Juzzi kirjoitti:kilroy1 kirjoitti:m.k kirjoitti:Loistava peli ajella, jos vain on kunnossa. Itsellä oli budjetti aikalailla siinä tonnin kieppeellä, joten ostin suhtellisen hyväkuntoisen Kadettin ennemmin kuin Omegan. Alle 2000€ A2-Omegassa on kyllä pakko olla jotain pielessä, tai ainakin luulisi. 2000-2500€ minusta sopuhinta C20NE koneiselle, hyväpeltiselle ja muutenkin suht. ehjälle Omegalle. Kyllähän tuon ikäisessä alkaa jo olla aina kaikkea pientä, ja Omegan kokoista autoa harvemmin ostetaan kovin pieneen ajoon, joten kyllä kai nuo järkiään alkaa 300.000 olla rullailtu.
tosta olen hiukan toista mieltä.. A2:set ovat sen verran iäkkäitä ja vanhempaa korimallia joten normaaliyksilöllä (hyväpeltinen ja ok kunnossa) hinta pitäisi alkaa ykkösellä. Kakkosella alkavalla hinnalla kun saa jo kunnossa olevan b-omegan.
On ihmisillä ilmeisesti melkoiset näkemys erot kunnossa olevaan autoon....
Juu, ilmeisesti.
Omasta mielestä kunnossa oleva on:
-katsastettu
-toimiva
-miel 2x renkaat
-ei mitään akuuttia korjattavaa tiedossa
Noilla kriteereillä hain viime kesänä b-omegaa, vieläpä farkkua.
Pelleistä hieman rupunen mutta kaikinpuolin toimiva ja leimattu peli, tinkaamisen jälkeen hintaa jäi alta kolmen tonnin (eli kakkosella alkava hinta

). -96 auto ja ajettu 330tkm. Kesärenkaat ihan ok (aluvanteilla), talvirenkaat peltivanteilla ja oli uudenveroiset kitkat.
Ai niin, auton ostin liikkeestä, eli jonkinnäköisen takuunkin siihen sai.
Saman verran rullattuja mutta parempipeltisistä olisin joutunut maksamaan helposti pari tonnia lisää, tolla rahalla peltejä laittelee melkoisen määrän.