Ei taida olla suoranaisesti kytkimestä ollut juttua mutta vauhtipyöristä senkin edestä. Tuossa c25xe:ssä (ja myös x25xe:ssä ja x30xe:ssä) on julmetun painava vauhtipyörä vakiona.spooky kirjoitti:En muista oliko aikasemmin puhetta täällä mutta lyötyykö suomesta tohon c25xe koneeseen jotain vakiota parempaa kykintä??
F25:n ja F28:n kytkinakselit ovat 14 hampaisia, joten F25:een voisi käydä letin kytkinlevy, koska F25:n kytkin on 228mm halkaisijaltaan eli sama kuin letissä. Tällöin voisi kokeilla, jos seuraava yhdistelmä onnistuisi:
-F25
-letin kytkinlevy
-vanhemman vaparin (c20xe) kevyempi (tasainen) vauhtipyörä tai teräslimppu
-sachsin tiukattu asetelma (tasaiseen vauhtipyörään)
Tällöin saisit kivasti kierrosherkkyyttäkin lisää, koska tuo vaparin vanhempi vp. painaa n. 6,5kg ja jos käytät teräslimppua, niin se painaakin enää vain 4,25kg (ilman hammaskehää).
Tuota noin... sen verran takaisin, että olikos F25:ssä nestekytkin?



