ompun lämppäri

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
lepa.k
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 19 Loka 2006, 19:40

ompun lämppäri

Viesti Kirjoittaja lepa.k »

Onko kenelläkään tietoa missä sijaitsee alipaineella toimiva kolmitieventiili lämppärin ohjauksessa?Ja räjäytyskuvaa?Auto on opel omega 2,5 automaatti -95 b-malli
ekomies
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1275
Liittynyt: 29 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: suomi

Viesti Kirjoittaja ekomies »

Jos tarkoitat sitä alipainesolenoidia millä ohjaillaan ilmaa eri suuttimille ,,, ikkunoille,jalkatilaan,ym
niin se sijaitsee lämmityslaitteen säätöhanikoiden takana kojetaulun sisäpuolella.
Omega B X20SE Sedan -98
Vectra A C20NE - CDX -95
Avatar
ooskari
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2209
Liittynyt: 29 Maalis 2005, 16:05
Paikkakunta: Himanka

Re: ompun lämppäri

Viesti Kirjoittaja ooskari »

lepa.k kirjoitti:Onko kenelläkään tietoa missä sijaitsee alipaineella toimiva kolmitieventiili lämppärin ohjauksessa?Ja räjäytyskuvaa?Auto on opel omega 2,5 automaatti -95 b-malli
Se sijaitsee koneen takana. Joudut irroittamaan imusarjan että näkee paremmin ja pääsee käsiksi. Sen saattaa nähdä kun vänkärin puolelta kurkit sinne koneen taka. Selvenikö yhtään?
Avatar
digimiki79
'Senator'
'Senator'
Viestit: 458
Liittynyt: 08 Maalis 2006, 22:24
Paikkakunta: Suamen Turgu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja digimiki79 »

Kopeloisin juuri sitä venttiiliä tossa eilen illalla ja riittää että otat pyyhkijän varret pois sekä vesiohjain muovin.

Epäiletkö vikaa venttiilissä.? Jos vesi kiertää läpi niin venttiili on auki, ota alipaine putki pois ja väännä hanikat kylmälle, apukaverin pitäisi tuntea alipaine putken päässä. Ite testasin saman ja näytti toimivan.
Opel Omega B STW MV6 vm:95
Asiaa, ja kuvia OMEGA B näpertämisestä.
Etusivulla asiaa DIGIboxista. PÄIVITETTY 23.9.2008
http://www.mickeyspages.info/biilini.htm
Vastaa Viestiin