Ilmanputsarin vaihto suunnitelmis, mut laatikon päällä lukee et älä vaihda suodatin pestävä. Manuaalissa (vm .97) ei mitään mainintaa, miten pesu käytännössä tehdään, saippualla vai petroolilla, pitääkö upottaa öljyyn tms. pesun jälkeen...? Kuten näkyy...kokemus aiheesta olematon...
Putsarin putsaus liittyy siihe et pitäs saada HC-arvot päästötestis alas, nykynen putsari ei näytä kovin likaselta, pari koivunsiementä löyty mut oli ihan märkä jostaa öljyn näkösestä mönjästä, siks kyselin et pitääkö mönjätä uudestaa pesun jälkeen...?
Päästöissä siis HC-arvot liian ylhäällä, pari vanhaa viestiä aiheestakin löytyy... tähän mennessä tehty seuraavat:
- venttiilivarren kumit vaihdettu, öljynkulutuksen ei pitäisi nostaa HC-arvoja liikaa (vaihtovälillä kului max 1 litra/4tkm)
- koko putkisto uusittu, ilmavuotoja ei pitäisi olla, pakosarja tosin alkuperäinen, mut ei näy reikiä eikä kuulu vuotoja
- putkiston vaihdossa tuli tietenkin myös uusi katti, ei vaikutusta
- tulpat vaihdettu, myös tulpan johdot
Tällä kertaa viisaastuneena liikkeellä paljon ennen katsastusta, HC arvo edelleen kierroksilla liian korkea (n. 200-300), tyhjäkäynnillä saa just hyväksyttävän alle 100. Muut rajoissa, happi vähän koholla (vähän yli 1), mutta reilusti rajoissa. Lambda 1,03, seilaa ylärajalla.
Seuraava korjausyritys on vaihtaa lambda-anturi (alkuperäinen), mut mitä jää enää sen jälkeen vaihtoehtoja jos ei auta?
- puristuksia ei ole mitattu, kantava pakoventtiili voisi päästää palamatonta putkeen, tosin käynti erittäin siisti, korvalla ei kuule ongelmia
- sytytyspuolelta ei ole testattu/vaihdettu tulpanjohdoilta taaksepäin, puola yms. voiko sieltä tulla katkoja ja palamatonta kamaa?
- mitä muuta?
Sain yhdeltä palstan kirjottajalta privat-vinkin (ei ole ollut paikalla sen jälkeen eli ei voi kysyä häneltä), että voisi tsekata letkun mikä menee pakosarjalle vasemmalta lokarilta, mut en oo löytäny mitää letkua...?
Keinot alkaa olla vähissä, kohta lähtee kosla paalaamoon..




