ensimmäinen c-kadettini ja samoin ensimmäinen suuritöisempi tekniikanvaihdos.tein tämän viikonlopussa 1,2--->2,0:ksi kuten varmaan työn jäljestä huomaakin.laatikkona cihhin 4-vaihteinen,myöhemmin th180 automaatti
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408445
sitten toinen alle viikossa tehty tekniikkaswappi ja samalla eka b-kadettini.tuossakaan ei paljon tullut panostettua ulkonäköön.moottori 2,0i omegasta ja laatikkona ohc:n getrak
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408434
huomaa erikoisempi öljypohjan malli:
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408435
molemmissa peränä kadetin pikkuperä+kemppilukko
no koska edellinen oliaika paska ajaa niin tuli sitten kokeiltua millainen kadetti olis ajaa 240 volvon mcPhersson eturipustuksilla,tukivarsina ja etupalkkina kadetin omat systeemit.huomaa takarenkaat...275/60-15.tulipeltiä siirretty 15cm taaksepäin ja runkoaisat jatkettu saman verran.
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408433
sitten tulikin jo siirryttyä taas c-kadettiin mutta kun oli "vähän"laho niin ei kai siinä auta kuin leikata lattia irti ja tehdä uusi oman mielen mukaan:
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408430
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408431
ja kun sinne kerran ollaan moottoria laittamassa niin samalla joutui tekemään lämppärin uusiksi:
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408432
tuossa oli laatikkona r25.no joskus autot vaihtuu ja pitää taas jotain tehdä niin tein sitten tälläisen kun oli jäänyt moottorikin talteen:
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408437
mutta kun eihän se oikeen tuolla tarpeeksi kulkenut niin piti sitten laittaa tälläinen ja taas rintapelti ja lämppäri uusiks.hieman tuota kittipölyä konehuoneessa kun on tuo etukaarien levitys vähän vaiheessa:
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408438
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408439
no sitten olikin jo aika hankkia a-omega kun alkoi olla odotettavissa perheenlisäystä,eihän tuo ostaessa mikään kummoinen ollut:
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408490
no muksua odotellessa rakentelin sitten tollasen:
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408491
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408492
ja tällänen siitä sitten tuli:
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408493
no jossain vaiheessa on pitänyt kokeilla ameriikan autoiluakin.tälläisenä ostin -65 plymouth valiantin:
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408494
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408498
no vähän peltitöitä:
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408496
ja putkikeulaa+uutta etuakselistoa jostain japanin autosta vääntösauvajousituksen tilalle.hiukan joutui runkoaisoja muuttamaan...
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408618
samalla vaihtui liki 6 kierrosta laidasta laitaan oleva ohjaus volvon tehostettuun hammastankoon.sisustakin vähän uudistui:
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408501
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408495
ja pakosarjojen sovituskin helpottui.tuon ruudutuksen tein muuten ihan suojaa ja maalaa metodilla(oli muuten viimenen kerta):
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408500
mikä lie tallin siivooja kuvaan eksyny...no kun aina en oo jaksanu arvostaa noitten lasikuituosien liimaamista koriin niin olen minä joskus niihinkin sotkeutunut,tosin koko keulan verran:
http://www.foto3p.fi/album/showimage.ph ... id=2408619
se tuo vanha gasser tyyli viehättää edelleenkin...tosin kyllä tuo keula tuosta vähän laski kun laittoi tekniikan paikoilleen.tekniikaksi tuli n.450hv 383cid(6,27litraa) ja 4-vaihteinen manuaali+ladder bars ja coil over tyyppinen peränripustus kemppilukolla.paras aika varttimaililla oli muuten 12.3/186.
muutakin on tullu väsäiltyä esim.c-kadetti moparin pikkulohko v8:lla yms.harmittaa vaan kun ei oo kaikista tekemisistä tullut otettua kuvia
noissa projekteissa on tullut käytettyä aika paljon muiden merkkien osia,johtuen rahatilanteesta eli osia on otettu siitä mistä sattuu käymään pienellä soveltamisella
ehkä nämä kuvat nyt sitten auttavat ymmärtämään noita välillä heittämiäni kommentteja esim.siitä ettei autolle ole tehty oikeestaan mitään jos siihen vaihdetaan joku valmis puskuri tai liimataan helmoja ja ruuvataan jokin osa vaan kiinni.no onhan nekin tietty joillekkin isoja hommia kun kaikki ei osaa vaihtaa ees talvipyöriä itse
eihän näissä minunkaan tekemisissä aina ole järkeä ollut mutta ompahan oppinut monenlaista tekemään ja kokemusta kaikenlaisesta rakentamisesta tullut aika paljon matkan varrella...joten koittakaa kestää kommenttejani tulevaisuudessakin



