Astran kierrokset seilaa!

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
jarkkohan
'Agila'
Viestit: 3
Liittynyt: 25 Heinä 2006, 19:57
Paikkakunta: Raahe

Astran kierrokset seilaa!

Viesti Kirjoittaja jarkkohan »

Ostin tuossa viikko sitten vm-99 farkku astran 1.8 16v niin mikähän tuota oikeen vaivaa kun tyhjäkäynnillä auton ollessa paikallaan niin käy ihan oikeen niinku pitääkin mutta sitten ku jarruttaa moottorilla risteykseen nii kierrokset seilaa 1200-500rpm välillä sillon ku on tietty kytkin pohjassa ja pari km/h enää vauhtia mut heti ku on pysähdyksissä niin se loppuu ja ilmastointi päällä ei oon ihan niin paha ku tyhjäkäynti nousee vähäsen ja autoon on vaihdettu tuo EGR-venttiili pari päivää sitten! edellinen auto teki samanlain mut se seilaaminen loppu ku nosti tyhjäkäyntiä vähäsen! kertokaapa vinkkejä jos jollain olis ollu samanlaista vikaa. :yawn: :yawn: :yawn:
Avatar
ama
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1230
Liittynyt: 08 Touko 2005, 09:34
Paikkakunta: Leppäkoski

Viesti Kirjoittaja ama »

Ylhäältä löytyy HAKU nappi. Kirjotat siihen, tyhjäkäynti seilaa tai tyhjäkäyntimoottori ja haku alueeksi moottorit ja voimansiirto.
Ton kierrosten seilaamisen voi luokitella melkein tyyppiviaksi,yllä olevilla ohjeilla pitäis löytyä melko tarkat ohjeet vian korjaamiseksi.
Voi, V6 soikoon!
Vastaa Viestiin