JJunior kirjoitti:hydroja saa mutta saakohan alkuperäisiä enään? tuossahan vanhojen opelien puolella oli juttua niistä. motonetistä ostetut federal mogulin hydrot ei tainnu kestää kovin kummoisesti. kokeillaan ensin herkistyykö entiset,laitoin eilen likoamaan.
saa molempia vielä esim Risseltä mutta jos mekaaniset maksaa siellä 289€ sarja niin voi hiukan rajoittaa ostohaluja ja hydrot 155€.
Ebayssä menee jatkuvast uusia org mekaanisia ja viimeisin sarja meni nyt viikonloppuna 162€
itelle ostin uudet orkkis hydrot kans ebaystä kohtuu edullisesti niistähän ne nykyään tekee mekaanisia sorvaamalla holkin sisään (ja on vielä kevyempiäkin kuin alkuperäiiset mekaaniset)
Oletko koittanut purkaa ja puhdistaa niitä hydroja. Itse sain muutaman herkisteltyä ihan raakasti purkamalla ne osiksi ja puhdistamalla.
Ja ois muuten melko tyylikäs noilla 17" tassuilla Vaan onhan se ilmankin.
ne hydrot on ihan jumissa, ei lähe purkautumaan. olen koittanut niitä tuossa lioitella mutta ei vielä ole herkistyneet. noo, ostetaan uudet jos ei onnistu noin.
ois ihan mukavan näköinen noillakin vanteilla,matalaks pitää vaan saada ja sitten on eriasia sopiiko pyörimään enää
se oli kaks osainen lasikuitu kopio. laitoin liimalla, ruuveilla,kuidulla ja hiilikuitu kitillä tuohon keulaan ja kuidutin vielä sen välin umpeen. vois melkein tuosta tehä varalle muotin
väriks taitaa nyt tulla valkoinen, keulan osat päältä mustalla ja takavalojen pohja mustalla ja kaikki mattana ei oo toivottavasti samanlaista ja jakaa varmaan mielipiteitä mutta ite tykkään
Tässä on mielestäni kiteytetty koko autoharrastuksen ydin erittäin hyvin. Ja tämä on siis henkilökohtainen mielipiteeni. Tietty toiset tykkää rakennella muita varten (näyttelyautoja), mutta itselle on tärkeintä, että oma auto miellyttää itseä. (Lähes) sama se mitä muut tuumaa.
Tässä on mielestäni kiteytetty koko autoharrastuksen ydin erittäin hyvin. Ja tämä on siis henkilökohtainen mielipiteeni. Tietty toiset tykkää rakennella muita varten (näyttelyautoja), mutta itselle on tärkeintä, että oma auto miellyttää itseä. (Lähes) sama se mitä muut tuumaa.
ERITTÄIN hyvin sanottu. Ei muuta lisättävää
Kadett C 16V -76
Manta B turbo -76
Omega B turbo -96
jaahas, hieman taukoa tullut pidettyä projektista mutta tänään jaksoin krapuloissani käydä massoja raapimassa pohjasta ja tankin vetäsin väriin. etuakseli on paria pientä osaa vaille valmis ja muutkin alustan osat asennusta vaille.
huomenna pitää käydä hakemas tosin harrasteajoneuvo jolle ei tällä hetkellä ole muuta tiedossa kuin ajoa. pakko pelastaa tuholta kun halvalla saa eli corolla 1969 sprinter 1200. museorekisterissä.
nyt ei ole tapahtunut viikkoon oikein mitään. osia pitää tilata ennenkuin homma etenee. sillä välin kävin tuossa sen sprinterin hakemassa, tosin ei ollutkaan museorekisterissä mutta rekisterissä kuitenkin. hieman sitä tuossa sipistelin ja tein muutaman pakollisen osa hankinnan eli kiekki mittarin ja ralliratin sekä perinteisesti kolmio reikä mangelsit joihin vielä kumit pitää etsiä. kiva sillä on leikkiä pitää laittaa kuvia siitäkin kunhan saan mangelsit alle.
jahas, lähti sit tilaus dr-mantalle saksaan ja jos kaikki menee hyvin niin sieltä pitäis tulla iso kasa uutta osaa mantaan pultattavaksi hemmetti kun osaa tuota saksaa sanaakaan