ongelmia astran kanssa

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
samppari
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 50
Liittynyt: 15 Maalis 2005, 16:41
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

ongelmia astran kanssa

Viesti Kirjoittaja samppari »

Moro.

Jeps ongelmia löytyy astran kanssa ja aattelin kysästä täältä josko porukoilla olisi heittää ehdotuksia mikä mahtaa olla menny hajalle. Eli asia lähti siitä kun vesipumpussa oli pieni vuoto joka nyt talven kynnyksellä sitten paheni ja rupes nesteet vuotamaan ulos mutta ei siinä mitään varasin ajan huoltoon ja olisin vienyt sen sinne mutta sitten akku päättikin tehä tenän, no ei siinäkään hain uuden akun koska olikin jo vanha tuo edellinen. Siinä pistin akun kuntoon ja ajattelin että hyvä homma pääsee ainakin huoltoon nytten sen vesipumpun laittamaan kuntoon ja pistin auton käyntiin. Käynnistin siinä auton ja ihmettelin eka kun noin 1500 kierroksilla auto pärisi ihmeellisesti, kattelin konehuoneeseen kun auto oli käynnissä enkä nähnyt mitään erikoisempaa nopealla vilkaisulla. Menin autoon sisään ja haisi bensa, mietin että voikohan se olla vain siitä kun auto on seissyt 2 päivää ilman että on ajanut sillä. Annoin auton käydä hetken mutta tuo ihme pärinä ei loppunut vaan jatkui ja rupes ihme haju tulemaan sisään, lähestulkoon kananmunan haju ja siinä vaiheessa epäilin että onkohan jotain mennyt hajalle. koitin lähteä liikkeelle ja nostin kytkintä mutta auto meinaa sammua vaikka kuinka antaa kierroksia, eli tuntuu että autosta ei irtoo tehoa irti. Auto rupes savuttaa helkkaristi valoissa ja vauhti oli matelemista, eli voiko viitata johkin katalysaattorin hajoamiseen vai bensansyöttöön? Pääsin parkkipaikalle jossa sitten rupes jo haisemaan hieman palaneelle ja päätin sammuttaa auton. Eli olisiko jollain jotai mahdollisia heittoja että mikäköhän autosta on mennyt hajalle?
-sami-
Avatar
astraboi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 526
Liittynyt: 18 Kesä 2004, 03:00
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja astraboi »

auton malli siis onko F, G vai H astra, ikä, moottorin speksit jne. ennen kuin postaat, paha sanoa mitään vaan kun sanoo että astra ;)
Astra F simply the best Frisches denken für bessere Autos.

Opel Astra F "OPC" http://img826.imageshack.us/i/picture041.jpg/
Opel Calibra C20XE http://img138.imageshack.us/i/calibra082.jpg/
Opel Astra J 1.6 Turbo
samppari
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 50
Liittynyt: 15 Maalis 2005, 16:41
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

tietoja

Viesti Kirjoittaja samppari »

No tietysti pääs unohtuu että mikä malli on ja ikä :) Eli auto on Astra G vuosimallia 2000 ja moottori on iha perus bensavehje 2 litrasella koneella
-sami-
timiwild
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 148
Liittynyt: 22 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: go-go-gouvola

Viesti Kirjoittaja timiwild »

Saattaa olla pakoputki tukossa. Kato näkyykö putken päässä
villaa, joka on irronnu pöntöstä ja tukkinu putken. Jos näkyy niin
pois vaan, vähän voi tulla möreämmät äänet ei sen kummempaa.
*Muista varoa hattupäistä kuskia!*
ekomies
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1275
Liittynyt: 29 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: suomi

Viesti Kirjoittaja ekomies »

Onpa saattanut jakohihna antaa myöden ja jako pompannut ketuilleen.
Jakohihna ja Glygoli eivät sovi yhteen,,(vuotava vesipumppu)
Ei todellakaan kannata käyynnistää sitä konetta ennenkuin jakopää on tarkistettu,,,,toimita kärry hinurilla korjaamolle niin saattaa säästyä pitkä penni,ja joulukin on tulossa!!!!
Omega B X20SE Sedan -98
Vectra A C20NE - CDX -95
Avatar
JHau
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 18
Liittynyt: 16 Elo 2005, 12:46

Viesti Kirjoittaja JHau »

Oma 00-mallin Astrani oireili kanssa tohon malliin,tosin vika ei liittynyt vesipumppuun.Veto,teho,ja käynti oli hukassa,ja syyksi paljastui rikkoontunut sytytysyksikkö,jotkut sanoo sitä myös puolakanneksi(härpäke,joka on tulppien päällä).Haju oli kans semmone mätä muna.Tietysti sinun tapauksessa vika voi olla jakopäässä,jos sinne on glygolia päässyt.Oma astrani on 1.6-16 koneella,mutta taitaa olla aika liki samat nuo sytytysjutut.
Morakaj
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 194
Liittynyt: 14 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Stadi

Viesti Kirjoittaja Morakaj »

Vie ihmeessä huollon testeriin niin moni asia selviää heti.
-pera
Skidinä skujasin fillaril,
bulina tsöraan bilikal!
-jupe-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2547
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Päijät-Häme
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -jupe- »

Laitapas sitten tänne aiheeseen tietoa, kun selviää mikä häikkänä
Nismo, millo lie taas ajos
Vastaa Viestiin