X20XEV moottori A-Mantaan?

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
BigApple
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 64
Liittynyt: 04 Marras 2002, 02:00

X20XEV moottori A-Mantaan?

Viesti Kirjoittaja BigApple »

Onko täällä ketään joka on tuollaisen tempun tehnyt? Tässä joku varmasti kohta ehdottaa jotain miehekkäämpää vaihtoehtoa kuten esim. C20XE:tä, mutta kun tuo X20XEV sattuu olemaan ylimääräisenä.

Se tässä nyt lähinnä kiinnostaa että mitä yllätyksiä on odotettavissa kun tuon X20XEV:n yrittää änkeä tuonne Amantan pannuhuoneeseen B- tai A-mallin Omegan vaihdelaatikon kanssa. Ajattelin ainakin korvata kannen takaosassa olevan EGR-/puolankiinnitys-/lämpöanturikopan mahdollisimman ohuella kustom-kopalla ja siirtää puola toiseen paikkaan, jotta moottorin saa sijoitettua mahdollisimman lähelle rintapeltiä. Kardaani pitää tietysti sovittaa vaihdelaatikkoon, mutta onko odotettavissa muita ja ennen kaikkea isompia yllätyksiä? Yksi etu tietysti tuossa on se että vähäpäästöisyydestä ei tarvitse enää välittää, mikä taas mahdollistaa yhtä sun toista :)

Aihiona on A-mallin Manta vm. -71 ja B-Omegan X20XEV moottori. Vaihdelaatikko puuttuu vielä, joten A- tai B-mallin Omegan vaihdelaatikko on hakusessa.
Vastaa Viestiin