Mistä Astra vuotaa?

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Avatar
oa1997
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 16 Maalis 2008, 19:36
Paikkakunta: Helsinki

Mistä Astra vuotaa?

Viesti Kirjoittaja oa1997 »

Olen uusi foorumissa, pahoittelen jos viestini tulee väärälle foorumille tms.

Ongelmani on, että tähän asti hyvin toiminut Opel Astrani (1.6), vm. 1997, ilmeisesti vuotaa jostain bensaa, koska ajossa mitaten bensaa kuluu vain 6,08 litraa sadalla mutta kun auto seisoo paikallaan pidemmän ajan (en aja edes viikoittain) niin bensankulutus onkin jo seuraavan kerran tankatessa 9,2 litraa sadalla.

Onko teillä opeltietäjillä antaa vinkkiä, mistä bensa vuotaisi, eli onkohan astrassa jokin tyyppivika?
j-tec
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 104
Liittynyt: 12 Kesä 2006, 15:31
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja j-tec »

Ei ole sama ongelma kuin itselläni oli, mutta kulutuksesta kun on kyse, niin voisin mainita:

Vaihdoin sytytyskasetin (n.400euroa + tulpat n.35e) ja sain kulutuksen takaisin tehtaan lupaamiin arvoihin. Ennen tätä oli litran tai jopa pari enempi mitä normaalisti pitäisi kuluttaa.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Jos paikallaan seisomisen jälkeen kulutus noussut, niin kannattaa katsella siitä auton alta jääkö jälkeä parkkipaikalle.

Bensavuodon kyllä yleensä huomaa hajusta jos pienikin vuoto jossain.

Ettei naapuruston mopopojat käy lainaamassa tankista tavaraa ;)
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Avatar
oa1997
'Agila'
Viestit: 2
Liittynyt: 16 Maalis 2008, 19:36
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja oa1997 »

8) Kiitos kommenteista, tuli mieleeni kyllä minullakin kävisikö joku tankillani - mutta se ei taida olla tod. näk. koska jälkiä ei ole ja molemmat avaimetkin ovat tuossa kaapissani.

Täytyy käydä ajamassa auto naapurin parkkiruutuun, joka on kuiva. Omani on niin täplikäs että siitä ei näe missä vuoto voisi olla.
Vastaa Viestiin