millä saatte omegan käyntiin?

Keskustelua Opeleista
Jari79
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3179
Liittynyt: 07 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jari79 »

itsellä kans 2 kilsaa duuniin mut autolla mennään... hullua mutta kivaa...
Hyyti1
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 132
Liittynyt: 01 Joulu 2005, 06:21
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hyyti1 »

Heh mulla on kans se pari kilsaa duunin ite en jaksa laittaa tolppaan =)
Opel Corsa 1.4i -90
Toyota Celica 4x4 Turbo -90
Kuvia->
http://www.minunauto.com/?page=showcar&id=2988

Autohälyttiä ja kaukokäynnistys järjestelmiä http://www.autohalyttimet.com

Tyhmä saa olla mutta ei yössä
Avatar
jukkapoika77
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 259
Liittynyt: 16 Marras 2005, 18:21
Paikkakunta: alavus

Viesti Kirjoittaja jukkapoika77 »

onhan se tyhmää mennä autolla tollanen matka mutta sehän ei nyt ollu tän topicin puheen aihe kuinka pitkälle ajan vaan se millä ton ropiaisen saa käymään.ei saa puuttua pikkuseikkoihin.sitä paitsi töissä vaikka onkin koko päivän lämmitykses niin siellä on sellanen möltti johdon välis mikä haistelee pakkasta eli ei se kokoaikaa ole päällä :wink:
omega b2 farkku 2,2 16v.tomaatti

ex:"mv6"manuaali-94
vectra-b2 -99 2.0 sport voyage
omega-a 3,0 12v.-87
Woody
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 7958
Liittynyt: 12 Helmi 2004, 02:00
Paikkakunta: Keski-Suomi

Viesti Kirjoittaja Woody »

Tosimieshän käynnistää pakkasella kuin pakkasella turhia säälimättä.... :wink: Kyllä ne öljyt notkistuu kun saadaan kierroksia koneeseen... :lol:
Savolainen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2059
Liittynyt: 28 Tammi 2005, 02:00
Paikkakunta: Mänsesteri

Viesti Kirjoittaja Savolainen »

Woody kirjoitti:Tosimieshän käynnistää pakkasella kuin pakkasella turhia säälimättä.... :wink: Kyllä ne öljyt notkistuu kun saadaan kierroksia koneeseen... :lol:
Jotkut laittavat tosissaan heti niitä kierroksia. Aamulla viiden aikaan tuossa lähtiessä naapurin patu(joku 40-50 vuoden välissä ikä) heittää aina Renunsa kylmästä käyntiin, onpa pakkasta sitten 5c tai 25c. Heti, kun Renu hörähtää, vetäisee pedal to the metal. Jeesus mikä ääni sieltä lähtee, kun minuutin ajan pitää kierroksia täysillä. Kerran oli pakko kysyä, että kannattaako? Sanoi, että näin ne oljyt nopeimmin nousevat nokille asti :lol:
Avatar
Statics
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 283
Liittynyt: 02 Touko 2005, 22:12
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja Statics »

jore69 kirjoitti:Anna "jäähtyä" lämmityksen jälkeen 15 minsaa niin pitäs lähtee. Tossa oli syy miks laitoin säteilijän. Ovat kyllä laitelleet semmosiinkin paikkohin noita letkulämmittimiä että lähtee käyntiin.
joo ainakin ite teen silleen että lämmitän näillä keleillä sitä aamulla tunnin ja laitan sen katkaseen n.15min aikasemmine kun ite lähen liikkelle niin hienosti lähtee..
Avatar
Speitan
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1659
Liittynyt: 27 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Vaasa, Finland
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Speitan »

Itellä ainakin letkulämmitin toiminu moitteetta. Ei ongelmia käynnistymisen kanssa. Aina pakkasilla pari tuntia päällä, sen mitä tolpan kellossa on se "lämmitysaika".
Vastaa Viestiin