Omallani (1.8 Enjoy) on nyt ikää pari kuukautta, ajettu noin 5000km.
Heti alkuun ilmeni ettei ajotietokoneen kaikki toiminnot pelannut, lisäksi infonäytössä oleva automaattinen valaistuksen tunnistin ei pelannut ja sivupeilin säätö reistaili välillä. Huollossa asennettiin tietokoneensofta uusiksi ja se alkoikin pelittämään, muille vioille ei toistaiseksi tehty mitään.
Sen jälkeen polttoainemittari on alkanut reistailemaan, ei joka tankkauksen yhteydessä kalibroidu, infonäytössä oleva päivämäärä ja kellonaika on pari kertaa näyttänyt mitä sattuu, virtojen katkaisun jälkeen näyttänyt taas oikein. Lisäksi ohjauspyörässä oleva ajotietokoneen kytkin on alkanut reistailemaan (vaikutta kosketushäiriöltä).
Muuten olen ollut Zafiraan tyytyväinen, tilaa löytyy, eritäin lämmin talviauto ja todella jämäkkä ajettava maantiellä. Lähivalot saisivat olla tehokkaammat ja istuin parempi, myös paksut näkyväisyyttä haittaavat etupalkit häiritsevät taajama-ajossa

