Opelin huolto Kuopiossa

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
Josie
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 23 Huhti 2007, 09:03

Opelin huolto Kuopiossa

Viesti Kirjoittaja Josie »

Terve!

Minne kannattaisi viedä vm. 2005 H-Astra (1,7cdti, 100hv) 100000km huoltoon, Kuopiossa tai lähialueilla? Hyvät vihjeet kunnollisista ja asiantuntevista huoltopaikoista tulisivat tarpeeseen - uudehkona paikkakuntalaisena tieto olisi tarpeen. 100000km huolto on iso huolto - eli hinnatkin kiinnostavat jos jollain on kokemusta.

Samoin olisi mukava tietää minne katsastuskonttorille kannattaa suunnata - hinnoissa lienee jonkin verran eroja?
Ticsa
'Senator'
'Senator'
Viestit: 408
Liittynyt: 21 Elo 2006, 14:02
Paikkakunta: Savon metsikkö

Viesti Kirjoittaja Ticsa »

Merkkihuoltona toimii delta auto väliköntiellä.

Katsastuksen hinnoissa ei taida juurikaan eroa olla kuopiossa. Mutta itse aina käyttänyt sorsasalon katsastuksessa. Palvelu ystävällistä ja tarkistaavat autosta sen olennaisen eikä niuhota palaneesta polttimosta.
Josie
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 23 Huhti 2007, 09:03

Viesti Kirjoittaja Josie »

Onko kokemusta Kuopion Deltan palvelusta/hintatasosta? Ainakin joissain muissa paikoissa on ollut melko kallis.
Opossumi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 112
Liittynyt: 24 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Opossumi »

Delta-Auto ok, mutta aikasta kallis, itse olen huollattanut Opelit Peten kolarikorjaamolla ja tähän saakka ei ole ollut valittamista. Laatu hyvä ja hinta ok. Ainoa minkä olen teetättänyt merkkiliikkeessä on 6-koneen jakopään remmin ja nippelien vaihto ihan takuu syistä. Silloinkin vein auton Joensuuhun Timoselle (paljon halvempi)...;o)

Kolarikorjaamo löytyy Neulamäen teollisuusalueelta sen ruosteenestofirman vierestä, Rautakatu oli se poikkikatu josta löytyy tuo firma.

Sauk:lla on rennoimmat katsastusheput siinä Prisman vieressä.
Epäonnistumisen vaara on suuri, kun kyvytön neuvoo halutonta tekemään tarpeetonta.
EWO-500
OCF Member 2022
OCF Member 2022
Viestit: 837
Liittynyt: 26 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: SAWO

Viesti Kirjoittaja EWO-500 »

Kyllä merkkiliikkeellä välillä on hyviä tarjouksia huolloista että olen jopa autoliikkeenä käyttänyt Kuopion Delta-Autolla Opeleita huollossa. Ja siellä palvelee Markku Ritanen Opel puolella.
Erikois Ooppelit ja niiden varaosat.

http://www.topstarcars.fi http://www.classicopel.fi


EI OLE RIEMULLA RAJAA KUN MANTAN KUTOSELLA AJAA....
Josie
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 23 Huhti 2007, 09:03

Viesti Kirjoittaja Josie »

Nyt on hirmuinen määrä eri versioita siitä milloin z17dth-moottorin hihna pitää vaihtaa. Joku sanoo että 100000km, joku toinen 120000km ja kolmas sitten vielä 150000km. Mikähän näistä nyt sitten lienee se oikea? Ja mihin perustuvat nämä eri versiot huolto-ohjelmista? Omaani on tehty noita huoltoja 30000km välein, joissain sitten väli on 50000km.
Opossumi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 112
Liittynyt: 24 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Opossumi »

Soita Delta-autoon kai ne nyt sen verran palvelee, itsellä ei ainakaan palvelussa valittamista.

Deltalla on kyllä joskus hyviäkin tarjouksia, mutta kun niissä lukee se reunahuomautus "Koskee vain nelisylinterisiä ja ahtamattomia moottoreita"...;o)
Epäonnistumisen vaara on suuri, kun kyvytön neuvoo halutonta tekemään tarpeetonta.
Jarzki
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1241
Liittynyt: 04 Syys 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja Jarzki »

Josie kirjoitti:Nyt on hirmuinen määrä eri versioita siitä milloin z17dth-moottorin hihna pitää vaihtaa. Joku sanoo että 100000km, joku toinen 120000km ja kolmas sitten vielä 150000km. Mikähän näistä nyt sitten lienee se oikea? Ja mihin perustuvat nämä eri versiot huolto-ohjelmista? Omaani on tehty noita huoltoja 30000km välein, joissain sitten väli on 50000km.
Riippuu vuosimallista. Yhteen aikaan C-Vectran bensamalleissakin oli huoltoväli 2 vuotta niin siitäkin saa monta sekaannusta aikaan. Mun mielestä tommonen 50tkm huoltoväli on aivan järjettömän pitkä, tosin Opelia joutuu silti aika usein käyttää korjaamolla :wink:

Kyllä auto pitää mun mielestä huoltaa etenkin suomen oloissa vähintään vuoden välein sano maahantuoja tai huoltovihko mitä vaan koska niin kestävää autotekniikkaa ei ole myynnissä.
Josie
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 23 Huhti 2007, 09:03

Viesti Kirjoittaja Josie »

2005 on vuosimalli. 120000km olisi Deltan mukaan oikea. Uskotaan sitä.

30000km huoltovälillä mulla ei mene vuottakaan huoltojen väliin... vaan ihan samaa mieltä olen, että kyllä kannattaa huoltaa mieluummin useammin kuin harvemmin.
Avatar
Veeksi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2163
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Veeksi »

Josie kirjoitti:Onko kokemusta Kuopion Deltan palvelusta/hintatasosta? Ainakin joissain muissa paikoissa on ollut melko kallis.
Palvelu ei kyllä aina ole mitään ihan timanttia...

http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... p?t=148070
Jarzki
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1241
Liittynyt: 04 Syys 2004, 03:00

Viesti Kirjoittaja Jarzki »

Josie kirjoitti:2005 on vuosimalli. 120000km olisi Deltan mukaan oikea. Uskotaan sitä.
Oikeasti dieselissä on hihnanvaihto väli 100 tai 150tkm. Siellä Deltassa on asiakaspalvelija vaan ulkomuistista heittänyt jotain mutuilua.

edit: Nyt tulee faktoja, katsoin tänään astran huoltokirjasta hihnanvaihtovälit jotka ovat 17dth 100tkm ja 17dtl 150tkm.
OA
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 72
Liittynyt: 18 Maalis 2008, 17:14

Viesti Kirjoittaja OA »

Tervehdys. Mitäköhän tuolla Kuopion Delta-autolla kustantaisi suurinpiirtein ´98 1.6 16V Vectran 180 000km huolto? Entä jos siinä samalla kun jakopää on purettu niin katsoisivat venttiilinvarrenkumit (vie ööliä 0.3-0.4l/1000 km).?
Kukaan käyttänyt siellä?
Vastaa Viestiin