smppa kirjoitti:Ioni kirjoitti:Korjaamot vetää vakuutusyhtiöiltä ihan törkeesti välistä.
Omien kokemusten perusteella olen hieman eri mieltä. Sen laskun hinnoittelee vahinkotarkastaja tai joku muu vakuutusyhtiöstä. Korjaamo tekee sen mitä lapussa lukee, ja saa sen rahan mitä lapussa lukee.
Omia kokemuksia pari kappaletta korjauksista. Ensimmäinen kysymys liikkeessä, maksaako vakuutusyhtiö vai omasta pussista? Jos itse vaihtuu ääni kellossa ja mielenkiinto vähenee. Ja samaa ovat kaverit sanoneet.
Vakuutusyhtiöille menevät laskut ovat aivan poskettomia. Kuten tuossa Vectrassakin.
Itsellä maksoi oven lukkopesän sarjotus, puolikkaan oven maalaus ja kahvan korjaus vajaa 2000€, Nyt meni vanhempien auto korjaukseen takaoven osalta kun auto vaihdettiin uuteen. Näin hinta-arvion asiasta, n.300€. Sisälsi peltityöt ja koko oven maalauksen.
smppa kirjoitti:No siis joku taulukkohan niillä tarkastajilla on. Ei ne joka kerta erikseen kysele korjaamoista että mitä korjaus maksaa. Jos korjaamoita kilpailutettais enemmän, niin hinnatkin laskisi.
Ja taulukko perustuu toteutuneisiin hintoihin...