Sivu 1/2

F-astran kaiutinpaikat

Lähetetty: 27 Elo 2007, 08:48
Kirjoittaja kurttu
Aikani tuskailin noitten astran mahdottomien kaiutinpaikkojen kanssa. Ei sinne sovi suosiolla mikään perus 6½ midbasso. Ja jos sopiikin, ei se muovipotero ja ritilä taida olla kovin hyvä äänellisesti.

Päätin sitten puukottaa poterot auki ja tuoda elementit ovipahvin (tai muovin) tasolle. Korotusta tarvi reilut 6cm. Mulla Hertzin midbeissien (HV165L) upotussyvyys on 69mm ja magneetit on sen verran isot, että ne eivät mahdu ovipellin reiästä sisään. Tarpeeksi suuren korotuksen ansiosta tämäkin ongelma poistui.

Tein korokkeen alkup. kaiuttimista ja vanerilevystä. paksumpi vaneri on 18m ja ohuempi 12mm.

edit: noista alkup. kaiutinrinkuloista piti liikkuvien osien poistamisen jälkeen höylätä parin millin korokereuna pois, että sai tasaisen pinnan aikaiseksi. Siihen pintaan sitten ulompi vanerirengas kontaktiliimalla ja popniiteillä kiinni.

Kuvia: valitan huonoa laatua (kännykällä räpsitty huonossa työvalossa)
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Tossa korotusrenkaan ja puukotetun ovipahvin saumakohdan päällä on kangas ulkonäkösyistä. Näyttää luonnossa paremmalta eli huomaamattomammalta.

Tarkoitus olis vielä hankkia diskantit ja asentaa ne. Sen pitäis olla läpihuutojuttu ja laitan sit kuvia jahka saan tehtyä.

Lähetetty: 27 Elo 2007, 16:12
Kirjoittaja tumppa2
:no:

Lähetetty: 27 Elo 2007, 17:26
Kirjoittaja temmez2
Minkäkokonen ämyri tuohon holeen käy suoraan?

Lähetetty: 28 Elo 2007, 08:09
Kirjoittaja kurttu
Ilman korotusta siihen ei saa yhtään mitään, paitsi ehkä magneetti ulospäin. Kuten kuvista näkyy, alaslaskettu ikunalasi on sentin parin päässä reiän takana. Lisäksi reikä on melko pieni eikä edes keskellä kaiuttimen sijoituskohtaa. Vaneria vaan kehiin tai valmista korokerengasta, tai sekä että.

Lähetetty: 28 Elo 2007, 10:20
Kirjoittaja ChiEf
Oishan tuosta saanu aika paljon siistimmän jos olis pingottanu tuon ovipahvin päälle kangasta, hartsia ja kuitua. Sit vaik mustalla keinonahalla.

Lähetetty: 28 Elo 2007, 11:46
Kirjoittaja kurttu
Kyl noi tosta vielä siistiytyy, kun viimeistelen. Rahaa en viitti laittaa kiinni, kun autolla on lähinnä tunne / käyttöarvoa ja aikaa rajoitetusti. Pitää vaan käyttää mielikuvitusta.

Kaikenlaisia vaihtoehtoja on pyöriny mielessä, mutta se voittaa, jonka ehtii oikeasti toteuttaakin.

Lähetetty: 28 Elo 2007, 16:31
Kirjoittaja whathifi
juu hienompi tuo on, kun tökätä hattuhyllyyn esim. jotkus pilipali 6*9:sit..

Lähetetty: 28 Elo 2007, 18:46
Kirjoittaja Vilderi
Tyylikäs ja yksinkertainen ratkasu, EI aina tarvi viikkoa hieroa hartsi huuruissa.... 8)

Lähetetty: 09 Syys 2007, 10:37
Kirjoittaja kurttu
Pari kuvaa viimeistelyn jälkeen:

Kuva
Kuva
Kuva

Lähetetty: 09 Syys 2007, 13:40
Kirjoittaja Markus Ruhl
no empä oikeen tiedä.......

Lähetetty: 09 Syys 2007, 16:34
Kirjoittaja dam
no, saapahan kunnon kaiutinta kiinni.. kunnolla kun tekisi viimeistelyn niin olisi todella siisti.
8)

Lähetetty: 19 Syys 2007, 08:55
Kirjoittaja kurttu
Diskanttien asennus peilikolmioihin oli lähinnä lapsellisen helppoa. Koteloporalla sopiva reikä ja Peerlessit kiinni. Harmi vaan kun ne kolmiot on kaarevat, niin ei saa disseä ihan tasan pintaan. Pitäis ehkä laittaa jotain mustaa tiivistemassaa väliin, tai sitten ei.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Vielä on jäljellä jakosuotimien piilotus ovien sisään. Tästä lisää myöhemmin.

Lähetetty: 19 Syys 2007, 09:34
Kirjoittaja -jupe-
Laita vielä ton ritilän päälle verhoilu niin on yhtenäisemmän näkönen

Lähetetty: 19 Syys 2007, 10:42
Kirjoittaja artisti
Oisit siivonnu tuosta ovesta ruosteet pois niin olis siistimpi

Lähetetty: 19 Syys 2007, 12:39
Kirjoittaja kurttu
Työkalut pysyy kyllä kädessä, mutta noille ruosteille en osaa tehdä mitään. Tai siis en ole koskaan viittinyt opetella. Jos mä törsin ruosteen päälle jotain, se vaan muhii entistä onnellisempana siellä alla. Entinen omistaja oli meikannu ne ruosteet sillai ja alle vuodessa maalit kupli pois päältä.

Sitäpaitsi jos noita (kosmeettisia) ruosteita rupeaisin fiksaamaan, voisin yhtä hyvin ottaa loparit duunista ja hangata loppuelämäni astran nurkkia. Sitten vielä lopuksi seliseli ja vielä seli :yawn: