Auto on vm.-91 alunperin 2,0 8 v 4x4.
Kyseiseen kulkineeseen, piti ensimmäisen suunnitelman mukaan, vaihtaa helmat, pyöränkaaret ja maalata takakyljet. Ne kaaret on muuten vieläkin vaihtamatta
No siitähän se mopo sitten karkas lapasesta ja huomasin maalaavani lähes tyhjästä korista oviaukkoja.
Paritonnisen puskurit ja penkit, oli jääneet edellisistä projekteista ja niitä päätettiin käyttää tässä.
Tämä kyseinen projektihan alkoi syksyllä 2005 koritöillä sekä maalaamisella.
Joitain sisustan osia (kottikärryllinen
Tyyli on ollut n. 2kk ajossa jonka jälkeen taas puretaan
Alustapuolella iskareina on sääd. konit ja olikohan GM:n jouset.
Moottoripuolella on ollut viimeaikoina vaihtuvuutta, kun aluperäisestä moottorista alkoi puhti olla poissa, niin tilalle siirtyi eräs epäonninen koevedos. Tässä siitä parit kuvat.
http://www.opel.desteem.org/albums/user ... 025%29.jpg
http://www.opel.desteem.org/displayimag ... &pos=-5628
Syksyllä piti taas jotain keksiä konehuoneen täytteeksi ja nykyisin siellä asuu tällainen.
http://www.opel.desteem.org/displayimag ... &pos=-5630
http://www.opel.desteem.org/displayimag ... &pos=-5631
Nyt on taas, pikku muutoskausi meneillään.
Jarrut vaihtuu, taakse tulee v6 Calibran tukivarret ja levyt, etujarruiksi tulee Vectra B:n etujarrut ja v6 Calibran tolpat.
Tuo B Vectran levyhän ei sitten suosiolla sopinut tuohon Calibran napaan ja navan ulkokehältä piti sorvata n.1,5mm pois.
http://www.opel.desteem.org/displayimag ... &pos=-5612
Niin menihän ne vanteetkin vaihtoon, kun tulee noita pyöränpultteja vähän lisää, tuollaiset OPC look vanteet tuli hommattua.
http://www.opel.desteem.org/displayimag ... &pos=-5613
Tässä samassa pikku muutoksessa, tulee takaperään Omegan lukko, säädettävät puslat taakse ja ABS jarrut.
Tuossa parit kuvat viime kesältä.
http://www.opelclubfinland.fi/jauto/helk/index.htm
http://www.opel.desteem.org/displayimag ... &pos=-5648
http://www.opel.desteem.org/displayimag ... 0348&pos=1
Pistetäänhän lisää tarinaa, kun projekti etenee ja kuvia tulee lisää, kunhan vaan saisin jotain aikaan.









