B-omegan automaatti-ilmastointi oikkuilee (jälleen)

Keskustelua ilmastoinnista ja lämmistyslaitteistosta sekä niihen liittyvistä ongelmista.
Vastaa Viestiin
Abarth
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 09 Helmi 2007, 18:09

B-omegan automaatti-ilmastointi oikkuilee (jälleen)

Viesti Kirjoittaja Abarth »

Vika on tälläkertaa seuraava (auto on vm96) Lämmityslaite automatiikka toimii ajon alussa aivan normaalisti, puhallusnopeus ja lämpötilansäätö pitävät sisäilman valittuna, mutta pidemmässä ajossa lämmityslaite rupeaa lykkäämään täysillä kylmää keskisuulakkeista. Jos lämpötilaa nostaa puhallinnopeus kyllä laskee mutta suulakkeista tuleva ilma pysyy yhtä kylmänä paitsi jos asettaa lämmön HI asentoon niin silloin alkaa tulla kuumaa. Läppien asennot on nollattu, vikakoodeja -- -- ei ilmesty näyttöön. Puhallin tosin jää puhaltamaan muutamaksi sekunniksi virran katkaisun jälkeen (en tiedä onko normaalia) Säätimien keskellä oleva sisälämpötunnistimen "potkuri" pyörii... Koitin foorumin haku toimintoa ja jollakin oli ollut juuri samanlaisia ongelmia, ei vaan selvinnyt tuliko kuntoon/ mikä vika?
Ari-S
OCF Member 2019
Viestit: 14081
Liittynyt: 19 Huhti 2006, 17:21
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Ari-S »

oisko se lämpö anturi vituillaan? se on normaalia et puhaltaa hetken kun virrat on jo pois
Vectra A -93 CD
Astra 1.9 -07 OPCline
Abarth
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 10
Liittynyt: 09 Helmi 2007, 18:09

Viesti Kirjoittaja Abarth »

Koitin myös toista ohjainyksikköä, ei vaikutusta. Voihan tosin olla että sekin oli rikki (käytetty osa) Mitenkäs eikös se pallon muotoinen härpäke, kojetaulussa lähellä tuulilasin alareunaa ilmasuulakkeiden välissä ole jokin lämpöanturi? B-pilarien yläpäissä olevat tunnistimet taas liittyvät hälyttimeen. Olenko oikein ymmärtänyt?
Jerzey
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1678
Liittynyt: 07 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Lievestuore

Viesti Kirjoittaja Jerzey »

Abarth kirjoitti:Koitin myös toista ohjainyksikköä, ei vaikutusta. Voihan tosin olla että sekin oli rikki (käytetty osa) Mitenkäs eikös se pallon muotoinen härpäke, kojetaulussa lähellä tuulilasin alareunaa ilmasuulakkeiden välissä ole jokin lämpöanturi? B-pilarien yläpäissä olevat tunnistimet taas liittyvät hälyttimeen. Olenko oikein ymmärtänyt?
se pallo kojalaudassa on auringon valon suunta tunnistin, eli jos paistaa kuskipuolelta niin kuskin puolen suulakkeista tulee kylmempää ilmaa. lämpötila tunnistin on siinä keskellä ohjaus paneelia ylälaidassa, rivoitettu pieni alue.
EX (2000-2013): Omega B 2.0 8v, 3.0 V6 ja 2.0t
Vastaa Viestiin