminen täälläkin..
En tiä tarkkaan tuosta verosta mitä se on mistäkin autosta, mut eiks ne autoverot laskeneet tämän tuontiautojen verouudistuksen myötä?
Viisaammat jatkakoot tästä lisää...
http://www.ottoauto.de/cgi-bin/verolaskuri2.php <-- hyvä verolaskuri ym muuta hyödyllistä tietoa paljon.
kopsattu suoraan ottoauton sivulta:

Veroprosentti on riippuvainen ainoastaan auton CO2-päästöistä. Veron laskentaan tarvitaan siis sekä verotusarvo että CO2-päästöt. Ellei CO2-päästöt ole tiedossa, ne voidaan laskea auton kokonaispainon ja polttoaineen perusteella. Ottoauton monitoimilaskuri kohdassa 2 laskee verot, kun syötetään joko pyyntihinta tai verotusarvo sekä joko CO2-päästöt tai kokonaispaino.
Sivu on päivitetty vastaamaan Autoverolain muutosta 01.04.09, jolla autoverolle kannettu alv siirrettiin itse veroon. Veroprosentti sisältää siis 1.4.09 alkaen myös aikaisemman "alvin".


Esim. jos verotusarvoksi tulli laittaa 10 000€, tästä lasketaan päästöjen mukaan vero.

eli Zafira opc:n kohdalla CO2 g/km 234, tulee veroprosentti 33,4% = eli 10000€ arvoiselle tulee veroa 3340€.

elikkäs jos ostat Saksta Zaffen 8000€ liikkeestä + toimituskulut 1500€ esim. kotkan satamaan kaikkine papereineen + autovero 3340€ = 12840€ tulisi hinnaksi.

Itsellä tulisi olemaan kuitenkin rajallinen määrä valuuttaa laittaa kulkineeseen, siksi olisi mukava tietää mahdollisimman tarkasti tuo verotusarvo suomessa.
Jos haetutan auton, käytän dbcar.de

Jos auto löytyy Berliinin lähistöltä (postinumero 10585) niin kulut ovat olleet noin 800e plus rahtikulut mutta jos autot ovat kaukana niin täytyy laskea todelliset matka ja aika kulut.

Auton todellinen hakeminen kannattaa aloittaa vasta viikko ennen ostoa koska markkina vaihtuu koko ajan ja autoja ei pidetä varattuna montaa päivää.

Ja tässä lisätietoa toiminta tavasta ja kustannuksista:

Palvelumme perustuu hyvään tuntemukseen Saksasta ja sen tavoista 37:n vuoden vakituisesti asumisen perusteella sekä kokemukseen
autokaupasta ja tarvittavista dokumenteistä.
Maalipinta mittauksen teemme aina joka useinmiten paljastaa aikaisemmat vauriot ja myyjän rehellisyyden.
Toimintamme on lähemmin esitelty kotisivuillamme http://www.dbcar.de
Olemme ADAC autojärjestön Plus jäseniä ja siten käytössämme on tietopankki tämän hetken myyntihinnoista.

Meidän kustannukset perustuvat suoraan käytettyyn aikaan ( 250 e / päivä ) ja matkakustannuksiin autolla ( 30c/km ) tai muilla kulkuneuvoilla sekä
mahdollisiin yöpymiskuluihin ja suoriin kuljetuskustannuksiin matkan aikana.
Siirtokilvet Saksassa ovat noin 100 e ja auto rahtina Travemündestä Helsinkiin (Kotkaan) ilman kuljettajaa on noin 500 e.

Jos tulet itse valitsemaan ja hakemaan auton niin olemme silloin lentokentällä vastassa ja katsomme autot yhdessä, teemme tarvittavat
toimenpiteet, teet ostosopimuksen ja maksun käteisellä suoraan myyjän kanssa, rekisteröimme Saksan 5:n päivän siirtokilville ja ajat auton
satamaan.
Näin se olisi edukkaampi koska Finnlines lento - laiva + auto pakettimatka ( http://www.ferrycenter.fi ) on reilusti halvempi kuin rahti ja meidän
kustannuksista jää pois auton kuljetus satamaan (matkaan menee koko päivä) sekä matkakulut myyjälle ja satamasta takaisin Berliiniin.(80e)

Kokonaistoimituksessa käymme katsomassa yhteisesti sovitut autot eli kuluja alkaa syntyä vasta kun lähdemme liikkeelle. (eivät ole riippuvaisia kaupan syntymisestä)
Ostosopimuksen teemme vasta yhteisestä sopimuksesta nimiisi valtakirjalla ja maksun autosta suoritat SEPA tilisiirtona ( kestää 2-5 pankkipäivää )
suoraan myyjän tilille ( jos on luotettava ) eli se mitä saamme välittäjänä auton hintaa pudotettua näkyy sopimuksessa emmekä ota provisiota myyjältä.
Maksun tultua myyjälle haemme auton ja laivaamme sen Travemündestä Helsinkiin (Kotkaan) seuraavaan mahdolliseen lähtöön.

Auton rekisteröinnin nimiisi teet Suomessa autoverotuksen yhteydessä.
Auton rekisteröinti Suomen 3kk tarra-siirtokilville onnistuu jo satamassa alle puolessa tunnissa.


tai ottoauto.de

juttuja lueskellut ja etsiskellyt tietoa, hyvin on palvelut pelanneet. Jos taas Ruotsista hakisi auton itse, säästäisin toimituskuluissa paljon, Malmöstä haku voisi onnistua aika mukavasti, Kööpenhaminaan lentokoneella, sukulaiset voisi hakea kentältä ja kyyditä Malmöön, sitten päryyttelemään kotia kohti vaan.. <-- joo-o varmaan menisi ihan nuin helposti.. mutta kuitenniin...
Vectra C Estate -07
Avatar
JS34
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1674
Liittynyt: 14 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Kempele

Re: Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Viesti Kirjoittaja JS34 »

Nii, kyllä mää toisaalta kattelisin Zafiran kohta ennemmin Ruottista jos sen meinaa ulkomailta hankkia, mut kukanenkin ostaa mistä sen ittelleen sopivan löytää.
Ensiksi jo lyhyen matkan vuoksi ja paremmalla todennäköisyydellä tuossa Ruottalaisessa autossa on talvirenkaat vanteineen ja lohkolämppäri + sisäpistoke jos auto on ylempänä Ruottia.
Siinäkin saa pikkasen kotiapäin sitä hankintaa ja tuo lyhkäsempi hakumatka tuo kuluja alaspäin jos sen itse hakee.
Saksassa toki valikoima on ihan eri mitä suomessa ja ruottissa yhteensä...
Kuva
whathifi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1843
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 13:15
Paikkakunta: Saarijärvi

Re: Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Viesti Kirjoittaja whathifi »

asia juuri näin, talvivarusteissa säästäisi myös (jos ei satu talvipakettia olemaan valmiina) ja ennenkaikkea hankintakuluissa. Autojen hinnat Ruotsissa kruunun laskun takia menneet alaspäin ja Saksassa vastaavasti euron myötä hieman nousseet..

mutta selviteltävä tuota verotusarvoa vielä, ilmoittelen tänne heti jos saan selville.
Vectra C Estate -07
whathifi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1843
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 13:15
Paikkakunta: Saarijärvi

Re: Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Viesti Kirjoittaja whathifi »

no nyt sain tullilta 2008 vuoden verotusarvo taulukon tiedostona.

Eipä ole yhtään opc zafiraa tuotu koko vuotena. Että lähin tieto on edelleen kesäkuusta 2009:

OPEL ZAFIRA 2.0 5D TA 147KW, Verotusarvio: 13008.00€
aj. 50tkm -06 Autovero kokonaisuudessaan: 4201.58€

tonniparikolme :lol: veikkaisin halumani mallin olevan kaikinpuolin halvempi.
Näillä tiedoilla mentävä.. ei voe muuta.

ootkin js34 hommannu zafiran, asiallinen peli kunnon motilla.
Vectra C Estate -07
Avatar
JS34
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1674
Liittynyt: 14 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Kempele

Re: Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Viesti Kirjoittaja JS34 »

whathifi kirjoitti:no nyt sain tullilta 2008 vuoden verotusarvo taulukon tiedostona.

Eipä ole yhtään opc zafiraa tuotu koko vuotena. Että lähin tieto on edelleen kesäkuusta 2009:

OPEL ZAFIRA 2.0 5D TA 147KW, Verotusarvio: 13008.00€
aj. 50tkm -06 Autovero kokonaisuudessaan: 4201.58€

tonniparikolme :lol: veikkaisin halumani mallin olevan kaikinpuolin halvempi.
Näillä tiedoilla mentävä.. ei voe muuta.

ootkin js34 hommannu zafiran, asiallinen peli kunnon motilla.
Jaa joko on OPC jostaki kiikarissa...?

No en mä nyt tiiä... ...tollanen väkisin hengittävä. :P
Jos ja jos, mieli teki kyllä tuota B-koppasta OPC:tä, mut lompakko sano muuta.
A-koppasella OPC:llä emäntä ei yllä polkimille vaikka jakkara oli ala-asennossa, hankala se sellasella on ajaa.
Kyllä tuo Turbo Sport minusta asiansa ajaa, vaikka ulkonäkö onkin mallia karvalakki.
...ja ainahan tuostaki saa askarreltua erinäkösen jos niin haluaa.
Suomi auto on kuiten aina suomi auto, vaikka kunto ja varusteet ei monestikkaan ole niin hyvät mitä tuontiautossa.
Kuva
whathifi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1843
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 13:15
Paikkakunta: Saarijärvi

Re: Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Viesti Kirjoittaja whathifi »

Jaa joko on OPC jostaki kiikarissa...?
Ei oo tiettyä tällähetkellä, omiin kriteereihin sopiva pyörisi nuissa summissa, -02 - 04 alle 100tkm ajetut.
Saksan yksilöitä turha katsella vielä kun ei ajankohtainen osto, viikossa muuttuu markkinat niin paljon että haluamaa ei olekkaan tod.näk. kun toimeksiantaja menee paikalle, tosin eiköhän nuo soittele paikat eka läpi ym
Vectra C Estate -07
Avatar
JS34
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1674
Liittynyt: 14 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Kempele

Re: Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Viesti Kirjoittaja JS34 »

Siinähän ois yks vähänajettu > http://www.nettiauto.com/opel/zafira/3120320
Kuva
whathifi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1843
Liittynyt: 20 Huhti 2005, 13:15
Paikkakunta: Saarijärvi

Re: Zafira OPC tuontina, Verotusarvio

Viesti Kirjoittaja whathifi »

joo huomasinkin tuon yksilön, ei vaan ole lottopottia näkynyt :), jos näkyiskin, niin ei enää miun nimimerkkiä tällä foorumilla :lol:.
Tällähetkellä näistä yleisimmistä hakupalveluista löytyy Zafira turbo sport -05 -06 3kpl.. ensviikolla lisäinfoa luvassa eräästä yksilöstä ja n. 2vk:n päästä hakureissullekkin ehkä.. riippuu vähän mistä roikkuu..
Vectra C Estate -07
Vastaa Viestiin