Vectra B:n takakontin lukko jumissa?

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Scy
'Senator'
'Senator'
Viestit: 375
Liittynyt: 21 Maalis 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Scy »

Vectra B:n takakontin lukko näyttää olevan juntturassa. Luulin, että tuo oli jäässä, mutta ei - aivan ei mene sulallakaan kelillä kuin puolittain lukkopesään.

Voiko lukon haitat tippua pois paikoiltaan niin, että lukon joutuu purkamaan, kuten eräs lukkoseppä arveli? Vai olisiko tuonne katkennut joku avain tms. roskaa työnnetty sisään. Jälkimmäinen tuntuisi ainakin todennäköisemmältä vaihtoehdolta - saisi vain jotenkin ongittua tukoksen sieltä pois. Historiaa tuon osalta kun en tiedä, hankin auton jokunen viikko sitten.

Keskuslukituksella kontti toimii, mutta manuaalilukkokin pitäisi saada kuitenkin kuntoon.

Onko muilla ollut samanlaisia ongelmia ja kallisko lysti oli korjata? Onko tuo lukko iso työ irroittaa jos joutuu purkamaan ja viemään lukkosepälle?
Kvaak.fi - uusi kotimainen sarjakuvaportaali.
saljussi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 100
Liittynyt: 02 Maalis 2002, 02:00
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja saljussi »

Kyllä tuo taitaa olla seurausta kauko-ohjatusta keskuslukituksesta jolloin avaimen käyttö on jäänyt vähemmälle ja lukot/haitat jumittuu. Itselläni on -01 vectra minkä ostin vuoden ikäisenä ja 31000km ajettuna eikä siinäkään takaluukun lukko toimi avaimella. Lukko on kyllä purettavissa ja puhdistettavissa mutta itse en vielä ole ehtiny/viitsiny. Ja voiteluun kunnon lukkoöljyä tai muuta vastaavaa mutta ei lukkosulia sillä hyvin voideltu lukko ei jäädy.
Scy
'Senator'
'Senator'
Viestit: 375
Liittynyt: 21 Maalis 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Scy »

No olisko mitään vinkkejä mitä tuolle voisi tehdä?

Kannattaisiko lukkoa ronkkia jollain neulalla tms. jolla saisi nosteltua haittoja paikalleen vai joutuuko tuon purkamaan? Mitenkäs tuo lukko lähtee irti ja osiin takakontista?
Vastaa Viestiin