Eli vanhalle koneelle tuli kilometrit täyteen (400 tkm) ja nyt täytyisi löytää jostain sopiva vaihtokone. Eli alunperin autossa on ollut X20XEV, samanlainen olisi varmaan helpoin pistää keulille. Ongelmana on siis se että mistä hyväkuntoisia ja ehjiä koneitä löytäisi? Kun ei tunnu mistään löytyvän.. A Omegan 8 tappista tuli koittettua keulille, mutta hieman väärä moottori tähän autoon.
Kuinkahan suuri homma tuollaisen laittamisessa b ompun keulille on? Tekniikan ei välttämättä tarvitsisi mikään kovin ihmeellinen olla, kun täysin käyttöauto vain kyseessä. Tulee vain pian kiire saada valmiiksi ennen talven tuloa.
FC kirjoitti:Tai myyntipalstalta X22XE mikä menee entisen tilalle kivasti.
Pystytkö pistämään linkin? Kun ei heti osunut silmää tuollaista ilmoitusta. Kuitenkin kyseinen tekniikka voisi olla aivan varteenottettava vaihtoehto tähän laitteeseen.
Täältä löytys hyvä kuntonen X25XE, tosin sitä varten joutusit vaihtaan etukelkan, jouset ja jarrut. Myös muutos todistus löytys mukaan. Ja löytyy manuaalin ja automaatin vauhtipyörät ja laatikotkin.
Suapiki tuohon laittaa enää C-luokituksella olevaa konetta, kun nokilla on ollut X-sarjalainen?
Vuosimalliahan ei esitetty tuossa alkuperäisessä viestissä, mutta vissiin silläkin on jotain tekemistä asian kanssa?
Saab 9000 CSE 2.3T -95
Opel Vectra 2.0 GLS -90 (projekti)
Auto on käyttöönotettu -94 vuoden lopussa, eli päästörajojen puolesta pitäisi onnistua. Osaako kukaan sanoa mitä muutoksia tarvitsisi tehdä että tuon saisi keulille? Kun tavoitteena olisi saada vain auto nopeasti ajoon.
Opel Omega B1 -98 X20SE
Ex: Opel Kadett E -87, Opel Omega A -90, Opel Vectra A -94, Opel Omega B1 -98, Opel Astra F -93, Opel Omega B2 -99, Opel Vectra A -92, Opel Astra H -07