Omega 2,5 d 95-
Omega 2,5 d 95-
Onko tietoa onko 95-99 ikäisissä 2,5 d moottorilla olevissa omegoissa jotain ongelmia, olisin sellaista hankkimassa.
Re: Omega 2,5 d 95-
Niin konehan on se bemun turbodiesel. Hyvin vääntävä kone ja kiva ajaa.valkhe kirjoitti:Onko tietoa onko 95-99 ikäisissä 2,5 d moottorilla olevissa omegoissa jotain ongelmia, olisin sellaista hankkimassa.
Alustan osat on kovilla koska autossa on massaa. Puslat olen joutunut vaihtamaan eteen.
Suurin ongelma ajan kanssa on RUOSTE, teknisesti auto kestänee isältä pojalle.
Kokeile sitä search-toimintoa, niin saat kuulla siirtopumpusta, venyneistä jakoketjuista, hajonneista kansista ja jne.
Kaupan on joo. Kysyntä on ollut lievästi sanottuna laimeaa. Alkaa näyttää siltä et olis pitänyt hyväksyä sun tarjoukses silloin. No kiesin pitäis tulla nettiauton "tyypit" osiossa esille jonkin ajan sisään, katsotaan lisääkö se kiinnostusta.MAX kirjoitti:Ja Munkan auto on vissiin edelleen myynnissä ja erittäin hyväpeltinen yksilö kun sitä koeajamassa käytiinKannattaa tsekata !
Jos kaupan teko vielä paljon venyy, niin pidän Opeliksin ite ja annan pa***t työsuhdeautoilulle.
Joko hankimanne yksilö on käyny Karalan pajassa tai sitten lastua laitettu?
Sanotaan vaikka että pistäydy kylässä ohiajaessasiMunkka kirjoitti:
Joko hankimanne yksilö on käyny Karalan pajassa tai sitten lastua laitettu?
Naapurin auto kävi Karalalla tuossa maanantaina hakemassa lisää alapään vääntöä ja ainakin omistaja oli tyytyväinen Karalan säätöihin, lisäksi siitä autosta selvisi että Saksan pojat olivat laittaneet jo jonkun lastun mutta tulos sillä oli aika surkea 140hp / 275nm tai jotain siihen suuntaan, auto kun on automaatti. Nyt oli sitten eri lukemat... + 300nm pitkän matkaa ja todella alhaalta asti vääntää joka sopii automaatille paremmin.
Kuullostaa mukavalta. Selvennätkö aloittelijalle hiukan; Lexmaul-lastu, mistä saa ja mihin hintaan? Ahtopaineen tunnistussignaali, mihin tarvitaan ja mitä sillä ohjataan, kakun annostelua?MAX kirjoitti:Sanotaan vaikka että pistäydy kylässä ohiajaessasiMunkka kirjoitti:
Joko hankimanne yksilö on käyny Karalan pajassa tai sitten lastua laitettu?Nyt työntää siihen malliin että paikat ovat kovilla. Lexmaulin lastun siihen laitoin heti hankkimisen jälkeen ja kun saatiin vielä ahtopaineen tunnistussignaali oikeasta navasta alkoi tapahtua, ero oli aivan järkyttävä ! Lexmaul lupaa tuolle lastulle 118kw / 350nm mutta kyllä ainakin perstuntumalta vääntöä saattaa olla hiukan jopa enemmän, repäisy 2000 kierroksen jälkeen on sen verran raju. Ei jää 80-120 kiihdytyksessä juurikaan 4-litraisen vauhdista
Täytyy katsoa saisiko tuohonkin hiukan lisää vääntöä tuonne alle 2000 kierroksen, hiukan vastusta rukkaamalla.
Kestääkö voimansiirto kyseiset väännöt ilman muutoksia?
www.lexmaul.de löytyy infoa. Lastua saa tilata mm. Sutii oy:n kautta ja voin tarvittaessa hoitaa sen, hintaa oli joku liki 600e. Asennusohje oli hiukan hankalaselkoinen ja tuossa naapurin autossa kiinni ollessaan oli käytetty keskimmäistä ahtopainetunnistimen nastaa poksille menevän tiedon annossa. No kokeiltiin sitä sitten toiseen nastaan siinä vieressä ja hups.. alkoi vehje liikkumaan ja sen väännön kasvun tosiaan huomasi. Asennus on todella yksinkertainen n. 5 min. Lisäksi tuo taisi olla ihan tüv hyväksynnän kanssa.Munkka kirjoitti: Kuullostaa mukavalta. Selvennätkö aloittelijalle hiukan; Lexmaul-lastu, mistä saa ja mihin hintaan? Ahtopaineen tunnistussignaali, mihin tarvitaan ja mitä sillä ohjataan, kakun annostelua?
Kestääkö voimansiirto kyseiset väännöt ilman muutoksia?
Itse laitoin sen nyt siten että kojetaulussa on katkaisija joka vaihtaa noiden vastusta antavien nastojen käyttöä eli 2 asentoa. 1 on ihan normaali jolloin esim maantieajo ei ole nykivää mutta 2 asennossa alkaa sitten sitä voimasavua tunkemaan, lisäksi poksissa on vielä oma potikka konetilan puolella jolla pystyy säätämään tuon signaalin saannin jälkeistä syöttöä... eli paljon tai v*tusti
Voimansiirto on kyllä kysymysmerkki, periaatteessa ei pitäisi kestää mutta onhan siellä sentään pari rättiniveltä sulakkeena
Koitan tässä penkittää auton kunhan ehdin, niin ei tarvitse persdynolta tunnustella, toisaalta kulkupuoli on nyt riittävä
Paras tosiaan tulla vaikka kokeilemaan itse ajaa tuolla. Huomenna on esim. kerhokahvit siinä Bembölen kahvituvalla ja itse meinasin mennä sinne siinä 18 jälkeen ja olla paikalla varmaankin tuonne 20 asti. Toki voit myös poiketa meillä tänään tai joku päivä työmatkalla niin näytän härvelin.
Omega-B 4.0 24v & Omega-B2 2.5 nokileka
Lexmaulin sivuilla lastun hinta oli 699 ecua. Katsellaan josko jossain vaiheessa olis rahaa.MAX kirjoitti:www.lexmaul.de löytyy infoa. Lastua saa tilata mm. Sutii oy:n kautta ja voin tarvittaessa hoitaa sen, hintaa oli joku liki 600e. Asennusohje oli hiukan hankalaselkoinen ja tuossa naapurin autossa kiinni ollessaan oli käytetty keskimmäistä ahtopainetunnistimen nastaa poksille menevän tiedon annossa. No kokeiltiin sitä sitten toiseen nastaan siinä vieressä ja hups.. alkoi vehje liikkumaan ja sen väännön kasvun tosiaan huomasi. Asennus on todella yksinkertainen n. 5 min. Lisäksi tuo taisi olla ihan tüv hyväksynnän kanssa.Munkka kirjoitti: Kuullostaa mukavalta. Selvennätkö aloittelijalle hiukan; Lexmaul-lastu, mistä saa ja mihin hintaan? Ahtopaineen tunnistussignaali, mihin tarvitaan ja mitä sillä ohjataan, kakun annostelua?
Kestääkö voimansiirto kyseiset väännöt ilman muutoksia?
Itse laitoin sen nyt siten että kojetaulussa on katkaisija joka vaihtaa noiden vastusta antavien nastojen käyttöä eli 2 asentoa. 1 on ihan normaali jolloin esim maantieajo ei ole nykivää mutta 2 asennossa alkaa sitten sitä voimasavua tunkemaan, lisäksi poksissa on vielä oma potikka konetilan puolella jolla pystyy säätämään tuon signaalin saannin jälkeistä syöttöä... eli paljon tai v*tusti
Voimansiirto on kyllä kysymysmerkki, periaatteessa ei pitäisi kestää mutta onhan siellä sentään pari rättiniveltä sulakkeenaTäytyy nyt katsella kuinka kestää ja siirtää sitten konehuoneen potikasta hiukan rauhallisemmalle jos alkaa paikat paukkumaan.
Koitan tässä penkittää auton kunhan ehdin, niin ei tarvitse persdynolta tunnustella, toisaalta kulkupuoli on nyt riittäväAinakin Miiasta kiva ajella töihin.
Paras tosiaan tulla vaikka kokeilemaan itse ajaa tuolla. Huomenna on esim. kerhokahvit siinä Bembölen kahvituvalla ja itse meinasin mennä sinne siinä 18 jälkeen ja olla paikalla varmaankin tuonne 20 asti. Toki voit myös poiketa meillä tänään tai joku päivä työmatkalla niin näytän härvelin.
Siis jos nyt ymmärsin oikein, siinä lastussa on säätömahdollisuus ahtopaineen alaiselle PA:n syötölle, NICE
Eilisen illan aikataulu ei sallinut kahvitteluja, mutta voisin tässä joskus tulla kurkkaamaan miltä palikat näyttää. Laita mulle ajo-ohje privana niin katsellaan siitä eteenpäin.
- Kuminilkka
- 'Kapitän'

- Viestit: 50
- Liittynyt: 20 Elo 2005, 00:53
- Paikkakunta: Sawo
Mitä mahtaa olla hintaa tuollaisella laitoksella? Laitatko mulle tiedot privana tai postiin. Esim id jos se on nettiautossa.....Munkka kirjoitti:Kaupan on joo. Kysyntä on ollut lievästi sanottuna laimeaa. ..
Tuollainen vois kiinnostaa......
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Vectra C -04 2.2 Direct Vagon
Vectra C -04 2.2 Direct Vagon

