On 2003-02-18 11:23, pebe wrote:
et suositus on 38-42
Alkuperäinen ET on 49, ja suositus on että siitä ei kauheasti poikettaisi. Pienempikin kyllä mahtuu alle, ja jos on kovin leveä vanne niin ET49 -vanne saattaa mennä liian sisälle jolloin on pakko pienentää offsetia, mutta siitä on lähinnä haittaa koska alustageometria ja pyörien laakerointi on suunniteltu sitä alkuperäistä offsetia silmälläpitäen.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
mitä näistä vastauksista pitäis päätellä??
käykö vai ei??
onko teillä minkälaisia 17" ollut a-vecussa?
ja pitäähän aina olla sen verran Opel-mies että tietää Opelin pulttijaon 4x100.
kyse minulla oli tuosta et-luvusta että mahtuuko se vanne pyörimään niin, että ei ota kiinni iskariin tai tms..
Kaveri sai joululahjaksi sen suuren tuning kirjan ja siinä väitetään, että toi 4x108 jako sopis johonkin ooppeliin? Mäkin koitin kovasti väittää vastaan, mutta en sitte tiedä.
Mulla oli edelliset 17" kesävanteet et35 ja leveys 7,5", renkaat 215/45. Kyllä todella pahasti edessä raapi ylhäältä sisälokareiden ulkoreunoihin ja kaarien sisäreunaan samasta kohtaa. Takaa ei ottanut mihinkään kiinni missään tilanteessa, tosin mulla onkin nelikko. Ohjaus oli todella uraherkkä.
Vectra-A Turbo 4x4 -94 - Irmscher Omega C40 V8 - Astra-G OPC Caravan - Corsa-C OPC - Opel Antara 3.2
Miten on mahdollista että tuolla http://www.opel-tuning.org sivuilla, kohdasta autot ja a-vectra.
sieltä vectra-a 1.8i
siinä on 18" ja 7.25" leveät vanteet ja kuvasta näkee että ei ne ota kiinni lokasuojiin.
kyllä sen sinne pitäs mahtua, itsellä ollut 17" 8 tuumaa leveät et35 ja renkaina 215/40 ja autoa oli silloin madallettu noin 40mm, eikä ottanut kiinni. nyt madallus 80-100mm renkaina 215/45 17 ja vanteen leveys 7,5 ja et 35 ja ottaa joka paikasta kiinni (vielä)