tuomascc kirjoitti:Satuttekos tietään, että vauxhall chevetessä ja opel kadett c:ssä ei ole paljoakaan yhteistä perän muotoilun lisäksi ja että chevette esiteltiin ennen kadettia..
Miten voi väittää, että vauxhallit on kopioitu opeleista, kun ne tehdään samalla liukuhihnalla?
Joka seitsemäs Uudessakaupungissa valmistettu calibra oli vauxhall.
Tuntuu vauxhallin maine olevan taas kovasti vivan varassa. Eipä opelistakaan kovin kummosta kuvaa saa, jos puhutaan pelkästään A-corsasta.
Kyllähän Chevettessä ja Kadett C:ssä on samaa aika lailla. Esimerkiksi Kadetin pystyy muuttamaan Cheveteksi tai päinvastoin. Kantava korikehikko (joka muodostaa itse auton) on sama, eroa on keulan ulkopelleissä ja valoissa ym. varusteissa, kojelauta sekä moottori.
Chevette/Kadett C:hän oli se ensimmäinen malli josta Vauxhallin ja Opelin mallistojen yhdistäminen alkoi GM:n uudelleenjärjestelyssä 1970-luvulla, tuossa vielä siis vähitellen, koska malleissa oli vielä ihan huomattaviakin eroja. Seuraavaksi tuli sitten Vauxhall Cavalier mk1/Opel Ascona B joissa oli vastaavat ulkonäköerot kuin Cheveten ja Kadetin välillä, mutta Cavalierissa oli pellin alla jo Opelin moottori, eli oltiin entistä lähempänä täydellistä yhdistymistä ja seuraavat mallit olivatkin sitten jo käytännössä identtisiä. Tässä vaiheessa myös Vauxhall merkkinä katosi manner-Euroopasta, myös Suomesta, koska ei kannattanut myydä aivan samaa autoa kahdella nimellä. Sama homma tapahtui myös Euroopan Fordilla Englannin ja Saksan mallien kanssa samoihin aikoihin, tai oikeastaan vähän aiemmin.
Vauxhallilla on ihan oma kunniakas historiansa, lähtien liikkeelle loistoautoista jotka vastaisivat tänä päivänä lähinnä jotain Bentelyn tapaista ja GM aikoinaan osti sen, mutta merkki pysyi itsenäisenä tuonne 1970-luvulle asti jolloin GM päätti yhtenäistää mallistot Vauxhallilla ja Opelilla. Tänä päivänä ei ole käytännön eroja ollut pitkään aikaan.
Eli tuonne 1920-luvulle asti Vauxhall ja Opel olivat itsenäisiä autonvalmistajia ja GM osti molemmat 20-luvulla. Sekä Vauxhall että Opel säilyivät kuitenkin itsenäisinä GM:n omistamina autovalmistajina tuonne 1970-luvulle asti jolloin tosiaan vaiheittain vähitellen mallistot yhdistyivät kuten myös automerkkien historia yhdistyi tuolloin.
Tänä päivänä Vauxhall ei ole täysin itsenäinen autovalmistaja, vaan osa Euroopan GM:ää, jonka mallit on vastaavia muiden GM-autojen kanssa. Euroopan mallit suunnitellaan pääosin GM:n suunnittelukeskuksessa Rüsselsheimissä Saksassa Opelin tehtaan yhteydessä, mutta Opel-mallien lisäksi Vauxhall on myynyt mm. Australian GM:n Holdenin tekemää Monaroa jota Opel ei ottanut mallistoonsa, joten kyllä Vauxhallilla on ainakin jonkinlaista omaa päätöksentekoa. Ja kyllä heillä varmasti on myös edustajansa mallien kehittelyssäkin. Tämän päivän Vauxhall ei ole kopio Opelista vaan sama auto eri merkeillä varustettuna.
Jos ajatellaan vaikka tuota Vivan/Kadetin kokoluokkaa, viimeinen Viva oli viimeinen "aito" Vauxhall tässä kokoluokassa, Chevette jakoi jo korikehikon Opel Kadettin kanssa, vaikka moottori oli vielä Vauxhallin oma jo Vivasta tuttu sekä ulkonäön ja sisustan erot Opeliin. Seuraava malli eli etuvetoinen Vauxhall Astra mk1 olikin sitten jo käytännössä identtinen Opel Kadett D:n kanssa, kuten myös tästä eteenpäin tulleet mallit. 1990-luvulla Vauxhall toi keulalle ns. V-maskin erottuakseen edes vähän enemmän Opelin ulkonäöstä.