Lämmöt ei nouse
Lämmöt ei nouse
Vectra 1.8 -06, moottorin lämpömittari ei tunnu nousevan ollenkaan, sama onko -15 vai -25, ajo on kaupunkiajoa, mutta kyllä B-mallissa nousi. Mistä johtuu?
Siis eikö lämpö nouse ollenkaan vai eikö vain lämpömittarin lukema nouse?
Vika on tod.näk. joko mittarissa tai termostaatissa. Lähteekö flekti pyörimään jos auto seisoo paikallaan? Varmista vaikka vielä blokkaamalla jäähdytintä pahvilla. Jos lähtee niin vian pitäisi olla mittarissa.
Vika on tod.näk. joko mittarissa tai termostaatissa. Lähteekö flekti pyörimään jos auto seisoo paikallaan? Varmista vaikka vielä blokkaamalla jäähdytintä pahvilla. Jos lähtee niin vian pitäisi olla mittarissa.
Calibra 2.0i 16v -91
Jos siinä on tämä 103kW:n uusi kone niin ei varmaan nousekaan. Ei nouse ainakaan Zafiran lämmöt kaupunkiajossa edes 60 asteeseen jos on 15 astetta pakkasta. Kahdeksankympin maantieajossa parinkympin pakkasilla nousi lämpö 75 asteeseen, joten kylmänä käy tuo kone. Kesällä moottoritienopeuksissa on lämpö hiukan toisella sadalla.
-Reijo-
-Reijo-
Itselläni on 1.6L vm.2001 Zafira ja siinä sama ongelma. Lämpötila ei nouse kuin ehkä 75 asteeseen. Laitoin pahvinkin syylärin eteen ei auttanut oikeastaan ollenkaan, oli turha homma. Onkohan tuo "ominaisuus" vai termostaatti/anturi vika?Reijol kirjoitti:Jos siinä on tämä 103kW:n uusi kone niin ei varmaan nousekaan. Ei nouse ainakaan Zafiran lämmöt kaupunkiajossa edes 60 asteeseen jos on 15 astetta pakkasta. Kahdeksankympin maantieajossa parinkympin pakkasilla nousi lämpö 75 asteeseen, joten kylmänä käy tuo kone. Kesällä moottoritienopeuksissa on lämpö hiukan toisella sadalla.
-Reijo-





