Calibraa ostamassa

Keskustelua Opeleista
hexagon
'Senator'
'Senator'
Viestit: 767
Liittynyt: 17 Heinä 2005, 15:46
Paikkakunta: jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hexagon »

onnea uudelle autolle! :D
www.thedreamtuners.com

Manta B 20ne -79
Manta B 2,0E Gsi vm-86
KTM SXF250
HONDA CR250
Avatar
MakeTku
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1179
Liittynyt: 02 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Ulvila

Viesti Kirjoittaja MakeTku »

T.J kirjoitti:Joo sehän on se kysynnän ja tarjonnan laki.
Hinta kohdilleen,ni kyllä kaupaks menee.
Aamen tälle lausahdukselle...

Tuntuu että Calibran myyjillä on aivan liian ruusuiset kuvat on autonsa mahdollisesta arvosta.. netissä näkee vieläkin ilmoituksia joissa perus 8v tai 16v calibroista pyydetään 6,5 -7,5 tonnia.... ja sitten ihmetellään kun ne ei mee kaupaksi vaikka on ollut jo kuukausitolkulla myynnissä :D
Avatar
Wannabecalibra
Minut on bannattu!
Viestit: 3355
Liittynyt: 26 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Gutter

Viesti Kirjoittaja Wannabecalibra »

^^ Ja ostajilla se kuva, että auton saa ilmaiseksi vaikka jo remppoihin on laitettu reilusti rahaa puhumattakaan sitten esim. stylingistä jne.

Kuten todettu halvalla ei saa mitään muuta kuin paskaa... siitä vaan ostamaan niitä saksasta uitettuja 1000-2000e (tax-free) calibroja... No asiakashan on aina oikeassa.... Tai sitten ei :lol:

Tää nyt menee off-topic: olen huomannut kun asiakkaat tulevat ostamaan aina sitä halpaa paskaa koska se on halpa, ja millään ei kelpaa se kalliimpi joka taatusit kestää... parin päivän päästä samainen asiakas tulee naama punaisena huutamaan, että mitäs myit mulle paskan tuotteen... Elämä on, on myös hyvä sana vaientamaan :lol: :lol:
Allekirjoittaneella rupeaa ikä painamaan... Näkökin rupeaa heikkenemään, kun ei meinaa enään selvää päivääkään nähdä.
Avatar
MakeTku
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1179
Liittynyt: 02 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Ulvila

Viesti Kirjoittaja MakeTku »

Niin no, en ota kantaa tässä nyt jonkun tietyn yksilön hyvyyteen tai toisen huonouteen... mutta yleisesti ottaen käytetyn auton ylläpito nyt maksaa aina, sille ei mitään voi, jos kaikki huoltoihin ja korjauksiin laitetut rahat voisi suoraan lätkäistä vaan myyntihinnan päälle niin käytetythän maksaisivat enemmän kuin uudet :D

Styling onkin sitten eri asia, jos joku siitä haluaa exraa maksaa niin sitten maksaa, mutta jos tässä nyt puhutaan spoilereista ja levikesarjoista niin niillä nyt tuskin auton hintaa juurikaan saa ylöspäin hilattua...

Eri asia on esim. joku uudehko vanne/rengas paketti, mistä itse ainakin voisin kernaasti vähän lisähintaa maksaakin.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Ei kannata tehdä mitään huoltoja autolle,jos sen on myymässä.

Noissa Calibroissa on hintahaarukkaa ihan reippaasti,mutta tuntuu ettei porukka ota huomioon että 2000€ calibra on takuuvarmasti paljon huonommassa kunnossa,kuin 5000€ calibra.

Helppohan se on vedota,että noitahan saa niin ja niin halvalla.
Avatar
Wannabecalibra
Minut on bannattu!
Viestit: 3355
Liittynyt: 26 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Gutter

Viesti Kirjoittaja Wannabecalibra »

MakeTku kirjoitti:Niin no, en ota kantaa tässä nyt jonkun tietyn yksilön hyvyyteen tai toisen huonouteen... mutta yleisesti ottaen käytetyn auton ylläpito nyt maksaa aina, sille ei mitään voi, jos kaikki huoltoihin ja korjauksiin laitetut rahat voisi suoraan lätkäistä vaan myyntihinnan päälle niin käytetythän maksaisivat enemmän kuin uudet :D

Styling onkin sitten eri asia, jos joku siitä haluaa exraa maksaa niin sitten maksaa, mutta jos tässä nyt puhutaan spoilereista ja levikesarjoista niin niillä nyt tuskin auton hintaa juurikaan saa ylöspäin hilattua....
Ei ne suoraan lätkäs vaan suhteutetaan... kyllä mä mieluusti maksan vaikka 7000e autosta jossa on koneremppa kuin 6000e jossa sitä ei ole... säästyy mun rahaa ja aikaa.... Yleensä ne halvimmat on niitä paskoja, kattele vaikka mobilesta halvimmat romut ja mene paikanpäälle ja vertaat sitten vaikka 2000e--> kalliimpaa niin huomaat eron...

Kyllähän styling osatkin maksaa.... vai marssinko kauppaan ostan tavallisen c-sarjan mersun, niin voin vapaasti ottaa siihen amg:n levikesatsin? Hmm... sinähän se hyvä kauppias ole...harkitse ihmeessä myyjän-uraa :wink: Voin ostaa sulta sitten amg mersun tavallisen 2.0l hinnalla :lol:
Allekirjoittaneella rupeaa ikä painamaan... Näkökin rupeaa heikkenemään, kun ei meinaa enään selvää päivääkään nähdä.
Avatar
MakeTku
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1179
Liittynyt: 02 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Ulvila

Viesti Kirjoittaja MakeTku »

No jos nyt pysyttäis kuitenkin edes vähän asiassa.. jaa niin mutta nythän ollaan jo aika hakoteillä joten en ala tässä topicissa kinastelemaan tämän enempää, MUTTA:

Koneremppa on koneremppa ja öljynvaihdot on öljynvaihtoja.

ja c mersun alkuperäinen amg levikesarja on myöskin vähän eriasia kuin nämä pilalle rävelletyt teinicalibra riegerit jotka pelkästään alentavat kys. auton mahdollista arvoa :wink:
Avatar
gunnaa
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 90
Liittynyt: 12 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: espoo

Viesti Kirjoittaja gunnaa »

ja c mersun alkuperäinen amg levikesarja on myöskin vähän eriasia kuin nämä pilalle rävelletyt teinicalibra riegerit jotka pelkästään alentavat kys. auton mahdollista arvoa :wink:[/quote]

Juurikin näin!
Avatar
Wannabecalibra
Minut on bannattu!
Viestit: 3355
Liittynyt: 26 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Gutter

Viesti Kirjoittaja Wannabecalibra »

gunnaa kirjoitti:ja c mersun alkuperäinen amg levikesarja on myöskin vähän eriasia kuin nämä pilalle rävelletyt teinicalibra riegerit jotka pelkästään alentavat kys. auton mahdollista arvoa :wink:
Juurikin näin![/quote]

Ette sitten tulleet ajatelleeksi, että ne on yhtä muovilirpaketta siinä missä riegerkin... Mersu on vaan luonut vahvan brandin myös amg:lle... tottakai jos rieger tekis vastaavat osat vastaavalla materiaalilla, niin se ei siltikään ole amg... todellisuudessahan voi hyvinkin olla mahdollista, että amg:n osat valmistettais hikipajoissa... Turhaa hypeä tuo amg. Vai voiko joku selittää miksi c-sarjan putkisto maksaa 4000e ja jos vaikka marteliuksella väsäisin tuon, niin hinta olis reilusti alle puolet tuosta? Mutta on se hyvä, että maailmassa luodaan mielikuvia, tyhmät maksaa josta jotkut tienaa :wink: :roll:
Allekirjoittaneella rupeaa ikä painamaan... Näkökin rupeaa heikkenemään, kun ei meinaa enään selvää päivääkään nähdä.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Jos jossain perus c-vessassa on AMG:n muovilirpakkeita,niin ei kyllä sen enempää auton arvoa nosta,kuin nämä "pilalle rävelletyt teini riegeritkään".
Avatar
astraboi
'Senator'
'Senator'
Viestit: 526
Liittynyt: 18 Kesä 2004, 03:00
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja astraboi »

täytyy sanoa että 8v ja 16v calsuja on niin paljon että jos calibran hankkisin niin se olisi se V6 tai 4x4 turbo (ilmastoinnilla ja mustilla nahoilla) .

Niitä ei kuiteskaan niin paljon ole.
Astra F simply the best Frisches denken für bessere Autos.

Opel Astra F "OPC" http://img826.imageshack.us/i/picture041.jpg/
Opel Calibra C20XE http://img138.imageshack.us/i/calibra082.jpg/
Opel Astra J 1.6 Turbo
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

astraboi kirjoitti:täytyy sanoa että 8v ja 16v calsuja on niin paljon että jos calibran hankkisin niin se olisi se V6 tai 4x4 turbo (ilmastoinnilla ja mustilla nahoilla) .

Niitä ei kuiteskaan niin paljon ole.
Ei edes kaikkia Calibroja ole koskaan tehty yhteensä kuin n. 250 000 kappaletta, verrattuna vaikka joihinkin Astrojen miljoonalukemiin tai vaikka Mantojen puolen miljoonan lukemiin/generaatio... että ei niitä Calibroja kuitenkaan niin paljon ole verrattuna moneen muuhun Opel-malliin. Se vain ehkä tuntuu nyt siltä kun aiemmin niitä oli Suomessa käsittämättömän vähän johtuen autoveroista ja nyt niitä on yhtäkkiä tuotu maahan vähän liikaa liian nopeasti. V6 ja Turbo-malleja taas ei ole tehty kuin se n. 12 000 kappaletta kumpaakin.

Tämä nyt tietysti on vain Calibran omistajan mielipide, mutta autojen määrä ei tee siitä huonoa... tai ei-haluttavaa. Ei kai kukaan Calibraa siksi osta että se olisi "ainutlaatuinen" kun kuitenkin kyseessä on sarjavalmisteinen massatuotantoauto.
jeppe jääkarhu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3855
Liittynyt: 10 Helmi 2005, 02:00
Paikkakunta: Etelä

Viesti Kirjoittaja jeppe jääkarhu »

ata kirjoitti:Ei kai kukaan Calibraa siksi osta että se olisi "ainutlaatuinen" kun kuitenkin kyseessä on sarjavalmisteinen massatuotantoauto.
Aivan. Itsekin halusin Calibran pitkälti sen muotoilun vuoksi. Kyseinen korimalli kun on omasta mielestä aika ajattoman näköinen ja tyylikäs. Ei se ainakaan näytä 15v vuotta vanhalta korilta 8)
Enkä ole edes ainoa tuon mielipiteeni kanssa...hyvää palautetta on tullut milloin tuttavilta/ tuntemattomilta ja milloin huollostakin.

Eiköhän Calibrat tee edelleenkin kauppansa niille jotka niitä haluavat. Onpahan nykyään jotain mistä valita.
Kuva
Avatar
Wannabecalibra
Minut on bannattu!
Viestit: 3355
Liittynyt: 26 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Gutter

Viesti Kirjoittaja Wannabecalibra »

ata kirjoitti:
astraboi kirjoitti:täytyy sanoa että 8v ja 16v calsuja on niin paljon että jos calibran hankkisin niin se olisi se V6 tai 4x4 turbo (ilmastoinnilla ja mustilla nahoilla) .

Niitä ei kuiteskaan niin paljon ole.
Ei edes kaikkia Calibroja ole koskaan tehty yhteensä kuin n. 250 000 kappaletta, verrattuna vaikka joihinkin Astrojen miljoonalukemiin tai vaikka Mantojen puolen miljoonan lukemiin/generaatio... että ei niitä Calibroja kuitenkaan niin paljon ole verrattuna moneen muuhun Opel-malliin. Se vain ehkä tuntuu nyt siltä kun aiemmin niitä oli Suomessa käsittämättömän vähän johtuen autoveroista ja nyt niitä on yhtäkkiä tuotu maahan vähän liikaa liian nopeasti. V6 ja Turbo-malleja taas ei ole tehty kuin se n. 12 000 kappaletta kumpaakin.

Tämä nyt tietysti on vain Calibran omistajan mielipide, mutta autojen määrä ei tee siitä huonoa... tai ei-haluttavaa. Ei kai kukaan Calibraa siksi osta että se olisi "ainutlaatuinen" kun kuitenkin kyseessä on sarjavalmisteinen massatuotantoauto.
No itse ostin näillä perusteilla: Nuorempana olin dtm fani ja pidin calibrasta ja vannoin hankkivani sellaisen... toisekseen täälläpäin ei nihin aikoihin ollut kuin muistaakseni 1-2 calibraa, no hankin sellaisen ja kun sain verojen maksun jälkeen ajoon, niin niitä olikin kylälle tullu noin 6-7 lisää...hoh... nyt niitä on tasaseen tahtiin ilmestyny tänne ja kun kylällä liikkuu on sellainen tunne, että joka toinen on calibra :lol:

Eli periaatteessa ostin kun oli suht harvinainen, hieno muodoiltaan ja suht edullinen...
Allekirjoittaneella rupeaa ikä painamaan... Näkökin rupeaa heikkenemään, kun ei meinaa enään selvää päivääkään nähdä.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TJT »

Eipä täällä pk-seudullakaan joka nurkan takaa calsuja tule vastaan.
Itseasiassa kuluvan viikon aikana olen nähnyt useamman 200sx nispen,kuin calibran...

Turha niitten hinnoista on valittaa.
Ostaa sitten vaikka vectran,kun niitähän saa puolta halvemmalla...
Vastaa Viestiin