Se tehtaan oma suojaus ei kestä täällä pohjolassa, ja sitten kun ihmiset eivät suojauta uusia autojaan niin eipä ihme että autot lahoaa käsiin.
sitä pakollista ruosteenestokäsittelyä ei olisi saanut koskaan poistaa !
1.3OHC -81 / X20XEV -98
I know i dont know the right way..
oli kyllä mukava pitkästä aikaa katsella kun puhuttiin autojen huonosta laadusta eikä ollut opelista mitään mainintaa niinkuin useasti on ollut,hyvä näin tällä kertaa .josko ne puheet ruostumisesta alkais pikku hiljaa muuttumaan
NOesc kirjoitti:sitä pakollista ruosteenestokäsittelyä ei olisi saanut koskaan poistaa !
EU:n ihanuuksia. Ei saa olla erimääräyksiä jotka vois rajoittaa kilpailua.
Se ruostesuojauspakko poistui kyllä jo 90-luvulla, nämä prkl:n maahantuojat onnistuivat puhumaan lainsäätäjät ympäri ja tässä sitä nyt ollaan... eli kiitti tyhjästä
RUOSTESUOJATKAA NIITÄ UUSIA AUTOJA, ÄLKÄÄKÄ SIIRTÄKÖ SITÄ SEURAAVAN OMISTAJAN NISKOILLE !!
1.3OHC -81 / X20XEV -98
I know i dont know the right way..
TJT kirjoitti:btw monen merkin koritakuu raukeaa,jos menet ruostesuojaamaan autosi...
Näinhän se taitaa tänä päivänä olla, mutta väliäkös sillä koska kunnon muutaman vuoden välein uusittava ruostesuojaus pitää korin ja alustan varmasti paremmassa kunnossa kuin tehtaan oma "suojaus". Jos ostaisin uuden auton, kiikuttaisin sen heti Haarniskalle, tms. suojaukseen, takuista viis.
HMS77 kirjoitti:Jos ostaisin uuden auton, kiikuttaisin sen heti Haarniskalle, tms. suojaukseen, takuista viis.
Mielestäni avain kysymys onkin, kuinka kauan ajattelit pitää uutta autoasi?
Ja ei, en ole suojauttanut Vectraa vaikka sen uutena ostinkin. Itseäni ei kiinnosta laittaa rahoja kiinni suojaukseen josta ei ole itselleni hyötyä. Vaihtoon se auto menee kuitenkin ennen ruosteen ilmaantumista.
HMS77 kirjoitti:Jos ostaisin uuden auton, kiikuttaisin sen heti Haarniskalle, tms. suojaukseen, takuista viis.
Mielestäni avain kysymys onkin, kuinka kauan ajattelit pitää uutta autoasi?
No juu toki. Oma periaate onkin että jos joskus sellanen mahdollisuus olisi, että olisi rahaa laittaa se 30000e uuteen autoon, niin silläpä ajetaankin sitten maailman tappiin saakka. Kun ei ole vielä toistaseks sitä toimitusjohtajan palkkaa että olis varaa vaihtaa uuteen joka toinen vuosi..
olikohan 45-min toimittaja ymmärtänyt ruostumattomuustakuun väärin ... takuussa ei puhuta ruostumisesta vaan puhkiruostumisesta...
Pikkaisen huvitti myös se "kymmenvuotias" puhkiruostunut mitsu..malli näytti pikemmin yli 15 v. vanhalta mallilta...itellä kun on ollu joskus samanlainen.