Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Ostin tuossa työpaikalta viimesen öljynsuodattimen asconaan ja niiden valmistus on lopetettu jo ajat sitten. Varaosa liikkeiden listat ei tunne koko suodatinta 20SEH koneelle Siinähän on se isompi kierre tuossa GT:n suodattimessa. Onkohan jollain tietoa että myykö enää mikään liike nuita suodattimia suomessa?
Jos siihen sun 20SEH koneeseen ei ole patentoitu mitään omia virityksiä, niin siihen käy sama suodatin kuin moneen muuhun 80- ja 90-luvun ooppeliin. Vastaava suodatin löytyy vaikkapa 1.3S kadetista, 1.8E ascoonasta, 16V GSI:stä ja monesta muusta koneesta. Opelin varaosanumero on kaikkiin nuihin öljynsuodattimiin sama 93156300.
Edit: HAHA tekipä muisti kepposet oikia varaosanumero on ihan eri kun tuosta koneelta tarkistin.... eli 93156652 onpa ihme homma että nimeenomaan tuossa koneessa on eri suodatin kuin monessa muussa....
no kun ei käy sama suodatin siinä tavan suodattimessa on pienempi kierre... oliskohan syynä siihen tuo SEH:n öljyn lauhdutin, jolle lähtee letkut suodattimen alla olevasta "alustasta"
Siitä öljynjäähdyttimen ryöstölaipastahan menee lohkoon läpi sellainen pultintapainen jossa on sitten kierre sille suodattimelle( en nytten tiiä mikä sen holkin/tapin oikia nimi on). Jos lohkossa(öljypumpussa) olisi sama kierre niin saisko sen pultin vaihtamalla sitten sopimaan tuon erimallisen suodattimen.
ei vaan käy tuon NE:n suodatin M-filterin (liekkö oikein kirjotettu) luettelossa on myös sama suodatin moneen malliin, mutta tyhjä kohta ascona 20SEH 130hp kohalla
deeku kirjoitti:ei vaan käy tuon NE:n suodatin M-filterin (liekkö oikein kirjotettu) luettelossa on myös sama suodatin moneen malliin, mutta tyhjä kohta ascona 20SEH 130hp kohalla
Mutta kun vaihtaa sen kierreholkin mikä on öljypumpussa niin pitäisi sopia. Holkki lähtee kiertämällä pumpusta irti.
nii'in. että kun ei se käy se kierre osa tavallisesta, kun on se öljyn lauhutin... taikka sitten nakkaan se lauhutin systeemin tallin nurkkaan, kun suomen oloissa siitä oikein hyötyäkään ole..
henkka.k kirjoitti:
mutta siltiki siinä se öljynlauhdutin on...
Totta, mutta esim omassa on ryöstölaippa ja käy normi suodattimet. Kannattaa etsiä toisen mallinen kierreosa. Vai näinköhän siihen kävisi vanhempien opelien tuumakierteellä oleva suodatin?
henkka.k kirjoitti:
mutta siltiki siinä se öljynlauhdutin on...
Totta, mutta esim omassa on ryöstölaippa ja käy normi suodattimet. Kannattaa etsiä toisen mallinen kierreosa. Vai näinköhän siihen kävisi vanhempien opelien tuumakierteellä oleva suodatin?
voihan se tietenki olla että joihinki vuosimalleihin ei passaa tuo "yleismallin" suodatin...
deeku kirjoitti:ei käy tuuma kierteellä olevakaan. eikä tavallinen ooppelin suodatin (mikä on yleinen). seh:ssa on isommalla kierteellä suodatin, kun vaikka ne:ssä