Hallituksen esitys Eduskunnalle ajoneuvolain ja eräiden muiden ajoneuvojen rekisteröintiä koskevia säännöksiä sisältävien lakien sekä ajoneuvoverolain muuttamisesta http://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/2006/20060061
Eli lakiesitys joka helpottaa useamman ajoneuvon omistajan elämää.
Auton tulee saamaan pois liikenteestä, kilvet säilyy mutta veroa ei tarvitse maksaa ajalta jonka auto on poissa liikenteestä.
Kuitenkin jos sellasella autolla sitten ajaa, on tulossa "lisävero" jonka summa on 5-kertainen ajoneuvosta suoritettavan 12 kuukauden ajoneuvovero, kuitenkin vähintään 1000e.
Eli ennen joutu joka autosta maksaa veroa, ensi vuonna jos tuo laki tulee riittää kun maksat liikenteessä käyttämästä autosta veroa.
Esimerkki:
Minulla on 2 autoa, VW Jetta ja Opel Omega. Nyt joudun maksamaan veroa kummastakin, vaikka toinen on seisontavakuutuksessa ja pois liikenteestä.
Kun uusi laki tulee voimaan, ilmoitan VW Jetan pois liikenteestä, ja maksan veroja vain Opel Omegasta. Jos haluan ajella VW Jetalla, ilmoitan Opel Omegan pois liikenteestä ja VW Jetan takasin liikenteeseen. Silloin maksan verot vain Jetasta siltä ajalta kuin sillä ajan.
Voin hankkia pari autoa lisää, jotka ilmoitan pois liikenteestä. Voin pitää käyttökelpoiset autot kilvillä varustettuna pihassa parkissa, eikä tarvitse maksaa veroja (eikä vakuutuksiakaan kun ovat seisontavakuutuksessa).
Ja essonbaareissa puhutaan ettei aikasemmin rekisteristä poistettuja autoja sais enää uuden lain voimaantulon jälkeen rekisteriin, joka on paskapuhetta.
Vain romutustodistuksella ajoneuvo poistuu rekisteristä kokonaan. LAki romutustodistuksen osalta tuli voimaan 2004.
Tokihan ei ole tietoa meneekö esitys läpi tuollasena, mutta toivotaan. Jos muutoksia tulee matkalla, toivotaan että parantaa entisestään useamman auton omistajia.
Hallituksen esitys ajoneuvolain muuttamisesta
-
JappePuppe
- 'Kadett'

- Viestit: 37
- Liittynyt: 27 Elo 2006, 11:45
-
poikarukka
- 'Admiral'

- Viestit: 185
- Liittynyt: 30 Touko 2006, 15:53
parashan se olisi jos homma toimisi niin että vakuutuksiin ja veroihin tulee alennuksia sen mukaan kuinka monta autoa ruokakunnassa on. jos miettii että perheessä enempi autoja kuin kortillisia voi päätellä ettei niitä kuitenkaa kaikkia ajeta yhtä aikaa. miksi sitten periä kaikista yhtäaikaa vakuutustakin. ajatus on se että ajomäärä ei kasva autojen suhteessa vaan vähenee vastaavasti per auto. on monessa maassa käytössä. (tietysti edellyttäisi että vakuutukset ovat samassa firmassa). veroissa voisi olla vähän samaa ideaa.
Enemmän kuin tervetullut lakimuutos. Tuota on autoharrastaja piireissä odotettu pitkään
Itselläkin se myös näkyy, maksan neljästä autosta käyttöveron, mutta vain yksi jokapäiväisessä käytössä. Kahdesta on maksettu kahden vuoden ajan käyttöverot, vaikka katiskat olleet seisonnassa koko tuon ajan.
Itselläkin se myös näkyy, maksan neljästä autosta käyttöveron, mutta vain yksi jokapäiväisessä käytössä. Kahdesta on maksettu kahden vuoden ajan käyttöverot, vaikka katiskat olleet seisonnassa koko tuon ajan.
Opel Manta B R6 "i300"
Opel Manta B 2.4 "i400"
Opel Manta B 2.4 "i400"

